Vjerojatno težite ispunjenju u karijeri ili osobnom životu čineći mnogo svjesnih izbora za poboljšanje vašeg blagostanja.
Koje navike uključiti, a koje štetne navike izbaciti, da biste vodili sretniji život?
Toksični odnosi
Provođenje vremena s ljudima koji vas ne cijene ili vam na bilo koji način štete je gubljenje vremena. Izbacite to iz svojeg života. Život je kratak. Vrijeme je dragocjeno.
Gubiti to vrijeme na osobe koje vas omalovažavaju ili na drugi način narušavaju vaše samopouzdanje je nešto što biste trebali prekinuti ako želite živjeti život punim plućima.
Nemojte dopustiti zavidnima ili sebičnima da vam zagorčavaju život i utječu na to koliko uživate u životu.
Nemojte uvijek govoriti “da”
Čak ni bliskim ljudima nemojte uvijek govoriti “da”.
Ugađanje drugima obično uključuje stavljanje tuđih potreba ispred vlastitih.To obično proizlazi iz želje da osvojite naklonost djelujete ljubazno. Međutim, to je izuzetno štetno za naš vlastiti osjećaj vrijednosti i naše odnose.
Nedostatak granica i spremnost da učinite sve što se od vas zatraži, čak i ako vam je nezgodno, dovodi do toga da vas drugi počinju smatrati otiračem.
Oni znaju da od vas mogu tražiti što god žele i da ćete im vi uvijek izaći ususret.
To smanjuje zdravu uzajamnost u odnosima gdje treba postojati davanje i primanje.
Stoga prestanite konstantno govoriti “da” prijateljima, obitelji, kolegama ili bilo kome drugome tko zatraži vašu pomoć.
Nemojte uvijek govoriti “ne”
No, nemojte ih ni odbijati ako zatraže uslugu!
Da, teško je pronaći sredinu.
Trebate prestati stalno govoriti “da”, no također trebate izbjegavati stalno govoriti “ne” svima.
Možda to činite, možda i ne. Ipak, vrijedi biti svjestan toga.
Dok vjerno radite na odricanju od ugađanja drugima, znajte i kad trebate učiniti dodatni napor da pomognete onima oko sebe.
Svi mi možemo biti skloni odbiti pružiti pomoć kada nam je to nezgodno, ili čak odlučiti odustati od društvenih planova jer smo umorni.
Ako ste tip osobe koji izbjegava nova iskustva jer vam se sviđa provoditi vrijeme kod kuće ili ste previše umorni, razmislite o tome da ponekad kažete “da”.
Štetne navike poput izmišljanja izgovora i tračanja odmah izbacite iz života
Izmišljanje izgovora
Odbacite laži i izgovore te počnite biti iskreni prema sebi – i prema svima drugima.
Ako napravite pogrešku ili nešto ne ide prema planu – nemojte tražiti razlog da se izvučete iz nevolje.
Niste završili projekt na vrijeme? Ne okrivljujte zdravlje svoje mačke.
Kasnite na sastanak? Ne okrivljujte kaos u prometu, ako kaosa nije bilo.
Zaboravili ste odgovoriti na nečiju poruku? Nemojte im reći da ste nevjerojatno zauzeti ako ste zapravo samo lijeni. Ako se oslobodite izgovora, to će vam pomoći da se pokrenete i izbjegnete buduće pogreške jer više nećete imati sigurnost laži da se sakrijete.
Čuvanje odjeće koja više ne odgovara
Malena, ali snažna promjena koju možete napraviti je da se riješite svih uskih traperica i majica koje još od 2000-ih stoje na dnu vašeg ormara.
Suočite se s time da vjerojatno nećete više stati u te traperice.
Vjerojatno su i izvan mode.
Ne, te traperice ukrašene šljokicama s niskim strukom ne vraćaju se uskoro u modu…
Možete ih prodati i iskoristiti novac za kupnju odjeće koja vam odgovara i koja vas neće tjerati da se osjećate loše prema sebi.
Tračanje
Odrasla ste osoba – ne trebate biti upućeni u to tko s kime spava ili tko je što rekao. Postoji toliko drugih stvari na koje biste mogli usmjeriti svoju pažnju i svoje vrijeme, a koje bi više koristile vama i ljudima oko vas, umjesto da se upuštate u tračeve ili dramu.
Tuđi poslovi nisu vaša briga, niti bi ono što radite trebalo biti izvor interesa za druge ljude.
Stoga prestanite biti znatiželjni i ne uključujte se u nevažne tračeve, već se usmjerite na područja gdje zaista možete nešto napraviti.
Nerealna očekivanja
Društvene mreže nameću nerealne standarde ljepote.
Često gledate u zrcalo i želite da vaša koža odgovara Instagram filterima, da vaš nos bude malo manji, a zubi bjelji.
