Bio je predmet tužbe nakon što je model rekao da mu je fotografiranje uzrokovalo „ekstremnu i trajnu emocionalnu patnju“ – ali to nije spriječilo Nirvanin Nevermind da bude proglašen za najbolji omot nekog albuma u povijesti.
Najbolji omot albuma ima… Nirvana!
Album iz 1991., s upečatljivom slikom golog dječaka koji pliva pod vodom s novčanicom američkog dolara na udici, u anketi je osvojio 44 posto glasova.
Nevermind je proglašen najboljim omotom albuma u povijesti.FOTO: PROFIMEDIA
Ideju za omot navodno je osmislio frontmen Nirvane Kurt Cobain dok je gledao TV prilog o porođajima u vodi.
Beba, Spencer Elden, koji sada ima 32 godine, tužio je grupu 2021., tvrdeći da je fotografija bila seksualno iskorištavanje koje mu je uzrokovalo „ekstremnu i trajnu emocionalnu patnju“. Bend je odbacio tvrdnje, a sudac u Kaliforniji odbacio je slučaj.
U konkurenciji za najbolji omot albuma su i drugi slavni izvođači
Drugi je na listi The Dark Side Of The Moon Pink Floyda (36 posto), koji ove godine slavi 50 godina od izlaska.
Dark Side of the Moon je drugi.FOTO: PROFIMEDIA
Kultna naslovnica, koju je osmislio dizajnerski duo Hipgnosis, fokusira se na prizmu koja lomi zraku svjetlosti. Pitanje koje značenje stoji iza dizajna izazvalo je mnoge rasprave među obožavateljima, a neki sugeriraju da je to simbol osobne i psihološke tame, dok drugi misle da predstavlja intelektualnu misao i ambiciju.
David Bowie je treći u anketi sa svojim albumom Aladdin Sane iz 1973. (34 posto). Naslovnica prikazuje Bowieja zatvorenih očiju, našminkanog mrtvački blijedo, s crveno-plavom munjom preko lica.
Aladdin Sane Davida Bowieja, treći na listi, svojedobno se našao čak i na poštanskim markama.FOTO: PROFIMEDIA
Zadatak je bio jednostavan, Bowie je želio bljesak, nešto što podsjeća na logo Taking Care of Business koji je koristio Elvis nakon povratka na koncerte 1969. Fotografija koju je snimio Brian Duffy postala je ikona u svijetu glazbe, mode i umjetnosti te se pojavljuje na odjeći, zidovima, u galerijama pa čak i na kućnom posuđu i poštanskim markama.
Na četvrtom mjestu je Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band (27 posto) legendarnih Beatlesa koji je objavljen 1967. godine. Izvorno ga je osmislio Paul McCartney. Konačni dizajn britanskog pop-art umjetnika Petera Blakea i njegove tadašnje supruge Jann Haworth blistav je prikaz moderne umjetnosti koja definira svoje doba.
Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band završio je na četvrtom mjestu.FOTO: PROFIMEDIA
Top pet zaokružuje Rumors Fleetwood Maca iz 1977, a na listi se još nalaze albumi Rolling Stonesa,Beyonce, Amy Winehouse i drugih legendarnih izvođača.
Festival otvara Proslava, apsolutni pobjednik ovogodišnjeg Pulskog filmskog festivala, a prvi put u natjecateljskom programu ZFF-a je i jedan animirani film – svjetski festivalski hit Flow Gintsa Zilbalodisa.
Nova pjesma temperamentne splitske pjevačice Kristine Boban 'Ako ne'ko pita' donosi emotivnu ispovijest o hrabrom i konačnom suočavanju s ljubavi kojoj je već davno došao kraj, otpjevanu snažnim vokalom te sugestivnom interpretacijom. Stihovi Roka Vukušića sjajno su upotpunili glazbu Ive Nuića, skladatelja s kojim Kristina uspješno surađuje na nekoliko zadnjih pjesama, a pjesmu je aranžmanski uobličio Vojan Koceić.
Unatoč globalnoj popularnosti, "Prijatelji" se sve češće kritiziraju zbog nedostatka raznolikosti u seriji koja je smještena u kulturno bogati Manhattan.
Iako su Jennifer Coolidge i Eddie Kaye Thomas u "Američkoj piti" glumili ljubavni par, njihova stvarna zajednička svakodnevica bila je potpuno platonska.
Dok se prisjećamo njezinih prvih koraka na hrvatskoj televiziji, voditeljica je podijelila nostalgičnu fotografiju koja je oduševila obožavatelje i podsjetila ih na njezin šarmantni početak u svijetu medija.