HELLO
Dina Plevnik Zamjenica glavnog urednika / Deputy editor

Velika sveta džamija Aja Sofija mjesto je koje turisti obavezno posjećuju kad stignu u Istanbul. Izvorno je izgrađena po naredbi bizantskog cara Justinijana I. Velikog od 532. do 537. godine. Bila je najveća crkva na svijetu više od tisuću godina, do izgradnje katedrale u Sevilli. Ulaz u Aja Sofiju od sada će se naplaćivati pozamašnom svotom, no samo ako niste te vjere.

Aja Sofija je 1600 godina stara bizantska katedrala pretvorena u džamiju i jedna je od najpopularnijih istanbulskih atrakcija – ali sada će svatko tko nije islamski vjernik morati platiti pristojbu.

Ulaz u Aja Sofija

Zašto se ulaz u Aja Sofiju od sada naplaćuje za turiste?

Aja Sofija nalazi se na UNESCO-vom popisu svjetske baštine i svake godine primi oko 3,5 milijuna posjetitelja. Kako bi se osiguralo očuvanje povijesne atrakcije, UNESCO je preporučio da se mora učiniti više za kontrolu broja posjetitelja – i tako su, kao dio šireg plana upravljanja posjetiteljima, postavljene sigurnosne kamere, sustavi za otkrivanje požara i komunikaciju u hitnim slučajevima, a novi uvedena je naknada za strane posjetitelje.

PROČITAJTE: Notre Dame ponovno otvara vrata – 5 godina nakon požara pariška katedrala napokon obnovljena

Ministar kulture i turizma Mehmer Nuri Ersoy rekao je da bi plan upravljanja posjetiteljima trebao ‘usmjeriti protok posjetitelja, smanjiti prenapučenost i zaštititi povijesni i kulturni značaj Aja Sofije’, prenosi Greek Reporter.

Ulaz u Aja Sofija

Putovanje zgrade od ‘Crkve božanske mudrosti’ 537. godine nove ere do džamije 1453., do muzeja 1935. i zatim ponovno do džamije, odražava raznoliku povijest Istanbula. Postoji od kada je grad poznat kao Konstantinopol, sve u cijelom Osmanskom carstvu do danas.

Skupa karta za ulaz u Aja Sofiju po nekima nije dovoljna

Stručnjak Ilber Ortayli smatra da je Aja Sofija u velikoj opasnosti i da već 20-30.000 posjetitelja godišnje može riskirati oštećenje džamije. On vjeruje da bi je trebalo zatvoriti radi obnove, te je sugerirao da čak i njezina funkcija mjesta bogoslužja naglašava njezino stanje, budući da nema načina da se u zgradu postave toaleti ili fontane.

Ulaz u Aja Sofija

 

druge vijesti