Što jedete za doručak? Kažu da je doručak glavni obrok u danu pa si mnogi daju oduška kako bi se “nagradili” i napunili energijom za naporan dan, no to ne znači da je bilo kakav doručak dobar za naše tijelo. Nažalost, najgora hrana koju možete izabrati za doručak najčešće je i najukusnija, a mnogi padaju i u zamke hrane koja se reklamira kao da je zdrava, a zapravo to nije.
Pogledajte popis hrane koju stručnjaci smatraju nezdravom.
Najgora hrana za doručak
Općenito, najgora hrana za doručak je bogata šećerom, a siromašna vlaknima i proteinima. To je zato što vas neće držati sitima do ručka, objašnjava Lara Buckle iz “The Wellness Detective”. Neke od ovih namirnica uključuju:
Slatke žitarice
“Mnoge žitarice za doručak imaju visok sadržaj dodanih šećera, što može pridonijeti debljanju, povećanju razine šećera u krvi i energetskim padovima kasnije tijekom dana”, objašnjava Buckle.
Peciva
“Peciva poput kroasana mogu biti bogata rafiniranim ugljikohidratima i dodanim šećerima. Oni mogu pružiti brzi poticaj energije, ali često je kratkotrajan, što kasnije dovodi do gladi i žudnje.”
Zanimljivo, upravo peciva su najčešći izbor za doručak mnogih Hrvata.
Prerađeno meso
“Slanina, kobasice i drugi prerađeni mesni proizvodi bogati su zasićenim mastima i mogu sadržavati aditive i konzervanse. Njihova redovita konzumacija može pridonijeti srčanim bolestima i drugim zdravstvenim problemima.”
Kava ili čaj sa šećerom
“Napitci za doručak puni šećera i sirupa, poput aromatiziranih kava ili zaslađene ledene kave, mogu pridonijeti prekomjernom unosu kalorija i porastu razine šećera.”
Voćni sokovi
“Dok je cijelo voće općenito zdrav izbor, voćni sokovi mogu sadržavati puno šećera. Uz to, nedostaju im vlakna koja se nalaze u cijelom voću.”
Pločice za doručak s niskim sadržajem vlakana
“Neke pločice za doručak reklamiraju se kao zdrave, ali mogu imati visok udio dodanih šećera i nizak udio vlakana.”
Voćni jogurt
“Voćni jogurti često sadrže dodane šećere i umjetne arome.”
Koja se hrana smatra zdravim izborom za doručak?
Grčki jogurt, omlet od bjelanjka s povrćem, povrtno-voćni smoothie, chia puding, zobena kaša, kuhana jaja uz povrće i dvopek, peciva sa sjemenkama uz zrnati sir, orašasti plodovi, zeleni čaj.
Rodom iz Makarske, Marko Andrijašević se nakon 15 godina provedenih u Francuskoj vratio kući i pokrenuo Marendologiju - projekt čije nas fotografije i snimke ljeta u Dalmaciji vraćaju u djetinjstvo.