U ovim vrućim danima mnogi od nas osvježenje traže u sladoledu. Gastronomski stručnjaci u Japanu su se pobrinuli da se i oni koji nemaju ograničenja u budžetu imaju čime osvježiti.
Najskuplji sladoled na svijetu dolazi iz Japana
Naime japanski sladoled nazvan byakuya (“bijela noć”) trenutačno po porciji košta 880.000 jena (5.623 eura), što ga službeno čini najskupljim sladoledom na svijetu prema Guinnessovoj knjizi rekorda.
Japanski brend sladoleda Cellato na svojoj web stranici byakuyu naziva gelato, a nazivom se referira na njegovo talijansko podrijetlo.
Glavni sastojak ovoga sladoleda su bijeli tartufi i to isključivo iz gradića Albe u Pijemontu, koji je domovina po mnogima najboljih talijanskih tartufa. Kilogram ovih tartufa vrijedi oko 13,000 eura, navodi se u članku objavljenom na web stranici Guinnessove knjige rekorda.
Jedna porcija ovog sladoleda košta skoro 6 tisuća eura.FOTO: PROFIMEDIA
Na vrhu sladoleda nalaze se jestivi zlatni listići, dvije vrste sira i “Sakekasu”, sastojak nalik pasti dobiven procesom pravljenja sakea, japanskoga vina od riže.
“Trebalo nam je više od jedne i pol godine da ga razvijemo, uz puno pokušaja i pogrešaka kako bismo dobili pravi okus”, rekao je predstavnik tvrtke Cellato.
Najskuplji sladoled na svijetu rezultat je fuzije japanske i europske kuhinje
Tvrtka je rekla da njezina misija nije samo izrada slastica, već i stvaranje kulinarske avanture koja spaja europske sastojke i tradicionalnu japansku kuhinju.
Za to je angažiran Tadayoshi Yamada, glavni kuhar u restoranu RiVi u Osaki, poznatom po svojoj francusko-japanskoj „fusion“ kuhinju, koji je upravljao projektom.
Ovaj desert je dostupan samo u Japanu, a isporučuje se kupcima izravno na kučnu adresu, navodi se na web stranici Cellato sladoleda.
Rekord je potvrdila i Guinessova knjiga.FOTO: PROFIMEDIA
Dok ekipa Guinnessove knjige rekorda nije imala priliku kušati ovaj skupi desert, Cellato je ranije ponudio kušanje svojim zaposlenicima, koji su opisali poslasticu za Guinessovu knjigu rekorda kao sladoled “bogatog okusa i teksture”.
Osim toga, preporučili su da se prilikom konzumacije upari sa sakeom ili francuskim bijelim vinom.
Iz tvrtke Cellato, koja također u ponudi ima i sladoled od crnog tartufa, poručili su da planiraju diverzificirati svoju nevjerojatno skupu liniju proizvoda kako bi u budućnosti uključili sladolede od šampanjca i kavijara.
Ako želite kožu koja blista, više energije i zdravlje koje prkosi godinama, ne tražite dalje — ovi prirodni sokovi s razlogom su na tronu anti-age napitaka!
U svijetu u kojem društvene mreže obiluju savršenim tanjurima i još savršenijim tijelima, rijetko što zvuči tako iskreno i toplo kao – domaći kolačići. Još kad ih pripremi netko poput Marka Petrića, teško im je odoljeti. No, ovdje nije riječ samo o receptu – već o spoju ljubavi, zdravlja i životne ravnoteže.
Od gradskih terasa u srcu Zagreba, poput Botaničkog vrta ili Tkalčićeve ulice, do lounge barova na obali u Splitu ili Dubrovniku, slavimo ga na ljetnim zabavama, vjenčanjima ili kao idealan predah na plaži, a svjedoče o tome i nasmijana lica, instagramske priče i sve češće zdravice u njegovo ime.
Ako ste mislili da ste probali sve verzije talijanskih klasika - razmislite ponovno. Ovo nisu obične lazanje, niti je ovo klasična focaccia. Ovo je dekadentna, sočna, hrskava fuzija koja miriše na nedjeljni ručak i izgleda kao san u obliku kruha. Tri sloja tijesta, bogat bešamel, moćan mesni ragu s crnim vinom i dašak parmezana za hrskavi završetak.
Kad pomislite na idealan spoj obiteljske kemije, modnog senzibiliteta i iskrene ljetne radosti — na pamet vam zasigurno padnu oni. Najpoznatiji brat i sestra u Hrvatskoj ponovno su dokazali da stil teče njihovim venama. Ovoga ljeta zablistali su u ležernom, ali savršeno koordiniranom izdanju koje spaja udobnost, retro vibru i eleganciju bez truda.
Ako postoji par koji iznova potvrđuje da stil i ljubav idu ruku pod ruku, onda su to zasigurno Nataša Janjić Medančić i njezin suprug Nenad. Na nedavnom pojavljivanju, Nataša i Nenad pokazali su kako izgleda kada dvoje ljudi modno dišu kao jedno — i to bez greške.
Daniel Kušan ne režira samo filmove – on režira avanture, izazove i neizvjesnosti koje se događaju iza i ispred kamere. Njegova je kreativnost jazz improvizacija, a filmski set otok na kojem ništa nije predvidivo, ali sve može biti čarolija. Od prvog filma o Kokovu, do najnovijeg „Bumbarova ljeta“, Kušan kao da se igra s filmskim jezikom, ali nikad bez ozbiljnosti pripovjedača.