HELLO
Domagoj Kukec

Jeste li znali da je psihologija nekada bila carstvo patologije? Odnosno, mentalno zdravlje se proučavalo tek kada je osoba već imala psihički problem.

Danas se stvari mijenjaju, a znanstvenici i psiholozi proučavaju moć pozitivne psihologije i metode usmjerene na dobrobit. Iako ove metode mogu biti odlične za ljude koji prolaze kroz poteškoće, mogu se koristiti i kao preventivne mjere.

Put do sreće

Put do sreće dolazi kroz razumijevanje temeljnih problema za koje možda nismo svjesni da se moramo nositi s njima.

Ovdje su neke od najboljih mudrosti u proučavanju sreće.

Identificirajte traumu iz prošlosti

Iako bi neki mogli smatrati da je trauma pretjerano korištena riječ, psiholog dr. Gabor Maté vjeruje da je ona u korijenu većine naših problema, kako psihičkih tako i mentalnih. Pogotovo jer ne vidi tijelo i um kao razdvojene jedno od drugog.

Kako dr. Maté definira traumu?

“Trauma je psihička rana koja vas psihički očvrsne, a zatim ometa vašu sposobnost rasta i razvoja… Trauma nije ono što vam se događa, to je ono što se događa u vama kao rezultat onoga što vam se dogodilo.”

To nam pomaže razumjeti zašto bi za neke prekid koji uključuje prevaru mogao biti vrlo tužan ili uznemirujući, ali ne i traumatičan. Dok za druge može rezultirati oblikom PTSP-a (posttraumatski stresni poremećaj).

Izliječite traumu

Zašto želimo identificirati svoju traumu? Jer je to prvi korak do izlječenja!

Dr Maté ne sugerira da usvojimo mentalitet žrtve ili da krivimo svoje roditelje (ili sebe!) na primjer. Umjesto toga, to je stvar zdravog razuma.

Ako imamo inficiranu ranu preko koje je koža zacijelila, a sada imamo temperaturu, moramo razumjeti glavni uzrok. Naravno, možete samo uzeti paracetamol i sniziti temperaturu, ali što onda?

Ili rečeno psihološkim rječnikom, ako imamo depresiju, ali ne razumijemo zašto, bit će teško uistinu je eliminirati iz naše psihe. Možemo koristiti antidepresive (koji mnogima mogu biti od neprocjenjive vrijednosti), ali da bismo doista ozdravili, potrebno je više.

Većina prijedloga dr. Matéa uključuje povezivanje s tijelom na neki način. To može uključivati pokret, kao što je ekstatični ples, ili povezivanje osjećaja u našem tijelu s našim svjesnim umom.

Za one koji nemaju pristup ovim terapijama, prijedlozi su također čitanje knjiga i provođenje vremena nasamo s umom, svjesnošću i meditacijom.

Pronađite ravnotežu dopamina

Možda ste čuli za pojam ‘detoksikacija dopamina’ kao način za resetiranje razine dopamina. Iako ovo nije znanstveno ispravno shvaćanje dopamina, jer ga uvijek proizvodimo, poanta je valjana.

Gotovo sve što vam daje skok dopamina – od zabavnog noćnog izlaska, igranja videoigara ili ovisnosti o ilegalnim drogama poput kokaina ili metamfetamina – rezultirat će padom vaših razina dopamina. Čak i stvari poput korištenja pametnog telefona uzrokuju udare dopamina.

Put do sreće

Dakle, koje je rješenje?

Prvo, nemojte gomilati svoj dopamin! Na primjer, ako stvarno uživate u nečemu, poput šetnje ili vježbanja, nemojte dodavati druge stvari poput glazbe ili nagrada. Zašto? Zato što je znanstveno dokazano da ćete u budućnosti manje uživati u tim aktivnostima!

Drugo, odvojite vrijeme od dopaminergičkih aktivnosti. Ako ste imali puno uzbuđenja, tražite ravnotežu.

Treće, nemojte uzimati kokain ili metamfetamin! Ove tvari ne samo da uzrokuju velike skokove dopamina, već vas također čine manje osjetljivima na dopamin općenito. Što znači da će vam u budućnosti biti teže iskusiti zadovoljstvo.

Budi društveno povezan kako bi se borio/la protiv usamljenosti

Kada govorimo o imunološkom sustavu… Usamljenost je nešto što je u porastu u modernom društvu, pogotovo u velikim gradovima. Vjerovali ili ne, moguće je umrijeti od usamljenosti, zbog stresa i negativnih utjecaja na vaše blagostanje i imunološki sustav.

