HELLO
Stipe Vukšić

To da će i obični ljudi jednom moći putovati u svemir oduvijek se činilo kao daleka budućnost.

Međutim posljednjih je godina „svemirska utrka milijardera“, u kojoj sudjeluju Jeff Bezos, Richard Branson i Elon Musk pokušavajući postati prvi koji će ponuditi komercijalne letove u svemir, pokazala da su odlasci u svemir bliže nego što smo mislili, iako nam se to još uvijek čini nevjerojatnim.

Jedan čovjek pokušava nešto drugačije

Dok se milijarderi svađaju oko toga tko će proizvesti moćniju raketu, jedan čovjek pokušava nešto drugačije. Vincent Farret d’Asties aeronautički je inženjer koji je većinu svoje karijere proveo pilotirajući, kako avionima tako i balonima na vrući zrak. Godine 2016. odlučio je spojiti svoju strast prema letenju sa željom za ekološkom održivošću te je stvorio Zephalto. Posvećen preobrazbi svemirskih putovanja, Zephalto predvodi inovativna istraživanja s ciljem da omogući putovanja balonom s niskim emisijama ugljika.

Vincent Farret d’Astiès, osnivač tvrtke ZephaltoFOTO: PROFIMEDIA

Tijekom posljednjih sedam godina, tvrtka je stvorila Céleste: kapsulu pod tlakom koju podiže stratosferski balon. Od kraja 2024. gosti će se moći ukrcati na balon i putovati na visinu veću od 25 tisuća kilometara, lebdeći visoko iznad 98 posto Zemljine atmosfere. Putovanje će trajati šest sati i omogućit će putnicima da uživaju u jedinstvenom epskom pogledu i svjedoče zakrivljenosti Zemlje.

Personalizirano luksuzno putovanje balonom

Putovanje će biti visoko personalizirano i luksuzno. „Personalizacija je ključna – iskustvo putovanja treba biti prilagođeno nečijim potrebama i osobnim preferencijama”, kaže Farret d’Astiès. Ova personalizacija će se očitovati u ponudi hrane i pića svjetske klase. Prije putovanja gosti će biti moći odabrati ručak iz užeg izbora kuhara s Michelinovim zvjezdicama, stvarajući doista jedinstveno iskustvo za svakoga.

Svemirski letovi balonom dolaze 2024

Unutrašnjost svemirske kapsule u balonu CélesteFOTO: PROFIMEDIA

Minimalan ugljični otisak

Cilj tvrtke je „putovanje do zvijezda bez zagađenja, u skladu s prirodom, poput jedrenjaka na nebu.” Pokušavaju omogućiti putovanje u svemir uz ostavljanje što manjeg ugljičnog otiska. U praksi, za svemirski let balonom bit će potrebno samo oko 26,5 kg ugljika – koliko je potrebno za proizvodnju jednoga para traperica.

Svemirski letovi balonom dolaze 2024

druge vijesti