HELLO
Domagoj Kukec

Nije tajna da je društvena mreža TikTok najzaslužnija za ponovno “oživljavanje” nekih (hit) stvari iz prošlosti. Bilo da je riječ o filmu, glazbi ili trendu, TikTok je uspio nemoguće u nebrojeno puta, a jedan od recentnijih primjera je talijanska hit pjesma Sarà perché ti amo talijanske grupe Ricchi e Poveri za koju garantiramo da mnogi od vas i ne znaju da je davne 1981. bila jedan od najvećih hitova na popularnom talijanskom festivalu Sanremu.

@stephanie___michelle Let’s not talk snot the huge gap in there bc I was mostly in a constant state of horrified #alittlelife #alittlelifebook #alittlelifenovel #booktok #hanyayanagihara #hanyayanagiharaalittlelife #booktok #bookreaction #bookreactions #readingreaction #alittlelifereadingvlog #alittlelifereview ♬ original sound – Steph 📚✨

A Little Life knjiga je koja dira u srce

Ako potražite informacije o knjizi, na internetu ćete pronaći mnoge objave. Prvi put izašla je davne 2015. godine i od tada vlada knjižarama, ali i top ljestvicama. U fokus je ponovno došla posljednjih nekoliko godina, točnije do 2019. zahvaljujući društvenoj mreži Tik Tok.

Ako nam ne vjerujete, dovoljno je da odete na Tik Tok i upišete A Little Life ili na #ALittleLife i u početku vam neće biti jasno što se događa. Da budemo iskreni, ni nama nije bilo jasno kada smo se susreli s tisućama ljudi koji uzimaju PAUZU od čitanja knjige ili govore JA OVO NEĆU PREŽIVJETI ili ČITAM KNJIGU I BORIM SE ZA SVOJ ŽIVOT.

@kierralewis75 #alittlelife #booktok #hanyayanagihara ♬ original sound – Kierra Lewis

A Little Life knjiga je s tajnom koju dan danas nitko nije otkrio

Ono u čemu se cijeli internet slaže je činjenica da je to jedna od najljepših knjiga ikada napisanih, ali ujedno i najtežih. Autorica knjige je poznata spisateljica i urednica Hanya Yanagihara za koju se mnogi slažu da je u više od 700 stranica ovog romana unijela istinski dio ljudske duše. Mnogi koji su knjigu pročitali smatraju da je ovo jedna od najljepše napisanih knjiga jer rečenice koje je autorica složila ne može svatko. Opisi, detalji, životi, kao da je autorica osobno proživjela živote 4 glavna lika oko kojih se radnja odvija. Tik Tokeri koji se bave recenziranjem knjiga idu čak toliko daleko da odgovorno tvrde da je ovo najbolje napisana knjiga na svijetu.

O čemu je zapravo riječ u knjizi A Little Life?

A Little life prati kronološku priču s retrospektivnim uspomenama koje se često isprepliću. Tijekom priče se mijenjaju pripovjedačke perspektive. Na početku je korištena perspektiva trećeg lica koja privilegira misli Judea, Willema, JB-a i Malcolma. Kako priča pomiče fokus prema Judeu, njezina se perspektiva postupno u potpunosti oblikuje oko interakcije svakog lika s Judeom i iskustvima samog Judea. Ova književna perspektiva je naglašena pripovijestima u prvom licu koje je ispričao stariji Harold, devet godina u budućnosti.

Kakve probleme otvara A Little Life knjiga?

Ova knjiga jedna je od rijetkih knjiga na svijetu koja u sebi sadrži toliko problematičnih životnih situacija koje diraju čitatelje. Mnogi se pitaju je li sama autorica svjesno sve te životne situacije stavila u 4 lika ili je zbilja sve stvar slučajnosti?

S obzirom na to da je knjiga prvi put izašla davne 2015. godine kada svijet još nije bio zlostavljan raznim woke ludilima te gender silovanjima kroz they/them ljude, dosta toga se te 2015. godine možda nije ni smatralo problematičnim kako se to smatra danas.

S obzirom na to da se zbilja radi o svjetskoj književnoj senzaciji, stranica Book trigger warnings napravila je listu svega što bi moglo potaknuti ljude na emocionalne ispade i zbog čega se ponašaju kako se ponašaju čitajući ovu hit knjigu i ono najvažnije, nakon što je pročitaju.