Put do sreće

Prvi korak u smanjenju usamljenosti je proširenje društvenog kruga. To može značiti uključivanje u novi hobi ili ponovno povezivanje sa starim prijateljima. Ako stvarate nove prijatelje, svakako uložite trud i pratite ih. Možda ćete morati izići iz svoje zone udobnosti. To je dobro za vas!

Pronađi ili dodijeli smisao svom životu

Dr. Mia Leijssen je psihologinja, vodič Focusinga i terapeutkinja egzistencijalnog blagostanja, koja vjeruje da su značenje i svrha života ključni za ljudsko blagostanje i ispunjenje.

Prema njezinom mišljenju, potraga za značenjem bitan je dio ljudskog iskustva. Ona definira značenje kao dubok osjećaj važnosti i povezanosti u vlastitom životu, gdje ljudi pronalaze svrhu i vrijednost svog postojanja. Bez toga, možemo završiti s nedostatkom sreće, čak i kada su druge stvari dobre u našem životu.

Put do sreće

Dr. Leijssen predlaže da razmotrimo sljedeće stvari kada tražimo značenje u životu:

1. Samoproučavanje
2. Autentičnost
3. Odnos i povezanost
4. Životni projekti i ciljevi
5. Prihvaćanje prolaznosti života

No kako to možete praktično primijeniti?

Samoproučavanje je ključno i uključuje duboko ispitivanje vaših temeljnih vrijednosti, snova i aspiracija kako biste shvatili što vam je najvažnije. Ta introspekcija pomaže vam pronaći svrhu.

Ona vjeruje da je ključno živjeti autentično. To se odnosi na poštovanje vaših vrijednosti iznad društvenog pritiska.

Značajni odnosi pružaju osjećaj pripadnosti. I to činimo stvaranjem istinskih veza i obogaćivanjem života drugih.

Postavljanje ciljeva za projekte koji vas uzbuđuju i odražavaju vaše vrijednosti daje osjećaj svrhe. Ali ona savjetuje da se pobrinete da pozitivno doprinose i vašem životu i životima drugih.

Leijssen nas podsjeća da život donosi patnju i prolaznost. Međutim, ona vidi izazove kao prilike za rast u potrazi za značenjem. Potpuno prihvaćanje uspona i padova života dio je te potrage i također će dovesti do većih razina općeg blagostanja.

Radite na svojem zdravlju (mentalnom i tjelesnom)

Znanost preporučuje stvari poput sauna i ledenih kupki. Iako nisu za svakoga, ovi alati dokazano imaju ogromne koristi za fizičko i mentalno blagostanje, uključujući poboljšanje imunološkog sustava i cirkulacije, usporavanje Alzheimerove bolesti i potencijalno produžavanje životnog vijeka.

Uvijek se konzultirajte sa svojim liječnikom prije nego što isprobate nešto novo! U ovom slučaju posebno ako imate srčane probleme.

Napravite popis svojih supermoći

U čemu ste prirodno dobri, koje snage posjedujete? Možda ste iznimno dobar slušatelj ili možete popraviti bilo što. Pokušajte više koristiti te vještine u svakodnevnom životu. Iskoristite svoje tajne supermoći za dobro!

Činjenje malih dobrih djela pružit će vam osjećaj zadovoljstva. Pridržite vrata nekome, pustite automobil da se uključi u vašu traku, donirajte staru odjeću dobrotvornoj organizaciji – učinite male stvari koje će uljepšati tuđi dan. Činjenje dobrih djela i vas će učiniti sretnima.

Cijenite male trenutke kada se nešto lijepo dogodi. Možda vam konobar daruje besplatnu kavu, vidite prekrasan zalazak sunca ili se vaš pas sklupča u vašem krilu – uzmite trenutak da budete prisutni. Uživajte u prizorima, zvukovima i osjećajima. Cijenite male trenutke.

PROČITAJTE: Sretan život je cilj – Koje štetne navike valja izbaciti?

Postavite si neke ciljeve kako biste osjetili smisao. To ne moraju biti ogromne, životno promjenjive stvari. Možda želite pročitati 12 knjiga ove godine ili naučiti talijanski. Postizanje ciljeva stvara osjećaj nagrađivanja.

Koristite pozitivne afirmacije. Kada se pojave negativne misli, suprotstavite im se pozitivnim afirmacijama. Podsjetite sebe da ste talentirani, pametni, brižni, itd. Ne zadržavajte se na negativnom samorazgovoru.

Pronađite posao ili hobije koji vam pružaju osjećaj smisla. Volontirajte u skloništu za životinje, pridružite se ekološkoj grupi ili upišite tečaj slikanja. Korištenje svojih snaga kako bismo pomogli drugima emocionalno je ispunjavajuće!

druge vijesti