HELLO
Stipe Vukšić

Hodanje ulicom i prolaženje kroz oblake lubenice, žvakaće gume, pa čak i pare s okusom kreme postalo je uobičajeno u posljednjih nekoliko godina, zahvaljujući naglom porastu popularnosti jednokratnih e-cigareta.

Mučno slatko-smrdljiva izmaglica mogla bi uskoro postati prošlost u jednoj europskoj zemlji, jer žele zabraniti tzv. vaping. Francuski parlament ovog je tjedna jednoglasno izglasao zabranu upotrebe e-cigareta za jednokratnu upotrebu u prijedlogu zakona koji bi mogao biti primijenjen već u rujnu sljedeće godine.

I dalje se čeka da odluku odobre francuski Senat i Europska komisija, ali zbog velikih zdravstvenih i ekoloških problema, uz entuzijazam parlamentaraca, zabrana se čini vrlo vjerojatnom.

Vaping se zabranjuje, što je dio širega plana smanjivanja ovisnosti o nikotinu

Još prošli tjedan objavljeno je da Francuska ima velike planove za zabranu pušenja na javnim prostorima diljem zemlje, te za povećanje cijena cigareta.

E-cigarete, ili ‘puffs’ kako su poznati u Francuskoj, koštaju oko 9 eura, što je jeftinije od kutije od 20 cigareta. Cijena, plus korištenje svijetlih boja i okusa nadahnutih slasticama naveli su brojne zdravstvene aktiviste da optuže proizvođače da ciljaju na mlade.

vaping

Vaping je sve popularniji među mladima, što je zabrinjavajuće.FOTO: PROFIMEDIA

Savez protiv duhana rekao je da je 15 posto Francuza u dobi od 13 do 16 godina „vejpalo“ barem jednom, a većina tvrdi da je to probala s 11 ili 12 godina. Iako se vaping smatra manje štetnim od pušenja, zapravo ne postoji dovoljno dugo da bismo znali dugoročne učinke.

Vaping nije opasan samo za zdravlje, nego i za okoliš

Ljudsko zdravlje nije jedina briga – prema BBC-ju, skupina francuskih liječnika koji su pisali Le Mondeu ranije 2023. opisali su njihovu upotrebu kao “pošast za okoliš”.

vaping

Vapeovi dolaze u brojnim okusima.FOTO: PROFIMEDIA

Material Focus, organizacija za zaštitu okoliša iz Ujedinjenog Kraljevstva, otkrila je da se više od milijun jednokratnih uređaja baca u smeće svaki tjedan. Osim toga, e-cigarete su izrađene od plastike i sadrže litijeve baterije, kao i tragove teških metala.

Novi Zeland i Australija već su uveli ograničenja, kao što su niže razine nikotina i zatvaranje trgovina u blizini škola. Diljem Europe druge države, uključujući UK, Irsku i Njemačku, razmatraju slične zabrane. Što se Hrvatske tiče, ne čini se da je u planu ikakvo ograničenje. Za sada.

druge vijesti