HELLO
Stipe Vukšić

Lego će početi prodavati kockice kodirane Brailleovim pismom kako bi pomogle slijepoj i slabovidnoj djeci da nauče čitati abecedu na dodir.

Lego kockice na Brailleovom pismu uskoro će biti dostupne za kupnju

Danski proizvođač igračaka nudi specijalizirane kockice, koje su testirane i razvijene u partnerstvu s organizacijama za slijepe širom svijeta, besplatno odabranim školama i službama za djecu s oštećenjem vida od 2020. godine.

Od sljedećeg mjeseca kupci će moći kupiti pakete kockica koje imaju klinove koji odgovaraju verziji brojeva i slova na brajici s ispisanom verzijom simbola ili slova ispod, za korištenje kod kuće, piše The Guardian.

lego kockice na braileovom pismu

Kockice će za sada biti dostupne na engleskom i francuskom govornom području.FOTO: PROFIMEDIA

Lego se nada da će ova inicijativa pomoći roditeljima i braći i sestrama da zajedno uče Brailleovo pismo, a paketi će sadržavati ideje za niz obrazovnih igara koje obitelji mogu igrati zajedno.

Dok neki Brailleovo pismo smatraju staromodnim, s obzirom na modernu tehnologiju koja može pretvoriti pisani tekst u izgovorenu riječ, slijepi odrasli kažu da vole slobodu obavljanja više zadataka čitajući prstima dok slušaju druge stvari.

Europska unija slijepih (EBU) kaže da poznavanje Brailleovog pisma vodi do boljeg pravopisa, čitanja i pisanja, pridonoseći višim razinama obrazovanja i boljim mogućnostima zapošljavanja za one koji imaju oštećen vid.

Dave Williams, ambasador inkluzivnog dizajna za RNIB, koji djeluje za slijepe i slabovidne osobe, rekao je da je poznavanje Brailleovog pisma pomoglo onima koji nisu mogli čitati da steknu neovisnost.

Tko bi želio da ti se čita čestitka? A postoje stvari kao što su društvene igre, etikete i mogućnost čitanja djeci priče za laku noć – to je teško učiniti s računalom koje vam govori na uho” rekao je.

Williams je rekao da softver sada može pretvoriti tekst s prijenosnih računala i pametnih telefona u ispravno Brailleovo pismo putem izdignutih igala.

Rekao je da učenje ovog pisma putem Lega čini proces manje sporim i dosadnim, dok korištenje igračke “koju svi prepoznaju pridonosi tome da se dijete ne osjeća čudno. Ruši barijere.”

Lego kockice na Brailleovom pismu pomažu u socijalizaciji slijepe i slabovidne djece

Lisa Taylor, mama sedmogodišnje Olivie, rekla je za Guardian: “Olivia je prvi put otkrila Lego Brailleve kockice u školi i one su imale veliki utjecaj na njezinu znatiželju za tim pismom. Prije toga joj je bilo teško započeti sa simbolima, ali sada stalno napreduje.”

Olivia, koja je izgubila vid zbog tumora na mozgu u dobi od 17 mjeseci, rekla je: “Mogu se igrati sa svojom sestrom. Volim pisati, graditi i igrati igrice”.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli LEGO (@lego)

Taylor je rekla da su kockice jednostavne za korištenje i da je Olivijina baka sada počela učiti brajicu zajedno sa samom Taylor, njezinim suprugom i njihovom četverogodišnjom kćeri koja vidi, Imogen.

Obitelj, koja živi u jugoistočnom Londonu, može jedni drugima ostavljati “bilješke” koristeći kockice postavljene na Lego ploče bez potrebe za korištenjem nezgrapnog pisaćeg stroja za Brailleovo pismo koji trenutno posuđuju, a tako mogu lakše pomoći Oliviji s domaćom zadaćom.

Imati set kod kuće mijenja sve. Možemo se igrati zajedno kao obitelj, a ona može predstaviti brajicu svojoj maloj sestri na način na koji obje vole. Lego Brailleove kocke su joj dostupne, ali nisu drugačije za drugu djecu, tako da se može igrati i učiti kao i svako drugo dijete,” rekla je Taylor.

Paketi namijenjeni djeci od šest i više godina moći će se kupiti u šest zemalja engleskog govornog područja, uključujući UK, Irsku, SAD i Australiju, te pet zemalja francuskog govornog područja, uključujući Belgiju, Kanadu i Švicarsku. Sljedeće godine očekuje se lansiranje talijanske, njemačke i španjolske verzije. Sve su kockice u potpunosti kompatibilne s ostalim Lego kompletima.

Lego kaže da je ovaj potez dio nastojanja da svoje proizvode učini inkluzivnijima.

Rasmus Løgstrup, vodeći dizajner Lego Grupe za Brailleove kocke, rekao je da je tvrtka bila “preplavljena tisućama zahtjeva da kocke budu dostupnije širem krugu”.

Rekao je: “Znamo da je ovo snažna platforma za društvenu uključivost i jedva čekamo vidjeti kako obitelji postaju kreativne i zabavljaju se igrajući se zajedno“.

Nadamo se da će ovaj hvalevrijedan proizvod u budućnosti biti dostupan i u Hrvatskoj!

druge vijesti