HELLO
Stipe Vukšić

Izbor za pjesmu Eurovizije, popularni Eurosong jedan je od najznačajnijih glazbenih događaja u Europi, a stotine milijuna ljudi preko malih ekrana svake godine navija za svoje favorite.

Prvi Eurosong održan je davne 1956. godine, a od tada su izborom za pjesmu Europe prodefilirali brojni glazbenici. Iako većina pobjednika ne uspije postići međunarodnu karijeru i pobjeda na Eurosongu im ostane najveći uspjeh, neki su iskoristili pobjedu – a u nekim slučajevima i samo nastup – kao početnu točku velikih međunarodnih karijera. A u nekim slučajevima, na natjecanju je znao nastupiti i netko tko je već imao velike hitove iza sebe!

Donosimo vam popis najslavnijih glazbenika koji su nastupali na Euroviziji.

1958 – Domenico Modugno (Nel blu, dipinto di blu)

Na trećem izdanju Eurovizije izvedena je vjerojatno najpoznatija pjesma koja nije pobijedila. Pobjednik San Rema Domenico Modugno sa svojom baladom “Nel blu, dipinto di blu“ – vjerojatno poznatijom po refrenu “Volare, cantare“ – završio je tek treći od deset natjecatelja, ali njegova pjesma je potpuno opčinila svijet. Zasjela je na vrhove top ljestvica u brojnim državama, a u SAD-u je pet tjedana bila na vrhu Billboardove ljestvice. Sljedeće godine, na prvoj ikad održanoj dodjeli Grammyja trijumfirala je u obje glavne kategorije, najbolje izvedbe i najbolje pjesme – još uvijek je jedina pjesma koja nije otpjevana na engleskom kojoj je to uspjelo. Nije loše za trećeplasiranog.

1970 – Julio Iglesias (Gwendolyne)


Prije Enriquea, bio je Julio. Odnosno, za određene generacije oduvijek je bio samo Julio. Velikan španjolske glazbe također nije uspio odnijeti pobjedu na Euroviziji – njegova balada Gwendolyne završila je tek 4. – ali to je bio tek početak nevjerojatne glazbene karijere, u kojoj je ostvario nevjerojatne brojke od više od 100 milijuna prodanih ploča na 14 različitih jezika i više od 5,000 koncerata održanih diljem svijeta, uz osvojene vjerojatno sve nagrade koje se mogu osvojiti i titulu najpopularnijeg pjevača na španjolskome u povijesti.

1974 – ABBA (Waterloo)


Vjerojatno najpoznatija pobjednička pjesma u povijesti Eurovizije. Nastup tada relativno nepoznate švedske pop grupe ABBA u Brightonu potpuno je promijenio natjecanje. Dok je do tada nepisano pravilo bilo da je Eurovizija samo za dramatične balade koje pjevaju ukusno odjeveni izvođači, ABBA je zaludila Europu svojom brzom pop pjesmom i atraktivnim kostimima, promijenivši natjecanje za sva vremena. O kasnijim uspjesima vjerojatno najpoznatije grupe u povijesti Europe, po čijim je pjesmama Hollywood snimio čak dva mjuzikla, ne treba trošiti riječi.

1974 – Olivia Newton-John (Long Live Love)


Na istom natjecanju u Brightonu osim ABBA-e bila je još jedna buduća megazvijezda. Tada 26-godišnja Olivia Newton-John, iako odrasla u Australiji, nastupala je za državu svoga rođenja, Ujedinjeno Kraljevstvo. Na povijesnome Eurosongu završila je četvrta, ali je zato njezin album objavljen kasnije te iste godine “If You Love Me, Let Me Know“ u Americi zasjeo na prvo mjesto Billboard Top 200 ljestvice, a u sljedećih nekoliko godina imala je čak 10 hitova na broju jedan Billboardove Top 100 ljestvice i naravno, ostvarila filmsku ulogu u kultnome mjuziklu “Grease“, čime je postala jedna od glazbenica koje su obilježile cijelo desetljeće.

