Oh, kako je to poznato: odložite telefon i nekoliko minuta kasnije, tražite ga u kuhinji, u torbici, na podu… Ili naletite na susjeda i dok čavrljate o ljupkosti njihova psa, mahnito tražite po sjećanju njegovo ime. Ili se uputite u trgovinu kako biste kupili samo pet jednostavnih stvari i lutate među policama pokušavajući se sjetiti tri od njih.
Kad se to dogodi, mogli biste se početi pitati je li ovo početak propadanja mozga koje će prerasti u demenciju ili Alzheimerovu bolest. Međutim, ohrabrujuća vijest je da postoje mnogi razlozi – ne zastrašujući, nego svakodnevni razlozi – zašto zaboravljamo stvari. A tu su i savjeti i trikovi, koji mogu pomoći u jačanju vaše umne sposobnosti i sveukupnom jačanju pamćenja.
Znanstvenica je objasnila zašto smo skloni zaboravljati
Lisa Genova, neuroznanstvenica i autorica bestselera Remember: The Science of Memory and the Art of Forgetting objasnila je ovaj fenomen za portal Good Housekeeping. “Naša su osjetila izložena mnogim informacijama, emocijama i jeziku”, kaže ona. “Ako smo budni 16 sati dnevno, to je mnogo sekundi gledanja, slušanja, mirisanja, osjećanja. Vaš mozak prima sve ono što opažate i na što obraćate pažnju, i to prevodi na neurološki jezik. A ta informacija, koja se pohranjuje i postaje aktivna na različitim mjestima u vašem mozgu, sada postaje utkana u jedan obrazac neurološke aktivnosti.
“Onda, sljedeći korak je da ga moramo moći prizvati“, nastavlja Genova. “Imamo taj obrazac, taj neuronski krug koji povezuje različite dijelove mozga na sljedeći način: ‘Vidio sam, čuo i osjetio ovo o nečemu.’ Dakle, sada su te tri stvari povezane i postale jedna stvar koja se može percipirati kao sjećanje – i ako ga se želimo prisjetiti, tada moramo biti u stanju ponovno aktivirati taj neuronski krug. I to je iskustvo sjećanja.”
Zašto se ne možemo sjetiti stvari?
Postoji mnogo razloga zašto bismo mogli imati problema s ponovnim aktiviranjem neuralnog kruga koji Genova opisuje. Neki od njih imaju veze s našim radnim danima – brojnim poslovnim i privatnim zadacima koje obavljamo. Postoje i veći čimbenici načina života koji mogu otupjeti naš mozak, poput slabog sna i nedovoljnog kretanja. Druga je strana, međutim, da postoje djelotvorni koraci koje možete poduzeti kako biste poboljšali pamćenje.
Ovo su trikovi za bolje pamćenje
Dakle, što nam može pomoći da izoštrimo pamćenje? Evo nekih od Genovinih prijedloga:
Obraćajte pažnju
“Pažnja je zlatna karta sjećanja”, kaže Genova. “To je prvi bitan sastojak u sjećanju na bilo što je prošlo sadašnji trenutak. Iako zvuči jednostavno, ovo često ne koristimo, a onda pomislimo da smo nešto zaboravili. Ali zapravo nije da smo zaboravili – nikad nismo stvorili sjećanje ako nismo obratili pozornost.”
Recimo da stavite svoje ključeve, telefon ili naočale na pult i onda odete obaviti hrpu drugih stvari. “Nekoliko minuta kasnije kažete: ‘O moj Bože, ne mogu se sjetiti gdje sam stavio naočale. Što nije u redu s mojim pamćenjem?’ Pa, nikad niste ni stvorili sjećanje, jer da bi se to učinio potreban je neuralni unos pažnje,” kaže Genova.
Zapisujte stvari
“Naši mozgovi nisu dizajnirani da se sjete učiniti nešto kasnije. To se zove prospektivna memorija i prepuna je pogrešaka i zaboravljanja. Ljudi misle: ‘Oh, varanje je ako koristim popis obaveza ili popis za provjeru, jer bih trebao raditi na tom dijelu svog mozga ili će postati slabiji.’ Ali zapravo je vrlo dobra praksa zapisivati. Ne očekujte da će se vaš mozak kasnije sjetiti bilo čega što trebate učiniti – pamćenje zahtijeva da točan pravi znak bude dostupan na točnom pravom mjestu. Zaboravit ćete. Zapišite stvari – ovo nije varanje.”
Podučite druge
Postoji nešto što se zove efekt podučavanja: nesvjesno ulažemo više truda u učenje nečega ako tome namjeravamo podučavati nekoga drugoga. Također, kada podučavamo nekoga drugoga, učvršćujemo informacije u vlastitom mozgu. Dakle, ako na poslu učite koristiti neki novi računalni program, razmislite o tome da to znanje prenesete kolegi – to će vam pomoći da učvrstite svoje znanje i iskustvo.
