HELLO
Stipe Vukšić

Oh, kako je to poznato: odložite telefon i nekoliko minuta kasnije, tražite ga u kuhinji, u torbici, na podu… Ili naletite na susjeda i dok čavrljate o ljupkosti njihova psa, mahnito tražite po sjećanju njegovo ime. Ili se uputite u trgovinu kako biste kupili samo pet jednostavnih predmeta i lutate među policama pokušavajući se sjetiti tri od njih.

Kad se to dogodi, mogli biste se početi pitati je li ovo početak propadanja mozga koje će prerasti u demenciju ili Alzheimerovu bolest. Međutim, ohrabrujuća vijest je da postoje mnogi razlozi – ne zastrašujući,  nego svakodnevni razlozi – zašto zaboravljamo stvari. A tu su i savjeti i trikovi, koji mogu pomoći u jačanju vaše umne sposobnosti i sveukupnom jačanju pamćenja.

Znanstvenica je objasnila zašto smo skloni zaboravljati

Lisa Genova, neuroznanstvenica i autorica bestselera Remember: The Science of Memory and the Art of Forgetting objasnila je ovaj fenomen za portal Good Housekeeping. “Naša su osjetila izložena mnogim informacijama, emocijama i jeziku”, kaže ona. “Ako smo budni 16 sati dnevno, to je mnogo sekundi gledanja, slušanja, mirisanja, osjećanja. Vaš mozak prima sve ono što opažate i na što obraćate pažnju, i to prevodi na neurološki jezik. A ta informacija, koja se pohranjuje i postaje aktivna na različitim mjestima u vašem mozgu, sada postaje utkana u jedan obrazac neurološke aktivnosti.

Onda, sljedeći korak je da ga moramo moći prizvati“, nastavlja Genova. “Imamo taj obrazac, taj neuronski krug koji povezuje različite dijelove mozga – kao, ‘Vidio sam, čuo i osjetio ovo o nečemu.’ Dakle, sada su te tri stvari povezane i postale jedna stvar koja se može percipirati kao sjećanje – i ako ga se želimo prisjetiti, tada moramo biti u stanju ponovno aktivirati taj neuronski krug. I to je iskustvo sjećanja.”

Zašto se ne možemo sjetiti stvari?

Postoji mnogo razloga zašto bismo mogli imati problema s ponovnim aktiviranjem neuralnog kruga koji Genova opisuje. Neki od njih imaju veze s našim radnim danima – brojnim poslovnim i privatnim zadacima koje obavljamo. Postoje i veći čimbenici načina života koji mogu otupjeti naš mozak, poput slabog sna i nedovoljnog kretanja. Druga je strana, međutim, da postoje djelotvorni koraci koje možete poduzeti kako biste poboljšali pamćenje.

Ovo su trikovi za bolje pamćenje

Dakle, što nam može pomoći da izoštrimo pamćenje? Evo nekih od Genovinih prijedloga:

Obraćajte pažnju

Pažnja je zlatna karta sjećanja”, kaže Genova. “To je prvi bitan sastojak u sjećanju na bilo što je prošlo sadašnji trenutak. Iako zvuči jednostavno, ovo često ne koristimo, a onda pomislimo da smo nešto zaboravili. Ali zapravo nije da smo zaboravili – nikad nismo stvorili sjećanje ako nismo obratili pozornost.”

Recimo da stavite svoje ključeve, telefon ili naočale na pult i onda odete obaviti hrpu drugih stvari. “Nekoliko minuta kasnije kažete: ‘O moj Bože, ne mogu se sjetiti gdje sam stavio naočale. Što nije u redu s mojim pamćenjem?’ Pa, nikad niste ni stvorili sjećanje, jer da bi se to učinio potreban je neuralni unos pažnje,” kaže Genova.

Zapisujte stvari

Naši mozgovi nisu dizajnirani da se sjete učiniti nešto kasnije. To se zove prospektivna memorija i prepuna je pogrešaka i zaboravljanja. Ljudi misle: ‘Oh, varanje je ako koristim popis obaveza ili popis za provjeru, jer bih trebao raditi na tom dijelu svog mozga ili će postati slabiji.’ Ali zapravo je vrlo dobra praksa zapisivati. Ne očekujte da će se vaš mozak kasnije sjetiti bilo čega što trebate učiniti – pamćenje zahtijeva da točan pravi znak bude dostupan na točnom pravom mjestu. Zaboravit ćete. Zapišite stvari – ovo nije varanje.”

trikovi za pamćenje

Podučite druge

Postoji nešto što se zove efekt podučavanja: nesvjesno ulažemo više truda u učenje nečega ako tome namjeravamo podučavati nekoga drugoga. Također, kada podučavamo nekoga drugoga, učvršćujemo informacije u vlastitom mozgu. Dakle, ako na poslu učite koristiti neki novi računalni program, razmislite o tome da to znanje prenesete kolegi – to će vam pomoći da učvrstite svoje znanje i iskustvo.

trikovi za pamćenje

Koristite vizualne poveznice

Želite zapamtiti kavu s klijentom u 14 sati, a ne možete prestati da ga zapišete? Vizualizirajte tog klijenta kako drži šalicu kave i sjedi na vrhu sata koji pokazuje 14. Učinite to živopisnim u svom umu tako da se zadrži. Opet, ovo pomaže učvršćivanju misli pozivanjem različitih osjetila.

Stvorite rutinu

Zaboravljate li ključeve automobila kad izađete kroz vrata? Uvijek stavljajte ključeve na isto mjesto — po mogućnosti odmah do vrata — čim dođete kući. Naši su životi tako užurbani; olakšajte sebi pamćenje važnih stvari stvaranjem rutina.

 

druge vijesti

dnevni horoskop

Horoskop za srijedu, 18. rujna

Na 18. rujna 2025. godine, zvijezde od nas zahtijevaju ultimativnu borbu za uspjeh i ljubav, dok nas energija dana prisiljava da uložimo sve svoje snage u prevladavanje izazova. Svaki horoskopski znak suočit će se s monumentalnim testom odlučnosti, gdje će samo oni koji daju najviše od sebe u oba aspekta života izaći kao pobjednici.

Horoskop

18 rujna 2024

Luka Nižetić

Zagrljaj koji smiruje sve

Slavni pjevač oduševio je obožavatelje dirljivom fotografijom s nećakom u Komiži, pokazujući svoju ljubav prema obitelji i prirodnu ljepotu otoka Visa.

Celebrity News

17 rujna 2024