HELLO
Stipe Vukšić

To da je film Barbie ovoga ljeta poharao kino blagajne stara je vijest. Film redateljice Grete Gerwig najgledaniji je film godine, najgledaniji film u povijesti koji je režirala žena te najuspješniji film u povijesti studija Warner Bros.

Osim što je bio komercijalni hit, film je osvojio i kritičare koji ga proglašavaju jednim od najboljih filmova godine, a to je potaknulo studio da se nada nagradama.

Scenarij filma, koji su napisali Gerwig i njezin partner Noah Baumbach, posebno je hvaljen zbog svoje originalnosti i kvalitete. Ipak, to ne znači da će Akademija smatrati da je scenarij originalan. Zašto? Objasnit ćemo.

Barbie Oscar priželjkuje u kategoriji originalnog scenarija, ali to ne znači da tako misli i Akademija

Kao što je većini i površnih pratitelja poznato, Oscari, kao i većina drugih filmskih nagrada, imaju dvije kategorije scenarija – onu za originalne scenarije i onu za adaptirane scenarije, odnosno službeno nazvanu „scenariji temeljeni na prethodno objavljenome materijalu“.

Warner Bros. objavio je da će Barbie Oscar tražiti u kategoriji originalnoga scenarija. Naime u studiji, kada prijavljuju svoje filmove, sami odabiru za koju će se kategoriju prijaviti.

U slučaju scenarija u većini je slučajeva jednostavno – ako je u pitanju adaptacija nekog romana, priče, starijega filma ili stripa, riječ je o adaptiranom scenariju.

Također, nastavci se automatski smatraju adaptiranim scenarijima, čak i u slučajevima poput onoga prošlogodišnjega krimića Riana Johnsona Glass Onion, koji s njegovim prethodnim filmom dijeli samo jedan lik, detektiva koji istražuje ubojstvo, a sve ostalo je originalno.

barbie oscar

Noah Baumbach i Greta Gerwig autori su scenarija za film Barbie.FOTO: Profimedia

Ipak, neki slučajevi se nalaze u tzv. „sivoj zoni“. U tom slučaju sama Akademija, odnosno njezin scenaristički razred, odlučuje o kategorizaciji. Često se tu dogode kontroverzne situacije, kao npr. kada je film Moonlight iz 2016. ocijenjen kao adaptirani scenarij zbog toga što je njegov autor priču prvo napisao kao kazališnu predstavu, unatoč tome što predstava na kraju nikada nije producirana. Ili u slučaju filma Damiena Chazellea Wiplash iz 2014., kada je autor prvo napisao scenarij dugometražnoga filma, ali kako nije uspijevao dobiti budžet potreban za snimanje, snimio je nekoliko scena te ih prezentirao kao kratki film za potencijalne ulagače. Unatoč tome što je scenarij dugometražnoga filma nastao prije spomenutog kratkometražnog, Akademija je ocijenila da je u pitanju adaptacija kratkometražnog filma te ga stavila u kategoriju adaptiranoga scenarija.

Pročitajte: Iznenadit će vas koliko je stranica imao scenarij filma Barbie

U slučaju filma Barbie, njegov je scenarij naravno temeljen na lutkama Barbie i Ken (i Allan, ne smijemo njega zaboraviti) tvrtke Mattel. Međutim, pobornici ideje da je u pitanju originalni scenarij, ističu da Gerwig i Baumbach nisu koristili nikakvu prethodno postojeću priču ili karakterizaciju likova, nego su osmislili potpuno novu priču s likovima koji su ranije postojali. Slična se situacija često događa kod filmova temeljenih na stvarnim ličnostima. Ako je scenarij napisan tako da prati neku biografiju osobe – kao što je slučaj sa scenarijem filma Oppenheimer, koji je temeljen na knjizi Američki Prometej – u pitanju je adaptacija, međutim ako scenaristi napišu film temeljen na stvarnoj osobi bez korištenja jednog konkretnoga djela o toj osobi, onda je u pitanju originalni scenarij.

S druge strane, većina pratitelja Oscara ipak vjeruje da će Akademija ocijeniti da je u slučaju Barbie riječ o adaptiranom scenariju. I sam film potpisuje scenarij riječima „temeljen na likovima u vlasništvu brenda Mattel“, a Mattel je tijekom godina objavljivao i druge adaptacije svoga proizvoda u obliku crtanih filmova i drugih medija.

