Fanovi se nadaju, ali ima li u tome istine? Čeka li nas stvarno povratak Harryja Pottera na velike ekrane?
Otkako je slavna saga završila 2011., fanovi žele još. Hoće li to i dobiti?
19 studenoga 2024
Judd Apatow ima mišljenje o odluci Akademije o scenariju filma Barbie. Nije zadovoljan.
Barbie je originalan scenarij, a ne adaptirani scenarij, tvrdi redatelj i producent Judd Apatow.
Odluku Akademije filmskih umjetnosti i znanosti o klasificiranju filma Grete Gerwig Apatow smatra uvredom. Akademija je naime objavila da će se scenarij filma Barbie smatrati adaptiranim scenarijem, a ne originalnim.
“Uvredljivo je za pisce reći da su radili na postojećem materijalu“, napisao je. “Nije postojao materijal ili priča. Postojala je prazna ploča.”
Filmovi o postojećim likovima u pravilu se smatraju adaptiranim scenarijima – na primjer, svaki nastavak je automatski adaptirani scenarij, čak i ako je sama priča potpuno originalna. Isto je u pitanju i s filmovima o likovima koji su već postojali prije nego što je napisan scenarij. S druge strane, Američki sindikat scenarista (WGA) nominirao je Barbie u kategoriji najboljeg originalnog scenarija, što pokazuje da je u slučaju ovoga filma stvar diskutabilna.
Greta Gerwig je napisala scenarij za Barbie sa suprugom Noahom Baumbachom. Službeno glasovanje za nominacije za Oscara počelo je u četvrtak, a trajat će do utorka. Nominacije će biti objavljene 23. siječnja.
It’s insulting to the writers to say they were working off of existing material. There was no existing material or story. There was a clear box. https://t.co/8phHXmag7Q
— Judd Apatow 🇺🇦 (@JuddApatow) January 6, 2024
U slučaju filma Barbie, njegov je scenarij naravno temeljen na lutkama Barbie i Ken (i Allan, ne smijemo njega zaboraviti) tvrtke Mattel. Međutim, pobornici ideje da je u pitanju originalni scenarij ističu da Gerwig i Baumbach nisu koristili nikakvu prethodno postojeću priču ili karakterizaciju likova, nego su osmislili potpuno novu priču s likovima koji su ranije postojali. Slična se situacija često događa kod filmova temeljenih na stvarnim ličnostima.
Ako je scenarij napisan tako da prati neku biografiju osobe – kao što je slučaj sa scenarijem filma Oppenheimer, koji je temeljen na knjizi Američki Prometej – u pitanju je adaptacija, međutim ako scenaristi napišu film temeljen na stvarnoj osobi bez korištenja jednog konkretnoga djela o toj osobi, onda je u pitanju originalni scenarij.
S druge strane, sam film Barbie potpisuje scenarij riječima „temeljen na likovima u vlasništvu brenda Mattel“, a Mattel je tijekom godina objavljivao i druge adaptacije svoga proizvoda u obliku crtanih filmova i drugih medija. To je glavni argument onima koji tvrde da bi Barbie na Oscarima ipak trebao biti u konkurenciji za adaptirani scenarij.
A ako se to dogodi, put do kipića bit će znatno otežan. Naime sva tri velika konkurenta ovogodišnje sezone nagrada – Oppenheimer, Killers of the Flower Moon te Poor Things su adaptirani scenariji.
Ana Gruica oduševila pratitelje plesom i vježbama uz Siu: "Brutalno vojnički, samo jako!"
21 studenoga 2024
Knjiga 'Hip-hop je povijest' vodi nas kroz 50 godina glazbenog pokreta, uz osobne anegdote i detaljnu analizu ključnih trenutaka žanra.
21 studenoga 2024
Anja Alavanja otkrila recept za shashuku, savršeno jelo za svaki obrok.
21 studenoga 2024
Slavko Sobin obilježio je rođendan na Tenerifima uz planinarenje i spektakularne prizore.
21 studenoga 2024
Ako se poznate Hrvatice pita, boja vina još uvijek je itekako u trendu.
21 studenoga 2024