Neki od njih su:

  • Ableism (violent),
  • Child abandonment,
  • Child abuse,
  • Child death,
  • Child molestation,
  • Child rape,
  • Drug abuse,
  • Domestic violence/abuse,
  • Eating disorder,
  • Emotional abuse,
  • Gaslighting,
  • Grooming,
  • Lesbophobia (unchallenged),
  • Manipulation,
  • Pedophilia,
  • Physical abuse,
  • Prostitution,
  • Racism,
  • Rape,
  • Self harm (graphic),
  • Sexual abuse,
  • Sexual assault,
  • Suicide ideation,
  • Suicide,
  • Transphobia.
@kierralewis75 #booktok #alittlelife #hanyayangberani ♬ original sound – Kierra Lewis

Gdje je problem kod domaćih izdavača?

Bit ćemo pošteni i odmah reći da domaći izdavači itekako prate svjetske trendove i pokazuju interese za najnovije naslove koji bi mogli oduševiti na hrvatskom jeziku. Tjedno i mjesečno naše knjižare pune su novih naslova i zbilja ne kaskamo za svjetskim trendovima.

U neslužbenim razgovorima s urednicima iz poznatih izdavačkih kuća doznali smo nekoliko zanimljivih informacija, ali i dalje se nadamo da će pokazati interes i domaćim čitateljima priuštiti i prevesti i ovu hit knjigu.

“Knjiga je homoseksualne tematike i ne želimo probleme s raznim katoličkim udrugama u Hrvatskoj poput Vigilare.”

“Urednicima se ne da proživljavati bol iz knjige.” 

“Mi smo mislili da će XX izdavač uzeti prava pa se nismo ni javljali, ali dobro da znamo da je knjiga još uvijek dostupna.”

“Javili smo se, ali premaleni smo izdavač za takvo nešto. Agent je rekao da čeka javljanje najjačih izdavačkih kuća u Hrvatskoj.”

Ovo su neki od najinteresantnijih odgovora koje smo dobili na pitanje kolike su šanse da se ova hit knjiga prevede na hrvatski jezik.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DUA LIPA (@dualipa)

A Little Life knjiga oduševila je jednu od najvećih svjetskih zvijezda

Dua Lipa, jedna od trenutno najvećih svjetskih zvijezda koja ovog ljeta dolazi u Hrvatsku održati koncert, također je oduševljena ovom knjigom.

Ova knjiga dovela je u pitanje sve što znam o ljubavi

“Rado ću priznati, kao predana i doživotna čitateljica, da postoji više od nekoliko knjiga koje su me rasplakale. Ali “A Little Life” Hanye Yanagihare je drukčija knjiga: bila je to jedna od prvih knjiga zbog koje sam otvoreno jecala nakon čitanja. Na kraju sam se osjećala duboko promijenjena. Ne pretjerujem kada kažem da je ovaj roman doveo u pitanje sve što sam mislila da znam o ljubavi i prijateljstvu. To je jedna od onih knjiga koje zauvijek ostaju s vama.

Naravno, A Little Life knjiga nije lagano štivo. Dakle, nakon što kažem da je to jedna od mojih ‘omiljenih’ knjiga, uvijek osjećam potrebu dodati upozorenje na tu izjavu, jer iako je izvrsno napisana, ona je također nemilosrdno tužna, sa 700 stranica s pojedinostima o mučnom zlostavljanju i traumi. Ne odajući previše, glavni lik Jude doživljava užasno opetovano seksualno zlostavljanje i nasilje kao dijete, a srž priče je u tome kako ta trauma utječe na ostatak njegovog života i živote njegovih najbližih. Tu su JB umjetnik, Malcolm arhitekt, Willem glumac i Jude odvjetnik, svaki od njih postiže vrhunac vanjskog uspjeha u svojoj odabranoj karijeri.

Jude je nevjerojatno snažan lik, a mnogi čitatelji, uključujući i mene, kažu da im on ostaje u sjećanju godinama nakon čitanja knjige. Nosi čvrstu vanjštinu kako bi se sakrio od zlostavljanja koje je pretrpio, ali iznutra je duboko osjetljiv, problematičan i traumatiziran. Ipak, nekako se ipak pribere i do samog kraja pokušava nastaviti svoj život, ne dopuštajući nikome da mu se približi.

Kako se priča odvija kroz niz užasnih retrospektiva, sve smo upućeniji u ono što se događa u Judeovom mozgu i zašto je on takav kakav jest. Što više saznajemo o tome što mu se dogodilo u školi, to više razumijemo odakle potječe njegova nesigurnost i njegovo ponašanje počinje imati smisla. Htjela sam skočiti na stranice i odvesti Willema, JB-a i Malcolma na jednu stranu i pomoći im da pomognu Judeu da se otvori.

