HELLO
HELLO! #HelloItsMe

Iako suha tjestenina u smočnici može trajati godinama, možda se pitate koliko dugo ostaje svježa u hladnjaku nakon kuhanja.

Ovaj članak vam otkriva koliko dugo različite vrste tjestenine mogu stajati u hladnjaku, kao i najbolje načine skladištenja kako bi što dulje ostale svježe.

Kao i ostale već kuhane namirnice i ostaci hrane, kuhana tjestenina treba se čuvati u hladnjaku.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Anna Sanchez Perez (@cocoanniie)

To je zato što kuhana tjestenina sadrži vlagu koja s vremenom može dovesti do razvoja plijesni, dok niže temperature usporavaju proces kvarenja. Korisno je znati koliko dugo različite vrste tjestenine mogu stajati u hladnjaku, odnosno kada ih treba baciti.

Koliko dugo ova jela s tjesteninom mogu stajati dok se ne pokvare?

Evo koliko dugo neke od najpopularnijih vrsta tjestenine obično mogu stajati u hladnjaku:

  • Svježa domaća tjestenina od pšenice: 4–5 dana
  • Svježa kupovna tjestenina od pšenice: 1–3 dana
  • Kuhana tjestenina od pšenice: 3–5 dana
  • Tjestenina od leće, graha ili graška: 3–5 dana
  • Bezglutenska tjestenina: 3–5 dana
  • Tortelini ili druge punjene vrste tjestenine: 3–5 dana
  • Lazanje ili druga kuhana tjestenina s umakom: 5 dana

Napominjemo da su ovo općenite smjernice i da se pojedinačna jela mogu razlikovati, ali većina kuhane tjestenine traje manje od tjedan dana. I dalje je važno pregledati tjesteninu kako biste bili sigurni da nema znakova kvarenja prije nego što je pojedete.

Znakovi da je tjestenina pokvarena

Pokvarenu tjesteninu obično možete prepoznati po njenom izgledu i teksturi. Jedan od najjasnijih znakova je pojava ljepljivosti ili sluzavosti, što se obično događa neposredno prije nego što plijesan postane vidljiva.

Također možete primijetiti gubitak sjaja ili promjenu boje, poput sivkastog ili bjelkastog tona.

Ponekad ćete osjetiti neugodan miris, što znači da je tjestenina počela propadati i da je treba baciti.

Rizici konzumacije pokvarene tjestenine

Konzumacija stare tjestenine može uzrokovati zdravstvene probleme ako se na njoj razviju štetni mikroorganizmi, a posljedice mogu varirati.

Mogu se javiti simptomi trovanja hranom, od blagih do ozbiljnih, ovisno o tome koji su mikroorganizmi prisutni. Najčešći simptomi trovanja hranom uključuju probavne smetnje, proljev i povraćanje.

Jedan od najčešćih uzročnika trovanja hranom na staroj tjestenini je bakterija Bacillus cereus, koja može uzrokovati grčeve, mučninu, proljev i povraćanje. U težim slučajevima, ova bakterija može biti smrtonosna.

Pročitajte: Ovo je omiljena tjestenina Stanleyja Tuccija sa samo tri sastojka

Ako stara tjestenina sadrži i druge sastojke poput mesa, jaja ili mliječnih proizvoda, veća je vjerojatnost izlaganja bakterijama poput Salmonelle, Campylobactera, Clostridiuma ili Listerije.

Najbolji način skladištenja tjestenine

Nakon što ste skuhali tjesteninu, pustite ostatke da se u potpunosti ohlade prije nego što ih spremite u hladnjak, i to unutar dva sata od kuhanja. Vlaga koja ostane zarobljena u toploj tjestenini može stvoriti idealno okruženje za razvoj bakterija ili plijesni.

Tjesteninu treba čuvati u plitkim, hermetički zatvorenim posudama ili u vrećicama s patentnim zatvaračem.

Korisno je preliti ostatke kuhanih rezanaca s malo maslinovog ulja kako se ne bi međusobno zalijepili u hladnjaku.

Također, važno je održavati temperaturu hladnjaka na 4°C ili niže kako bi se sačuvala svježina hrane.

Sigurno podgrijavanje ostataka tjestenine

Ostatke tjestenine možete konzumirati hladne ili podgrijati na nekoliko načina.

Što se tiče obične tjestenine bez umaka, možete je staviti u cjedilo i uroniti u kipuću vodu otprilike 30–60 sekundi. Tjestenina s umakom može se podgrijavati u vatrostalnoj posudi u pećnici, na temperaturi od otprilike 180 °C, oko 20 minuta.

Možete je zagrijavati i u tavi na štednjaku, na srednje jakoj vatri, lagano miješajući dok se ravnomjerno ne zagrije. Za podgrijavanje u mikrovalnoj pećnici, koristite posudu s poklopcem i opciju za podgrijavanje, povremeno miješajući.

Pročitajte: Imate ostatke u hladnjaku? Zapečena tjestenina po receptu Giade De Laurentiis će vas oduševiti

Sve dok je tjestenina pravilno pohranjena na 4 °C i konzumira se unutar preporučenog vremenskog okvira, rizik od bakterijske kontaminacije je nizak. Ako podgrijavate, osigurajte da je tjestenina temeljito zagrijana na najmanje 74 °C i pojedite je unutar dva sata kako biste spriječili rast bakterija.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli itgirlenergy (@itgirlenergy)

Tjestenina je popularna namirnica diljem svijeta, pripremljena od različitih osnova poput pšenice, mahunarki i bezglutenskih žitarica.

Pročitajte: Je li OK jesti tjesteninu baš svaki dan? Evo što kažu stručnjaci…

Dok suha tjestenina ima dug vijek trajanja, kuhana i svježe domaća tjestenina trebaju se brzo konzumirati. Većina kuhane tjestenine u hladnjaku traje između 3 i 5 dana prije nego što se počnu pojavljivati znakovi kvarenja.

Konzumacija pokvarene tjestenine nosi slične rizike kao i konzumacija ostalih pokvarenih namirnica, što naglašava važnost pravilnog rukovanja, pripreme i skladištenja hrane.

druge vijesti

BMK Ekstra: Slavsocks redefinira balkansku nonšalanciju

BMK Ekstra: Slavsocks redefinira balkansku nonšalanciju

Slavsocks, brend koji već četvrtu godinu zaredom obuva regiju u stilu, i ove je godine ostao vjeran svom zaštitnom vibeu – BMK. Ova jednostavna, a univerzalna mantra ravnodušnosti, duhovitosti i slobode pruža savršenu platformu za izražavanje svih nijansi balkanskog duha. Bez obzira jeste li ljuti, nostalgični ili jednostavno neopterećeni, BMK omogućuje da budete ono što jeste – bez izgovora i objašnjenja.

Modne vijesti

12 prosinca 2024