Što prije shvatite i prihvatite da 1) društveni mediji promoviraju lažnu stvarnost i 2) život jednostavno nije savršen – bit će vam bolje.
Očekivati da ćete uvijek biti sretni i zadovoljni bez obzira na situaciju nije realno. Iako je važno težiti sreći, očekivati da ćete uvijek biti bez briga i problema može biti nerealno jer svi prolazimo kroz različite izazove i emocije u životu.
Također, očekivanje da će drugi uvijek prepoznati i cijeniti vaše napore i postignuća može biti nerealno. Svi imamo različite perspektive i očekivanja, pa ne možemo očekivati da će svi uvijek dijeliti iste stavove kao mi.
Kada smo opterećeni nerealnim očekivanjima, možemo biti izloženi osjećajima frustracije, razočaranja, stresa i neuspjeha. Umjesto da cijenimo i radujemo se postignućima koja su realna i ostvariva, koncentriramo se na ono što nije postignuto, ignorirajući ono što jest.
Važno je biti svjestan svojih očekivanja, pokušati ih realno procijeniti i prilagoditi tako da budu u skladu s našim vještinama, resursima i životnim okolnostima. To nam može pomoći da izgradimo pozitivan pogled na sebe, svoj život i okolinu, te postavimo ciljeve koji su izvedivi i potiču nas na napredak i osobni rast.
Zadržavanje u prošlosti
Naposljetku, živite u sadašnjosti, a ne u prošlosti.
Ovo može biti lakše reći nego učiniti.
Također, čujemo toliko proturječnih izjava o tome kako nas prošlost oblikuje, no ne bismo trebali dopustiti da nas kontrolira.
Možete priznati kako su prošla iskustva ili traume oblikovali osobu koja ste danas, ali ključ je u tome da ne dopustite da vas prošlost kontrolira.
Ne možemo stvoriti novu budućnost ako živimo u prošlosti. To je jednostavno nemoguće.
Sreća i ispunjenje ne događa se preko noći.
Sreća se postiže kad smo svjesni i cijenimo male trenutke radosti u svakodnevnom životu.
Također, aktivno stvaranje pozitivnih odnosa, postizanje osobnih ciljeva i prakticiranje zahvalnosti može pridonijeti dugotrajnoj sreći.
U svijetu u kojem ti prijatelji više ne mogu poslati poruku da očekuju dijete, nego to moraš doznati preko konfeta i ružičastog dima od treće osobe s Instagrama – jasno je da je granica između života i performansa postala prilično mutna.
Nakon što smo raščlanili baby showere, gender reveal partyje i engagement photoshoote, vrijeme je da zavirimo u mračnu budućnost. U nju nas, polako ali sigurno, vode društvene mreže, reality kultura i vječna potreba da budemo „u trendu“. Jer ako nešto postoji na TikToku, uskoro će postojati i u dnevnoj sobi tvoje prijateljice iz Rijeke, Pariza ili Osijeka.
Nekad smo s pomalo superiornim osmijehom gledali američke filmove i mislili: „Aww, kako slatko, ali to kod nas nikad ne bi prošlo.“ Danas? Danas Europom paradiraju kolone automobila okićenih ružičastim i plavim balonima, dok mladi par u Zagrebu, Pragu ili Milanu pritišće tipku koja će – uz dim, konfete i svjetlosne efekte vrijedne polufinala Eurosonga – otkriti je li njihova beba on ili ona.
Sigurno ste se barem jednom zatekli na plaži ili pored bazena dok pada kiša — kapljice lagano klize niz kožu, zrak miriše svježe, sve djeluje pomalo filmski… sve dok u daljini ne zagrmi. Tada nastupa pitanje: trebam li ostati u vodi ili potražiti zaklon?
Kad pomislite na idealan spoj obiteljske kemije, modnog senzibiliteta i iskrene ljetne radosti — na pamet vam zasigurno padnu oni. Najpoznatiji brat i sestra u Hrvatskoj ponovno su dokazali da stil teče njihovim venama. Ovoga ljeta zablistali su u ležernom, ali savršeno koordiniranom izdanju koje spaja udobnost, retro vibru i eleganciju bez truda.
Ako postoji par koji iznova potvrđuje da stil i ljubav idu ruku pod ruku, onda su to zasigurno Nataša Janjić Medančić i njezin suprug Nenad. Na nedavnom pojavljivanju, Nataša i Nenad pokazali su kako izgleda kada dvoje ljudi modno dišu kao jedno — i to bez greške.
Daniel Kušan ne režira samo filmove – on režira avanture, izazove i neizvjesnosti koje se događaju iza i ispred kamere. Njegova je kreativnost jazz improvizacija, a filmski set otok na kojem ništa nije predvidivo, ali sve može biti čarolija. Od prvog filma o Kokovu, do najnovijeg „Bumbarova ljeta“, Kušan kao da se igra s filmskim jezikom, ali nikad bez ozbiljnosti pripovjedača.