HELLO
Stipe Vukšić

Kada se govori o najvećim redateljima svih vremena, nezaobilazno je ime Stanley Kubrick. Gotovo savršen opus ovog američkoga redatelja nadahnuće je svima. Kubrick je počeo karijeru kao fotograf prije nego što je snimio nekoliko niskobudžetnih filmova. Proslavio se  krajem 1950-ih antiratnom dramom Paths of Glory te povijesnim spektaklom Spartak.

U sljedećem desetljeću snimio je mračne komedije Lolita i Dr. Strangelove, prije nego što je promijenio kinematografiju svojim svemirskim epom 2001: Odiseja u svemiru iz 1968.

Stanley Kubrick snimio je mnoga remek-djela, ali tu je riječ koristio samo za jednog filmaša

U tom filmu Kubrick je zastrašujuće realistično prikazao svemir, kao i ljudsku evoluciju te  opasnosti brzog tehnološkog napretka –  a sve to godinu dana prije nego što su ljudi uopće kročili na Mjesec!

2001: Odiseja u svemiru teško se može opisati drugačije nego kao remek-djelo, a redatelj je u sljedećih 30 godina snimio još pet filmova, uključujući klasike poput Isijavanja i Full Metal Jacket.

stanley kubrick

Stanleyja Kubricka mnogi smatraju jednim od najboljih redatelja svih vremena.FOTO: Profimedia

Stoga, kad Kubrick nešto nazove remek-djelom, vjerojatno je u pravu. Ipak, redatelj nije olako koristio taj izraz. Štoviše, čuvao ga je za samo jedno djelo: Dekalog poljskoga redatelja Krzysztofa Kieślowskog.

Objavljen 1989., Dekalog je serija od deset jednosatnih filmova nadahnutih s Deset Božjih zapovijedi, a svaki je nastavak fokusiran na drugu zapovijed, istražujući moralne i etičke dileme likova koji svi žive unutar iste zgrade.

Stanley Kubrick obožavao je djela poljskog redatelja

Za Kubricka je Kieślowski bio pravi genij. Stanley Kubrick napisao je predgovor zbirci scenarija Dekaloga, gdje je govorio o svojoj ljubavi prema ovoj seriji jednosatnih filmova. “Uvijek nerado izdvajam neku posebnu značajku rada velikog filmaša jer to neizbježno teži pojednostavljivanju i reduciranju rada. Ali u ovoj knjizi scenarija Krzysztofa Kieslowskog i njegovog koautora, Krzysztofa Piesiewicza, ne bi trebalo biti naodmet primijetiti da oni imaju vrlo rijetku sposobnost da dramatiziraju svoje ideje, a ne da samo pričaju o njima.”

Dodao je: “Iznošenjem svojih stavova kroz dramatičnu radnju oni dobivaju dodatnu moć dopuštajući publici da sama otkrije što se zapravo događa. Oni to rade s takvom blistavom vještinom, da nikada ne vidite ideje koje dolaze i tek mnogo kasnije shvatite koliko su duboko doprle do vašeg srca.”

druge vijesti