Naravno, u stvarnom životu, često smo u poziciji drugih likova u knjizi, nikad ne saznajemo što pokreće nečije samodestruktivno ponašanje. Koliko nas je željelo spasiti nekoga tko ne želi biti spašen? Ili smo osjećali da bismo sami mogli nekoga uvjeriti da nastavi živjeti? Između Willema i Judea postoji neka vrsta ljubavi koja ne poznaje granice; ta tužna, ali bezuvjetna ljubav prema želji da se nekome pomogne ne mora nužno značiti da smo u stanju doći do srži problema. Kao čitatelj, očajnički se nadate da će Jude i njegovi prijatelji uspjeti izliječiti i nadići ovu groznu prošlost. No dok Jude samoozljeđivanjem ostavlja ožiljke na vlastitom tijelu, a ožiljci u njegovom umu jednako štete njegovoj karijeri i vezama, bojite se da neće – i da će ih trauma iz prošlosti na kraju sve pojesti.

To je duboko uznemirujuće i bolno, koliko zbog neizbježnosti odvijanja priče, toliko i zbog specifičnih tragedija koje likovi trpe, Jude prije svega. I upravo je to poanta. Sjajna književnost pomaže nam razumjeti život, stvarni život, i ne treba svaka priča učiniti da se osjećamo dobro. Ali ako vas tjera da osjetite povezanost, ako vas tjera na duboko razmišljanje, onda mislim da je to upravo ono što bi književnost trebala činiti, i zato je A Little Life knjiga tako zaslužila svoje mjesto u užem izboru za nagradu Booker.

Nekoliko godina nakon prvog čitanja priče, često razmišljam o ta četiri prijatelja koji žive zajedno u svom stanu u ulici Lispenard u New Yorku. Kao i mnogi drugi koji su pročitali ovu knjigu, moji prijatelji i ja osnovali smo neku vrstu grupe za samopomoć kako bismo pomogli izdržati agoniju unutar nje, i provjeravamo jedni druge svaki put kad netko od nas prolazi ulicom Lispenard u stvarnom životu. To je mjesto koje simbolizira prijateljstva likova i koje me tjera na razmišljanje o vlastitim prijateljstvima koja su također postojana, duboka i apsolutno temeljna za moj život.

Za mnoge obožavatelje A Little Life knjige Lispenardova ulica postala je mjesto hodočašća, možda zato što predstavlja prostor za prijatelje tek izašle s fakulteta gdje dijele svoje živote, razvijaju svoje karijere i pronalaze svoje slobode. To je nešto s čime se svi možemo povezati na neki način, a mnogi od nas imaju svoju osobnu ulicu Lispenard. Moja je u zapadnom Londonu, kamo sam se preselila kada sam imala samo 15 godina, vrijeme koje je za mene bilo formativno. Napustila sam obiteljski dom na Kosovu kako bih nastavila glazbenu karijeru i preselila se u mali stan. Živjela sam sama i prijatelji su mi postali obitelj. Baš poput četiri muškarca u priči, smišljala sam svoje snove i ciljeve te kako ću doći do mjesta na kojem želim biti. To je mjesto koje me oblikovalo i pokrenulo, iako sam još bila u školi. Sastajala bih se s prijateljima u noćnim klubovima, a noć bismo završavali s najšarenijim likovima koji bi se vraćali u moj stan. Ove čudne i divne osobe, koje su obično bile starije od mene i imale zanimljive poslove, stvarno su me nadahnule da jednostavno izađem i obavim posao.

Ono što mislim da knjigu čini tako emocionalno snažnom – i inteligentnom – je odluka Hanye Yanagihare da u ovoj knjizi oda počast čistoći prijateljstva. Mnogi drugi romani istražuju češći književni konstrukt velike ljubavi – romansu, seks, brak. Ali u središtu ove knjige je razumijevanje da nas uvijek iznova spašava ljubav koja je svojstvena prijateljstvu. U konačnici, to je očajnički tužno – čežnja da se nekome pomogne ne rezultira uvijek dosezanjem srži njegove nevolje. Postoje neke stvari koje će uvijek biti nedostupne. Ali postoji nada u ovoj nesebičnoj ljubavi, ljepoti voljenja nekoga sa svim njegovim manama, što god bilo.” otkrila je Dua Lipa.

druge vijesti