Koristite vizualne poveznice
Želite zapamtiti da imate dogovorenu kavu s klijentom u 14 sati, a nemate mogućnost zapisati taj sastanak? Vizualizirajte tog klijenta kako drži šalicu kave i sjedi na vrhu sata koji pokazuje 14. Učinite to živopisnim u svom umu tako da se zadrži. Opet, ovo pomaže učvršćivanju misli pozivanjem različitih osjetila.
Stvorite rutinu
Zaboravljate li ključeve automobila kad izađete kroz vrata? Uvijek stavljajte ključeve na isto mjesto — po mogućnosti odmah do vrata — čim dođete kući. Naši su životi tako užurbani; olakšajte sebi pamćenje važnih stvari stvaranjem rutina.
Sjećate li se onih dječjih pregovora koji su se vrtjeli oko rečenica poput: “Ako pojedeš brokulu, dobiješ sladoled”, “Ako napišeš zadaću, možeš gledati crtiće”? Tada su naši roditelji, vjerojatno nesvjesno, primjenjivali ono što danas psiholozi i stručnjaci za osobni razvoj nazivaju dopamin anchoring — jednostavan, znanstveno potkrijepljen način motivacije kroz male, ali ciljane nagrade.
Iako ne postoji čarobni lijek koji će izbrisati vaše strije, ovo su neki od esencijalni savjeta kojih biste se trebali pridržavati želite li, s vremenom, poboljšali izgled strija i prevenirati nastanak novih.
Zdravlje je usko povezano s pravilnom prehranom koja uključuje ključne vitamine poput vitamina A, B i C, koji podržavaju funkcije imunološkog sustava, zdravlje kože i oči te energiju.
More nije samo destinacija za odmor — ono je pravi melem za dušu i tijelo. Plava boja, svjež zrak, miris soli i ritam valova djeluju poput prirodne terapije, resetiraju nas i pripremaju za sve nove izazove.
Kada govorimo o zaštiti kože od štetnih UV zraka, SPF kreme su neizostavan saveznik u svakodnevnoj njezi. No, osim samog faktora zaštite (SPF), jedna od važnih odluka koje moramo donijeti jest koju formulu kreme odabrati – gel, losion, sprej ili možda neki drugi oblik? Svaka od tih formula nosi svoje prednosti, mane i specifičnosti koje utječu ne samo na način nanošenja, nego i na učinkovitost zaštite, osjećaj na koži te dugoročnu njegu. Ako ste se ikada pitali koja je formula najbolja za vas, donosimo detaljan vodič koji će razjasniti sve nedoumice i pomoći vam da pametno izaberete.
Ljeto je savršeno vrijeme da se oslobodimo, usporimo i povežemo s prirodom — a nema boljeg načina od toga da hodamo bosi. Skidanje cipela nije samo ugoda; znanstveno je dokazano da hodanje bosih nogu ima brojne prednosti za naše tijelo, um i duh.
Sjećate li se onih dječjih pregovora koji su se vrtjeli oko rečenica poput: “Ako pojedeš brokulu, dobiješ sladoled”, “Ako napišeš zadaću, možeš gledati crtiće”? Tada su naši roditelji, vjerojatno nesvjesno, primjenjivali ono što danas psiholozi i stručnjaci za osobni razvoj nazivaju dopamin anchoring — jednostavan, znanstveno potkrijepljen način motivacije kroz male, ali ciljane nagrade.
Još jedna dragocjena uspomena s početka 2000-ih vraća se na male ekrane! Nakon brojnih povrataka serija iz tog razdoblja, Scrubs – medicinska humoristična serija koja je osvojila generacije gledatelja – uskoro dolazi u obnovljenom izdanju.
Serija Wednesday postala je jedan od najvećih hitova 2022. godine, a sada se vraća s drugom sezonom koja će nas ovog ljeta i jeseni ponovno povesti u mračni, ali duhoviti svijet Akademije Nevermore.
Nakon što je Justin Bieber riješio dugogodišnje financijske nesuglasice sa svojim bivšim menadžerom Scooterom Brauom, uslijedio je pravi glazbeni hit – novi album “Swag”, koji je Braun pohvalio kao „najautentičniji Bieberov album do sada“.
U novom političkom i medijskom vrtlogu, američki predsjednik Donald Trump javno je izrazio namjeru da razmotri mogućnost oduzimanja državljanstva dugogodišnjoj suparnici Rosie O’Donnell. Na svom društvenom mediju Truth Social u subotu je objavio poruku u kojoj je istaknuo kako O’Donnell, prema njegovim riječima, “nije u najboljem interesu naše Velike zemlje”.