Također, u jednome nedavnome primjeru, film Todda Phillipsa Joker iz 2019. bio je posve originalna priča koja je koristila lik Batmanovog najvećeg neprijatelja. Unatoč tome što ta varijanta Jokera u toj priči nikada nije postojala, Akademija je odlučila da film pripada kategoriji adaptacije.

Pročitajte: Lekcija filma Barbie: Hollywoodu treba više priča o ženama

Zašto je kategorizacija uopće važna? Zbog konkurencije.

Većina filmova za koje se očekuje da će konkurirati za nagrade neupitno pripada adaptiranim scenarijima. Tu su već spomenuti Oppenheimer, novi film Martina Scorsesea Killers of the Flower Moon koji je temeljen  na biografskoj knjizi, venecijanski pobjednik Poor Things Yorgosa Lanthimosa koji je snimljen prema romanu, a još se čeka izlazak filmske adaptacije popularnoga mjuzikla The Color Purple koja dolazi krajem godine i za koju se očekuje da će biti velik konkurent kada dođe vrijeme za dodjelu nagrada. U takvoj konkurenciji Barbie bi imala mnogo teži put do kipića nego u konkurenciji originalnog scenarija.

U slučaju da budu nominirani, i za Gerwig i za Baumbacha to bi bila četvrta nominacija u karijeri. Ona je nominirana za adaptirani scenarij za Little Women iz 2019. te za originalni scenarij i režiju filma Lady Bird iz 2017. Kada bi sada bila nominirana za režiju, postala bi druga žena koja je više od jednom nominirana u toj kategoriji.

Njezin je partner nominiran za originalni scenarij za filmove The Squid and the Whale (2005.), inspiriran razvodom njegovih roditelja, te Marriage Story iz 2019. s Adamom Driverom i Scarlett Johansson, za koji je bio nominiran i kao producent, a koji je inspiriran njegovim vlastitim razvodom koji se dogodio nakon što se zaljubio upravo u sadašnju partnericu.

Barbie Oscar može osvojiti i u drugim kategorijama

Osim scenarija, Barbie će naravno biti konkurentan i u drugim kategorijama. Još jedna u kojoj je bilo pitanje o tome gdje će se uopće kandidirati jest uloga Ryana Goslinga (Ken). Warner Bros. potvrdio je da ga je predložio u kategoriji najboljega sporednoga glumca, iako je bilo moguće i da ga predlože kao najboljeg glavnog glumca s obzirom na to da je njegova uloga na granici te dvije kategorije.

U toj će kategoriji njegovi najveći konkurenti, barem se za sada tako čini, biti Robert Downey Jr. u Oppenheimeru te Robert de Niro u Killers of the Flower Moon. Ryan je do sada dvaput bio nominiran za najugledniju filmsku nagradu, za glavne uloge u filmovima Half Nelson (2006.), kada je imao samo 26 godina te La La Land (2016.). Također, Margot Robbie će biti predložena za kategoriju najbolje glumice za svoju urnebesnu izvedbu naslovnoga lika, što bi bila njezina treća glumačka nominacija u karijeri.

Očekivano je da će Barbie ući u kategoriju najboljega filma, s obzirom na to da za razliku od ostalih u toj kategoriji ima duplo više nominiranih filmova (deset umjesto pet).

Što se tiče tzv. tehničkih kategorija, Barbie bi trebao biti konkurentan u kategorijama najbolje šminke, kostimografije, scenografije, specijalnih efekata i montaže, a imat će neobičan problem po pitanju kategorije originalne pjesme – naime pravila nalažu da samo dvije pjesme iz istoga filma mogu biti nominirane, tako da će se producenti morati odlučiti koje će pjesme iz bogatoga repertoara filma prijaviti – tu su What Was I Made For? Billie Eilish, koja je prije dvije godine osvojila ovu kategoriju s No Time to Die, Pink od Lizzo, Barbie World koju izvode Nicki Minaj i Ice Spice te naravno I’m Just Ken koju u filmu pjeva Gosling, a napisali su je Wyatt i Ronson.

druge vijesti