HELLO
Dina Plevnik Zamjenica glavnog urednika / Deputy editor

Ako se želite počastiti putovanjem na koje nećete morati potrošiti cijelu ušteđevinu da biste vidjeli nešto novo, razmislite o glavnom gradu Bugarske.

Slavni portal za putovanja Conde Nast Traveler Sofiju je uvrstio na svoju listu najjeftinijih atraktivnih lokacija za putovanje. Neka istraživanja iz 2022. godine pokazala su da ovaj grad nudi najbolji omjer cijene i kvalitete.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by fernand pilpoil (@fpilpoil)

Duga tradicija i ludi noćni život

Sofija je drugi po redu najstariji glavni grad u Europi pa su njezine ulice popločane bogatom poviješću. Katedrala Aleksandra Nevskog prepoznatljiva je građevina po kojoj mnogi pamte ovaj očaravajući grad.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jan Keller (@jpkay)

Smještena u podnožju planine Vitoše, Sofija se nalazi u dolini istoimena naziva, a do nje vode tri planinska klanca. “Raste, a ne stari” moto je grada koji privlači turiste željne razgledavanja bogate kulturne baštine, ali i dobrog provoda.

Naime, noćni život u Sofiji itekako je razvijen, a zahvaljujući iznimno prihvatljivim cijenama hrane, pića i ulaznica u klubove, lako je posjetiti nekoliko zanimljivih lokacija u jednoj noći.

Prijevoz nije bauk

Sofija se možda ne može usporediti s Parizom ili Londonom, no mnogim putnicima odgovara “nešto mirnija atmosfera” grada koji je ipak moderan i prilagođen mladima.

Zahvaljujući metro linijama i žutim taksijima koji su relativno jeftini, nije teško stići s jednog kraja grada na drugi te organizirati razgledavanje svih važnijih znamenitosti.

Što pojesti u Sofiji?

Odlični restorani s hranom u balkanskom stilu najpopularniji su izbor lokalnog stanovništva i turista, no oni koji preferiraju veganski tip prehrane pronaći će bogat izbor u brojnim veganskim restoranima.

Popularne su i moderne zalogajnice s odličnim hamburgerima, a ako ste ljubitelj mesa svakako probajte bugarske ćevape, mesne okruglice i gulaš.

Šopska salata je u Bugarskoj finija nego igdje drugdje. Ako niste ljubitelj krastavaca, preskočite tarator – tradicionalnu hladnu juhu od krastavaca.

Za doručak svakako probajte mekitze, pogačice koje se jedu uz domaći džem te banitsu, odnosno burek sa sirom. Što god odabrali, uz toplu pogačicu ili burek, sigurno će vam prijati ayran, svjež napitak od jogurta.

Naravno, nemojte ni pomišljati na odlazak iz zemlje prije no što probate bugarsku baklavu!

Dodatni savjeti:

  • službena bugarska valuta je lev (1 lev = 0.51 eura)

  • velik broj lokala prima kartice, no neki kafići primaju samo gotovinu pa pripremite sitan novac za kavu

  • napojnica za konobara nije uključena u cijenu, uobičajeno je ostaviti oko 10 posto

druge vijesti