HELLO
Stipe Vukšić

Popularna kineska aplikacija TikTok jedna je od najpopularnijih društvenih mreža na svijetu. Unatoč tome, sve više i više se suočava s problemima.

Bojazni zbog sigurnosti, ali i zbog utjecaja aplikacije i njezinog algoritma na mlade korisnike, izazvale su mnoge rasprave u brojnim državama.

U SAD-u Kongres već duže vrijeme raspravlja o zabrani aplikacije, a neke međunarodne organizacije, poput NATO-a i Europske komisije, zabranile su svojim zaposlenicima da je  koriste. U nastavku vam donosimo popis država koje su TikTok ograničile ili potpuno zabranile.

Europa sve više zabranjuje TikTok, ali za sada samo javnim službenicima

“Ne možemo biti naivni: TikTok je kineska tvrtka koja mora surađivati s kineskim obavještajnim službama”, rekao je belgijski premijer Alexander De Croo kada je u ožujku zabranio aplikaciju na službenim telefonima vladinih dužnosnika.

Slične je razloge imalo i dansko Ministarstvo obrane te norveški parlament koji su istoga mjeseca zabranili aplikaciju na službenim mobitelima. U Norveškoj je izbio mali skandal kada se otkrilo da je ministrica pravosuđa Emelie Enger Mehl imala instaliran TikTok na svome službenom mobitelu.

Belgijski susjedi Nizozemci doduše nisu donijeli službenu zabranu, ali su snažno preporučili javnim službenicima da ne instaliraju TikTok.

Ujedinjeno Kraljevstvo također je među onima koji su zabranili TikTok na službenim mobitelima. “S obzirom na potencijalno osjetljivu prirodu informacija koje su pohranjene na vladinim uređajima, uvodi se preventivna zabrana TikToka na njima”, glasilo je priopćenje britanske vlade u ožujku.

TikTok i situacija u SAD-u

Situacija na možda najvažnijem tržištu, onom američkom, vrlo je komplicirana za TikTok. Još u ožujku SAD je naredio Bytefenceu, kompaniji povezanoj s kineskim vlastima, da proda aplikaciju ako ne želi da se ona potpuno zabrani u Sjedinjenim Državama, međutim još uvijek nije jasno što će se dogoditi s tom prijetnjom.

U međuvremenu, federalne agencije, kao i Bijela kuća, već su zabranile TikTok na službenim uređajima. Najdalje je ipak došla savezna država Montana. Tamošnji je državni kongres nedavno izglasao zakon o zabrani TikToka. Ako ga guverner potpiše, ta će savezna država postati prva u SAD-u koja je aplikaciju potpuno zabranila.

TikTok već zabranili kineski rivali

Slične restrikcije kao u Europi i SAD-u postavile su i vlade Australije, Kanade i Novog Zelanda.

Države koje su u lošim odnosima s Kinom postavile su se radikalnije prema TikToku.

Indija, koja se s Kinom spori oko granice u regiji Kašmir, još je 2020. zabranila 59 kineskih aplikacija, uključujući TikTok. Tako je ova aplikacija izgubila tržište od gotovo milijardu i pol potencijalnih korisnika. Tajvan, koji se sa službenim Pekingom spori oko svoje neovisnosti, krajem 2022. je zabranio kineske aplikacije na službenim mobitelima.

Očekivano, nakon što su u travnju prošle godine ponovno došli na vlast u Afganistanu, Talibani su, uz sve ostalo što je zabavno poput glazbe i plesa, zabranili i TikTok. Aplikaciju su nazvali „nespojivom s islamom“.

druge vijesti