HELLO
Stipe Vukšić

Dok se svijet bori s učincima klimatskih promjena, u fokusu su često tzv. ugljični otisci superbogatih. Superjahte, poput privatnih aviona, su među luksuznim prometalima koja su posljednjih godina sve više na meti kritika, piše Architectural Digest.

Analiza troškova dvadeset najvećih svjetskih milijardera iz 2018. otkrila je da emitiraju približno 8000 metričkih tona CO2 godišnje – od čega dvije trećine uzrokuju superjahte.

Iako bi električne jahte mogle biti novi trend, izgleda da su ekološki najprihvatljivije jahte možda su zapravo one koje se nalaze ispod morske površine, ugošćujući koralje umjesto bogataša. Neprofitna organizacija Marine Cleanup Initiative (Inicijativa za čišćenje mora) nedavno je obogatila morski život Floride dodavanjem superjahte Time koja je 1988., kada je izgrađena, bila najveća aluminijska jahta na svijetu.

38-metarska superjahta postala je umjetni koraljni greben

Potopljena ovog ljeta, 38 metara dugačka superjahta započinje novi život kao umjetni greben u blizini obale Fort Piercea na Floridi, desetljećima nakon što je počela ploviti morima.

Inicijativa za čišćenje mora, odnosno MCI, neprofitna je organizacija koja je do sada potopila pet ovakvih brodova. Osim potapanja brodova radi stvaranja umjetnih grebena, organizacija radi na projektima obnove vode, uključujući rad na čišćenju urbanih pritoka. Christa Stone, direktorica MCI-ja, objašnjava da sastavni materijali jahti kao što je Time ih čine idealnim rasadnikom za lokalni bijeli koralj oculina, vrstu za koju se neprofitna organizacija nada da će s vremenom potpuno prekriti plovilo.

superjahta

Jahta je nekada bila najveća aluminijska na svijetu, a sada je postala greben.FOTO: Marine Cleanup Initiative

Koralj voli aluminij i beton”, objašnjava. “To mu je omiljena stvar. On kao da govori ‘Hej, dođi ovamo, curo!’ Ona je cura teška 264 tone. Pa zamislite, tijekom idućih 50 godina oculina će prekriti jahtu”.

Oculina ne treba vode ispunjene svjetlom da bi preživjela; ovaj dubokovodni koralj uspijeva u tamnijim okruženjima duboko pod morem.

Superjahta će privući ronioce koji pomažu u brizi za okoliš

Iz MCI-ja se nadaju da će vijest o potapanju privući ronioce koji će pomagati timu neprofitne organizacije na praćenju novog umjetnog grebena.

superjahta

Vijest o jahti koja je postala greben privući će ronioce koji će izvještavati o napretku.FOTO: Marine Cleanup Initiative

Nakon što ovaj određeni brod stekne dovoljno interesa, moći će pridobiti ronioce koji žele pomoći u održavanju grebena“, kaže Stone. Iz ove neprofitne organizacije nadaju se da će ronioci izvještavati o napretku grebena.

Želimo angažirati ronioce koji se osjećaju ugodno na tim dubinama i koji mogu izvještavati o tome. Što više informacija imamo, više možemo pomoći”, zaključila je Stone.

druge vijesti