S toliko serija emisija i filmova za gledanje na televiziji ovih dana, primamljivo je nadoknaditi zaostatke dok jedemo. No, je li TV večera doista dobra ideja?
Zdravstveno gledano, “TV večera” nije na dobrom glasu. Naravno, kada govorimo o jedenju uz televizor, uglavnom mislimo na tzv. „junk food“.
No što ako odaberete drugu vrstu obroka dok gledate omiljenu televizijsku seriju? Možda mislite da je šareni tanjur prepun povrća i cjelovitih žitarica zdrava navika. Poništava li jednostavan čin jedenja pred TV-om te dobre odluke?
Postoje neki pokazatelji da bi mogao, piše BBC. Studije sugeriraju da jedenje dok gledamo televiziju nije dobro za nas, bez obzira na to što jedemo.
Ako ćete jesti ispred televizora to vas može ometati, kažu stručnjaci
Znanstvenici već dugo znaju da naše šire okruženje igra ključnu ulogu u našoj prehrani. Postoji mnogo istraživanja koja pokazuju vezu između gledanja televizije i većeg rizika od pretilosti, uglavnom zbog niže razine tjelovježbe koja dolazi s takvim sjedilačkim ponašanjem.
Ali gledanje televizije također može utjecati na to koliko jedemo. Ometanje je jedna od vodećih teorija zašto bismo mogli jesti više dok gledamo televiziju u isto vrijeme.
To bi moglo biti zato što, kada smo uvučeni u zaplet, imamo manje pažnje na raspolaganju za jelo pa nismo svjesni tjelesnih signala koji nam govore da smo siti, što bi moglo dovesti do prejedanja. Postoje i istraživanja koja sugeriraju da se ne sjećamo što smo jeli dok jedemo ispred TV-a i borimo se da točno procijenimo količinu koju smo pojeli, što bi moglo značiti da jedemo više.
Nizozemski znanstvenici u jednoj su studiji utvrdili da ljudi provode duže vremena jedući ako istovremeno gledaju TV.
Također su otkrili da je ukupno vrijeme koje su proveli jedući bilo duže u danima kada su istovremeno gledali TV i jeli u isto vrijeme, u usporedbi s danima kada su jeli bez istovremenog gledanja televizije. To sugerira da nisu shvaćali koliko dugo jedu jer su bili rastreseni.
Ako ćete jesti ispred televizora, može vam se činiti da je hrana slabijega okusa
Drugi razlog zbog kojeg možemo jesti više dok gledamo televiziju je taj što hrana neće imati isti okus kao kada više pažnje posvećujemo onome što jedemo. To je zato što nemamo toliko zadovoljstva u hrani kada smo ometeni, utvrdilo je još jedno nizozemsko istraživanje koje je pokazalo da su ispitanici mislili da je njihova hrana manje slatka ako su je jeli dok su gledali TV.
Istraživanja su otkrila da izloženost reklamama za hranu također može potaknuti ljude da općenito više jedu. Ali ono što najviše zabrinjava istraživače je povezanost između reklama za hranu i konzumacije ultra-procesirane hrane (UFP), koja je povezana s pretilošću i drugim bolestima, uključujući bolesti srca.
Ovome su posebno izložena djeca, koja će radije tražiti ultra-procesiranu hranu ako vide reklame za nju. Štoviše, iako su istraživanja pokazala da su djeca manje pretila ako stalno jedu obiteljske obroke, odnosno ako uvijek ručaju s cijelom obitelji, taj efekt potpuno nestaje ako cijela obitelj jede – pred televizorom.
Ukratko, odgovor na naše pitanje iz naslova je jednostavno – ne, ne biste smjeli jesti ispred TV-a. A to nikako ne biste trebali dopustiti svojoj djeci.
Zaboravi nadutost, napuhanost i čekanje "čudesnog" čaja — ovaj jelovnik dizajniran je da tvoju probavu pokrene kao sat. Prati ga sedam dana i pripremi se za olakšanje koje dolazi prirodno, snažno i temeljito.
Tema okusa sperme možda je tabu u svakodnevnim razgovorima, no sve je češća tema među parovima koji žele unaprijediti intimnost i međusobno zadovoljstvo. Iako se okus sjemene tekućine razlikuje od osobe do osobe, znanost i iskustva pokazuju da prehrana ima značajan utjecaj na aromu, teksturu i doživljaj.
Upotreba suplemenata za povećanje mišićne mase kod muškaraca može imati značajne negativne posljedice na seksualno zdravlje, uključujući smanjenje libida, erektilnu disfunkciju i hormonalnu neravnotežu.
U svijetu fitnesa, gdje su društvene mreže i estetika često važniji od znanstvene utemeljenosti, mnoge žene (i muškarci) izvode vježbe koje više štete nego koriste. Posebno je zabrinjavajuće kada te vježbe postanu trend koji promoviraju necertificirani "influenceri" bez stvarnog razumijevanja anatomije i biomehanike.
Najpoznatija domaća trenerica Suzana Štimac (Suzana Moj Trener) poznata je kao velika motivatorica koja nikada ne odustaje, a to je dokazala i novim izazovom koji je od sada dostupan njezinim vjernim online vježbačima i onima koji će to tek postati.
Iako ne postoji čarobni lijek koji će izbrisati vaše strije, ovo su neki od esencijalni savjeta kojih biste se trebali pridržavati želite li, s vremenom, poboljšali izgled strija i prevenirati nastanak novih.
U vremenu kada svijet viče, prava snaga leži u tišini koja nosi smisao. Nova kolekcija naušnica brenda Amaranthine, iza koje stoji dizajner Mario Malnar, nije tu da podilazi trendovima – već da ih nadmaši osobnošću. Svaki par naušnica postaje tihi, ali snažan odraz autentičnosti, elegancije i unutarnje slobode.