Stvaranje novih navika zahtijeva dosljednost i trud, a lako je posustati tijekom pokušaja usvajanja novih rutina.
Međutim, tehnika poznata kao slaganje navika postaje sve popularnija, osobito na TikToku, jer mnogi tvrde da olakšava usvajanje novih navika. Posebno je korisna ako ste se donijeli neke novogodišnje odluke.
Što je to slaganje navika?
Slaganje navika psihološka je tehnika koja uključuje povezivanje nove navike s već postojećom kako bi je bilo lakše zapamtiti i zadržati. “Ideja je da se nova navika ‘naslaže’ na već dobro uspostavljenu, koristeći postojeću naviku kao podsjetnik,” objasnio je dr. Amir A. Afkhami, profesor psihijatrije i bihevioralnog zdravlja na Sveučilištu George Washington, portalu Health.
Na primjer, ako želite uvesti istezanje u svoju rutinu, možete odlučiti raditi kratke vježbe istezanja odmah nakon što popijete jutarnju kavu. Isto tako, slaganje navika može uključivati kombinaciju manje privlačne aktivnosti s nečim ugodnim – poput slušanja podcasta dok slažete rublje ili gledanja omiljene serije tijekom vježbanja.
Povezivanjem nove navike s već uspostavljenom rutinom, ta nova navika postaje prirodni dio vašeg dana, što povećava šanse za uspjeh.
Odakle dolazi ovaj koncept?
Iako je slaganje navika trenutno trend, nije novost. Pojam je popularizirao S. J. Scott u svojoj knjizi iz 2014. godine Habit Stacking: 97 Small Life Changes That Take Five Minutes or Less (Slaganje navika: 97 malih životnih promjena koje traju pet minuta ili manje). Međutim, ideja seže godinama unatrag, do temelja bihevioralne psihologije, koje je postavio harvardski psiholog B. F. Skinner.
Skinnerova istraživanja pokazala su da pozitivno potkrepljenje povećava vjerojatnost zadržavanja određenih ponašanja, dok kazna ili izostanak potkrepljenja smanjuju tu vjerojatnost.
Kako započeti s metodom slaganje navika?
Odaberite čvrsto ukorijenjenu naviku
Odaberite naviku koja je već dio vaše svakodnevne rutine, poput pranja zubi, ispijanja čaja ili umivanja.
Dodajte jednostavnu i specifičnu novu naviku
Odlučite se za novu aktivnost koju želite usvojiti, poput nekoliko sklekova, meditacije ili pisanja dnevnika.
Povežite novu naviku s postojećom
Provedite novu naviku odmah nakon postojeće. Na primjer, popijte vitamine odmah nakon pranja zubi ili se istegnite nakon završetka jutarnje kave.
Učinite novu naviku ugodnom
Dodavanje ugodnog elementa može pomoći u učvršćivanju nove navike.
Držite se jednostavnosti i dosljednosti
Jednostavnost i ponavljanje ključni su za uspjeh. Složenije ili nekompatibilne navike (npr. meditiranje nakon provjere e-pošte) zahtijevaju više truda za uspostavljanje.
Koliko je vremena potrebno za usvajanje navike?
Vrijeme potrebno da navika postane automatska varira. Prema dr. Afkhamiju, za stvaranje održive navike obično je potrebno barem nekoliko tjedana. Čvrsto ukorijenjene navike i jednostavne nove aktivnosti brže će se usvojiti, dok će složenije kombinacije trebati dulje.
Na kraju, strpljenje i ustrajnost ključni su za uspjeh. Ponavljanjem nove navike vaš mozak povezuje dvije aktivnosti, zbog čega će nova navika s vremenom postati prirodna i neće je biti naporno izvoditi.
U svijetu u kojem ti prijatelji više ne mogu poslati poruku da očekuju dijete, nego to moraš doznati preko konfeta i ružičastog dima od treće osobe s Instagrama – jasno je da je granica između života i performansa postala prilično mutna.
Nakon što smo raščlanili baby showere, gender reveal partyje i engagement photoshoote, vrijeme je da zavirimo u mračnu budućnost. U nju nas, polako ali sigurno, vode društvene mreže, reality kultura i vječna potreba da budemo „u trendu“. Jer ako nešto postoji na TikToku, uskoro će postojati i u dnevnoj sobi tvoje prijateljice iz Rijeke, Pariza ili Osijeka.
Nekad smo s pomalo superiornim osmijehom gledali američke filmove i mislili: „Aww, kako slatko, ali to kod nas nikad ne bi prošlo.“ Danas? Danas Europom paradiraju kolone automobila okićenih ružičastim i plavim balonima, dok mladi par u Zagrebu, Pragu ili Milanu pritišće tipku koja će – uz dim, konfete i svjetlosne efekte vrijedne polufinala Eurosonga – otkriti je li njihova beba on ili ona.
Sigurno ste se barem jednom zatekli na plaži ili pored bazena dok pada kiša — kapljice lagano klize niz kožu, zrak miriše svježe, sve djeluje pomalo filmski… sve dok u daljini ne zagrmi. Tada nastupa pitanje: trebam li ostati u vodi ili potražiti zaklon?
Kada umjetnost progovori hrabro, originalno i sa stavom – nagrade ne izostaju. Upravo se to dogodilo s dokumentarno-igranim filmom Fiume o morte! redatelja Igora Bezinovića, koji je na netom završenom 72. Pulskom filmskom festivalu osvojio nevjerojatnih šest Zlatnih Arena, uključujući onu za najbolju režiju – i time se učvrstio kao filmski highlight ljeta.