FOTO: Ured Predsjednika Republike Hrvatske/Tomislav Bušljeta, Filip Glas
Kulturni program za prve dame i gospodu tijekom Samita u Zagrebu
Za sudionike Samita supružnika europskih čelnika u Zagrebu je priređen i kulturni program koji je izveden ispred i u zgradi Hrvatskog narodnog kazališta. Prve dame i gospoda mogli su uživati u posebno odabranom programu kojim je predstavljena hrvatska kultura i umjetnost. Bio je to spoj tradicije i suvremenosti.
Kulturni program počeo je ispred HNK, gdje su uzvanicima dobrodošlicu poželjeli članovi folklornog ansambla Lado i prikazali primjer bogate hrvatske glazbene i plesne tradicije. Posebno za ovu prigodu, gostima iz Europe pokazali su tradicijski ples i pjesmu uz koje se nekoć početkom ljeta obilazilo domove i zazivalo obilan urod te svako dobro. Koreograf je bio Zvonimir Ljevaković, a za glazbenu obradu zaslužan je Emil Cosetto.
Nakon prikaza hrvatske tradicije, prvim damama i gospodi prikazan je suvremeni balet i to ekskluzivno jedan dio baletnog triptiha čija će premijera biti tek u lipnju. Solisti baleta HNK – Kornel Palinko, Natalia Kosovac, Miruna Miciu, Takuya Sumitomo, Rieka Suzuki i Simon Yoshida – izveli su baletnu točku Scratch za koju je glazbu skladao Davide „Boosta“ Dileo, a koreografirao Massimilliano Volpini.
Tijekom kulturnog programa u HNK, koji je bio zatvoren za medije, supružnicima europskih čelnika predstavljeni su i neki od najboljih hrvatskih kreatora šešira, nakita i, naravno, kravata, izvornog hrvatskog modnog dodatka koji se već u 17. stoljeću iz naših krajeva proširio Europom i svijetom. Nije to bila obična revija, već plesni performans u foajeu HNK, a koji su izvele plesačice suvremenog plesa iz PC Tala.
Supružnicima europskih čelnika predstavljeni su primjerci Kobali šešira, zatim CROATA kravate AuHRum koje je također posebno za ovu prigodu dizajnirao Nenad Sovilj – jedinstvena u svijetu jer je izrađena od 24-karatnih zlatnih niti omotanih oko svilene jezgre koje uz pomoć visoke tekstilne tehnologije trajno čuvaju svoj sjaj – te nakit Maria Nokaja koji je kreirao posebnu kolekciju pozlaćenih srebrnih broševa za prve dame koje su sudjelovale na samitu. Broševi u obliku slova „O“ zapravo su zaštitni znak samita koji se bavio prevencijom debljine u djece i tijekom samita nosile su ga sve prve dame.
U svijetu u kojem suvremeni teatar svakodnevno traži nove jezike izražavanja i prostore autentičnosti, hrvatska autorica Tena Štivičić dokazala je da taj jezik ne poznaje granice. I ne samo to – njezine riječi odzvanjaju pozornicom slavnog Berliner Ensemblea, a upravo su joj one donijele jedno od najuglednijih priznanja na njemačkoj kazališnoj sceni: Nagradu Helene Weigel za kazalište 2024./2025.
U proljetnom ritmu grada, kad ulice mirišu na lipu i novi početak, zagrebački Arterarij poziva nas da zastanemo, zašutimo i poslušamo. Ne sebe, ne druge, već zidove. Zidove koji pamte. Zidove koji svjedoče. Zidove koji napokon progovaraju u kazališnoj premijeri Lijepi interijeri: Zagreb, autorskom projektu nastalom prema tekstu Monike Herceg, u režiji Romana Nikolića.
U četvrtak, 23. svibnja, na pozornicu Zagrebačkog kazališta mladih stiže jedno od najiščekivanijih kazališnih događanja sezone – premijera “Drame bez naslova” Antona Pavloviča Čehova u režiji Paola Magellija. Ova inscenacija ne samo da predstavlja novi susret publike s najranijim kazališnim tekstom velikog ruskog dramatičara, već označava i trijumfalni povratak jednog od najvažnijih europskih redatelja suvremenog teatra, čije je ime u Hrvatskoj neraskidivo povezano s nekim od najvažnijih poglavlja domaće kazališne povijesti.
Jedan od najizvođenijih baleta na svijetu, Giselle Adolphea Adama, u koreografiji Joséa Carlosa Martíneza 18. ožujka 2025. godine proslavit će svoju 200. izvedbu, a dvije posebne gala izvedbe baleta održat će se 30. travnja i 3. svibnja kada će na pozornici HNK u Zagrebu uz prvake Baleta zaplesati i prvaci milanske La Scale.
U zagrebačkom kazalištu mladih 22. ožujka 2025. nas očekuje premijera predstave Mala povijest nejednakosti, u režiji Miloša Lolića, nastale po motivima grafičkog romana Kapital & Ideologija Claire Alet i Benjamina Adama.
Na talijanskoj pozornici pod ljetnim nebom, Jennifer Lopez ponovno piše pravila – ovoga puta bez zadrške, bez filtera i, rekli bismo, u svojoj najautentičnijoj verziji dosad. Nastup na Lucca Summer Festivalu nije bio samo glazbeni spektakl, već otvorena ispovijed o žudnji, slobodi i osnaženju – i da, o seksu.
Zaboravite sve što ste dosad mislili o transformacijama na malim ekranima — Naomi Watts upravo je podigla ljestvicu. Na prvim fotografijama sa seta nove serije Ryana Murphyja American Love Story, britanska glumica (56) gotovo je neprepoznatljiva u ulozi neponovljive Jacqueline Kennedy Onassis. Nestala je poznata platinasta bob frizura, a zamijenila ju je bogata tamnosmeđa nijansa, upečatljive Jackie sunčane naočale, elegantni šešir širokog oboda i savršeno krojen crni komplet dostojan stila prve dame Amerike.
Neke žene jednostavno znaju kako se nosi - more. Tatjana Dragović to ponovno potvrđuje savršenim ljetnim izdanjem koje nas je zalijepilo za ekran i natjeralo da u kofer spakiramo svilene marame i prozračne komade. Fotografija snimljena uz dramatičnu, kamenu obalu — s brodicom koja lagano drijema na mirnom moru i zlatnim satom predvečerja — pruža gotovo filmski kadar u kojemu Tatjana izgleda poput suvremene heroine iz talijanskog art filma.