HELLO
Domagoj Kukec

Za Božić ćete sigurno dobiti mnogo darova. Iako će vam se većina poklona svidjeti, postoje i oni koji vas neće previše, ili čak uopće oduševiti.

Što učiniti s takvim neželjenim poklonima?

Neželjeni pokloni često postanu nered, posebice ako ih imate puno

Može vam biti teško jer ne znate što učiniti s poklonom koji vam se ne sviđa. Vjerojatno ćete imati određenu dozu krivnje jer ste dobili dar koji vam se ne sviđa i koji vjerojatno nikada nećete koristiti.

Još je teže kada znate da je osoba koja vam ga je darovala  uložila vrijeme, trud i emocije u kupovinu i darivanje.

No, sva ljubav i briga ovoga svijeta neće vam pomoći da poklon zavolite.

neželjeni pokloni

Rješavanje neželjenih darova je nezgodno.

Vjerojatno se pitate: “Je li u redu riješiti se poklona koji je pažljivo i s ljubavlju odabran?”, ili pak: “Je li nepristojno ne zadržati dar?”

S osjećajem krivnje zbog neželjenih poklona može pomoći knjiga briljantne Rachel Hoffman, “Unf*ck Your Habitat”.

“Prava vrijednost dara je u davanju i primanju. Sam dar je manje važan”, piše Rachel Hoffman.

Također je vrijedno priznati da neželjeni darovi kojih se ne riješite jednostavno stvaraju nered, stoga je dobro riješiti se takvog dara.

Neželjeni pokloni: Riješite ih se na ove načine

  • Ljubazno odbijte dar

Ovo je strategija koju možete koristiti samo s ljudima s kojima imate dobar odnos – obitelji ili prijateljima.

Primjerice, ako je dar odjeća, možete reći da vam se sviđa, ali boja ili veličina jednostavno ne odgovaraju, a usput provjerite ima li osoba koja vam je dala dar račun. Možete tražiti račun kako biste dogovorili zamjenu robe.

  • Vratite dar u dućan

Ponekad će promišljeni darivatelj uz dar priložiti i račun. Ovo je na neki način “besplatna propusnica” za vraćanje dara ako vam se ne sviđa. Vratite ga u dućan što prije i pazite na rok za povrat. Neke trgovine omogućit će vam da zamijenite neželjeni artikl čak i kada nemate račun.

neželjeni pokloni

  • Donirajte poklon dobrotvornim organizacijama

Možete odnijeti dar nekoj dobrotvornoj organizaciji, no osoba koja vam je dala dar ne smije znati da ste dar dali u dobrotvorne svrhe.

  • Dobiveni dar darujte nekome drugome 

Postoje određena pravila kojih se trebate pridržavati kada darujete već dobiveni dar. Dar treba biti u originalnom pakiranju i neoštećen. Osoba koja vam je dala dar nikada ne smije saznati da ste dar proslijedili. Nemojte se zabuniti i ponovno pokloniti isti dar originalnom darivatelju. Također, novi primatelj nikada ne smije posumnjati da je dar koji mu dajete bio poklonjen vama.

neželjeni pokloni

  • Prodajte dar

Dar možete prodati, primjerice na eBay-u. Ovo je prilično siguran način za riješiti se dara, jer je malo vjerojatno da će osoba koja vam je poklonila dar, isti taj dar kupiti.

  • Prihvatite dar i ne žalite se

Ponekad morate prihvatiti da vam se dar neće svidjeti. S obzirom na to da se većina darova daje s ljubavlju i dobrom voljom, zadržati dar je uistinu pošteno i pristojno.

druge vijesti