1980 i 1987 – Johnny Logan (What’s Another Year i Hold Me Now)


Iako nije imao međunarodnu karijeru poput ostalih s ove liste, ne može se govoriti o Eurosongu bez Mister Eurovisiona. Irski pjevač jedini je izvođač s dvije pobjede na natjecanju, iz 1980. i 1987., a njegove pobjedničke pjesme bile su hitovi na top ljestvicama. U novijim godinama njegova slava je geografski ipak limitrana na Irsku i skandinavske zemlje, u kojima je i dalje jedan od najpopularnijih stranih izvođača s čestim rasprodanim turnejama.

1988 – Céline Dion (Ne partez pas sans moi)


Céline Dion još je jedna osoba s ove liste čije uspjehe nije potrebno nabrajati. Jedna od najboljih pjevačica u povijesti, Kanađanka je imala samo 20 godina kada je Eurosongu u Dublinu predstavljala Švicarsku i odnijela pobjedu s baladom “Ne partez pas sans moi(Ne odlazi bez mene), što je još uvijek posljednji puta da je pjesma na francuskome pobijedila na natjecanju. Dvije godine nakon toga Dion je snimila prvi album na engleskome jeziku, nakon čega je postala apsolutna svjetska zvijezda, što je i danas.

1997 – Katrina & the Waves (Love Shine a Light)


Neobičnost na ovome popisu, britansko-američki bend Katrina & the Waves najpoznatiji je po svome hitu “Walking on Sunshine“ iz 1985., a slava im je pomalo kopnila kada su 1997. odabrani kao predstavnici Ujedinjenog Kraljevstva za pjesmu Eurovizije s pjesmom “Love Shine a Light”. Tada su UK-u donijeli zadnju pobjedu do sada i dobili brojne nove fanove.

2003 – t. a. T. u. (Ne ver’, ne boysia)


Ruski pop duo koji se sastojao od Lene Katine i Julije Volkove postigao je svjetsku slavu ranih 2000-ih, kada je njihov debitantski album na engleskome “200 km/h in the Wrong Lane“ ostvario platinastu nakladu u Europi i zlatnu u SAD-u, dok su cure u Japanu postale prva strana grupa na broju jedan ljestvice najprodavanijih albuma. Na Eurosongu su nastupile 2003. s pjesmom Ne ver’, ne boysia i završile na trećem mjestu.

2013 – Bonnie Tyler (Believe in Me)


S vremenom je izbor za pjesmu Eurovizije pomalo izgubio moć stvaranja novih međunarodnih zvijezda. Britanci su nakon godina razočaravajućih plasmana sa slabije poznatim glazbenicima 2013. odlučili pokušati isti recept kao i 1997. i poslati već proslavljenu izvođačicu. Velška diva Bonnie Tyler, poznata po hitovima iz 70-ih i 80-ih poput “It’s a Heartache“ i “Total Eclipse of the Heartpredstavljala je Britaniju desetljećima nakon vrhunca svoje slave i ostvarila tek 19. mjesto.

2021 – Måneskin (Zitti e buoni)


Jedan od najsvježijih pobjednika, talijanski rock bend Måneskin slavio je na Euroviziji 2021. i taj uspjeh iskoristio na najbolji mogući način. Energični rimski rokeri osvojili su svijet nizom hitova nakon pobjede na Eurosongu i probili se u top 10 najslušanijih pjesama na britanskim i svjetskim top ljestvicama. Ove godine bili su nominirani i za nagradu Grammy za najboljeg novog izvođača, tako da je jasno da će njihova slava u narednim godinama biti samo sve veća.

Finale Eurosonga

Finalni izbor za pjesmu Eurovizije održava se večeras u 20h na Hrvatskoj Radio Televiziji. Kako su predstavnici Hrvatske prošli kroz povijest doznajte ovdje!

druge vijesti