Dr. Gabor Mate više od 20 godina nezaobilazno je ime u svijetu psihologije kada je riječ o jedinstvu duha i tijela u zdravlju i bolesti, poremećaja pažnje i hiperaktivnosti (ADHD) kod djece, a posebno je cijenjen zbog svoje analize ovisnosti kao psihofiziološke reakcije na traume iz djetinjstva i emocionalni gubitak. Njegove knjige prevedene na više od 20 jezika čitaju se na svim kontinentima i mijenjaju poglede na medicinu diljem svijeta.
U revolucionarnoj knjizi „Mit o normalnom: Trauma, bolest i iscjeljenje u toksičnoj kulturi“ Gabor Maté vodi nas na epsko putovanje tijekom kojeg otkrivamo kako je naše emocionalno zdravlje i naša društvena povezanost u tijesnoj vezi sa zdravljem i bolešću.
Nakon četiri desetljeća rada u zdravstvenom sustavu, ovaj renomirani liječnik primijetio je to da uz svu našu stručnost i tehnološku sofisticiranost, zapadna medicina najčešće ne pristupa cjelovitoj osobi i zanemaruje javnu znanstvenu činjenicu da današnja kultura stresira tijelo, opterećuje imunološki sustav i potkopava emocionalnu ravnotežu.
Sagledane iz šire perspektive, kronične duševne i tjelesne tegobe možda nisu odvojene i zasebne bolesti, nego zamršeni, višeslojni procesi koji odražavaju (mal)adaptacije na kulturalni kontekst u kojem živimo i na „normalne“ vrijednosti prema kojima živimo. Maté razotkriva uobičajene mitove o tome što nas čini bolesnima, povezuje točkice između bolesti pojedinaca i općeg zdravlja društva te nudi vodič za zdravlje i izlječenje.
Napisana u suradnji s njegovim sinom Danielom, „Mit o normalnom“ Matéova je najambicioznija i najhitnija knjiga dosad koja ima duboke implikacije za naš život u cijelosti. Prijevod na hrvatski potpisuje Aleksandra Barlović.
Njegova najveća uspješnica „Kada tijelo kaže ne“ u prijevodu Mirne Čubranić govori da emocije imaju veliki utjecaj na naše zdravlje, odnosno na naš imunološki sustav. U svojoj knjizi dr. Gabor Mate navodi da su tri univerzalna okidača stresa: neizvjesnost, nedostatak informacija i nedostatak kontrole.
Dr. Gabor Mate autor je još nekoliko knjiga koje su postale svjetski bestseleri: „Scattered Minds“, „Hold On to Your Kids“, „In the Realm of Hungry Ghosts“.
Ako postoji književni svemir koji je od samog početka bio stvoren za sve ljude – bez obzira na njihovu boju kože, podrijetlo, spolnu orijentaciju ili društveni status – to je svijet Harryja Pottera. Iako je Rowling svoje čitatelje uvela u svijet čarobnjaka kroz oči siročeta iz ormara ispod stepenica, ono što je istinski revolucionarno u tom pristupu nije samo herojsko putovanje jednog dječaka, već njegova pozadina: škola u kojoj su svi – čudni, drugačiji, siromašni, bogati, šutljivi, temperamentni, pametni, nespretni – prihvaćeni.
Pariz, samoća, umjetnost i nova životna snaga – sve to prožima knjigu Cvit samoće, autorski projekt Freede Nere Immortelle (poznatije kao Nera Stipičević), koja na jedinstven način spaja književnost, glazbu i art-terapiju u inspirativno putovanje prema vlastitoj autentičnosti.
Jeste li znali da Naginijin otrov posjeduje čarobna svojstva? Nagini, vjerni pratitelj i horkruks Lorda Voldemorta, ima iznimno zanimljivu i slojevitu povijest koja intrigira ljubitelje svijeta Harryja Pottera.
Hrvatska književna scena obogatila se za još jednu izuzetnu kolekciju – Novella s ponosom predstavlja ekskluzivno izdanje 60 knjiga Agathe Christie, jedne od najpoznatijih i najprodavanijih autorica svih vremena. Ovo luksuzno izdanje donosi najbolje od kraljice kriminalističkog romana, od kultnih naslova poput Ubojstvo u Orient Expressu, Smrt na Nilu i Nije ostao nijedan, do drugih nezaboravnih romana.
Ako ste u novu godinu zakoračili s odlukom da više čitate, imamo sjajne vijesti! Izdavačka kuća Egmont, u izdanju biblioteke PULS, pripremila je dva izvanredna naslova.
„Rush Hour“, nova pjesma zagrebačkog benda TV EYE, nije samo glazbena razglednica urbanog kaosa, već prava adrenalinska injekcija za sve one koji svakodnevno zapinju u prometnoj špici. Inspirirana kronično zakrčenim zagrebačkim cestama, pjesma na duhovit i zarazan način pretvara prometnu frustraciju u poziv na ples – jer ako već morate čekati, zašto to ne biste radili uz veseli beat i rock’n’roll osmijeh?
Na Dan nezavisnosti Crne Gore, Severina je još jednom pokazala da nije samo glazbena diva već i ikona stila koja zna kako modu pretvoriti u priču - snažnu, emotivnu i duboko ukorijenjenu u baštinu. Za koncert u Baru, na Šetalištu kralja Nikole, odjenula je remek-djelo koje nosi potpis legendarne Matije Vuice, uz suradnju talentirane stilistice Katije Šimundić. Ova haljina nije samo kostim, već kulturna izjava, oda tradiciji i moćna vizualna pjesma.