Fanovi se nadaju, ali ima li u tome istine? Čeka li nas stvarno povratak Harryja Pottera na velike ekrane?
Otkako je slavna saga završila 2011., fanovi žele još. Hoće li to i dobiti?
19 studenoga 2024
Britanci su odabrali najbolje filmove godine. BAFTA-e uglavnom nisu donijele iznenađenja.
Sinoć su u Londonu po 77. put dodijeljene filmske nagrade BAFTA, Britanske akademije za film i televiziju, za najbolja ostvarenja u protekloj godini.
Britanski Oscari, kako bi se BAFTA mogla zazvati, jedna su od najuglednijih ceremonija filmskih nagrada, a za njih glasuju članovi Akademije, odnosno profesionalci koji djeluju unutar britanske filmske industrije.
Dio članstva poklapa se i s članstvom poznatije Američke filmske akademije, tako da će mnogi od glasača s ove ceremonije sljedećega mjeseca imati pravo glasa i na najvažnijoj filmskoj ceremoniji, Oscarima.
Britanski ukus razlikuje se ponešto od američkoga, no glavni pobjednik isti je kao i na svim dosadašnjim američkim dodjelama nagrada. To je naravno Oppenheimer Christophera Nolana, koji je na ovoj ceremoniji, kao i na Oscarima, imao 13 nominacija, a kući odlazi sa sedam kipića, uključujući one za najbolji film, redatelja, glavnog (Cillian Murphy) i sporednog glumca (Robert Downey Jr.), te tehničke kategorije najbolje kamere, originalne filmske glazbe te montaže. Nolan je međutim izgubio u važnoj kategoriji najboljega adaptiranog scenarija od crne komedije American Fiction.
Poor Things grčkoga redatelja Yorgosa Lanthimosa osvojio je pet nagrada iz 11 nominacija, od kojih je najvažnija pobjeda Emme Stone, koja je time dokazala da je glavna favoritkinja za najbolju glumicu i na Oscarima. Film je slavio i u kategorijama kostimografije, scenografije, specijalnih efekata i šminke.
Da’Vine Joy Randolph osvojila je i ovu nagradu u kategoriji najbolje sporedne glumice za svoju ulogu u filmu The Holdovers, koji je nagrađen i za najbolji casting, što je nova kategorija koju će od 2026. na svome repertoaru imati i Oscari.
Veliki pobjednik večeri je i britanski film snimljen na njemačkome jeziku The Zone of Interest Jonathana Glazera, koji je proglašen najboljim britanskim filmom, kao i najboljim filmom na stranome jeziku, a pobijedio je Oppenheimera u kategoriji najboljeg zvuka. Najbolji originalni scenarij ima francuski film Anatomy of a Fall, najbolji dokumentarac je 20 Days in Mariupol o ratu u Ukrajini, dok je najboljim animiranim filmom proglašen posljednji film velikog japanskog animatora Hayaoa Miyazakija The Boy and the Heron.
Ono što se može primijetiti je potpuno odsustvo nagrada za najgledaniji film prošle godine na kino-blagajnama, Barbie Grete Gerwig.
Dok je u Americi veliku buru izazvala činjenica da Gerwig nije nominirana za najbolju redateljicu, a Margot Robbie za glumicu te što je scenarij njihova Akademija proglasila adaptacijom, kod Britanaca je situacija bila drugačija. BAFTA je Barbie počastila sa samo pet nominacija.
To uključuje nominaciju za Margot Robbie u kategoriji najbolje glumice (BAFTA-e imaju šest nominiranih po kategoriji) te Ryana Goslinga u kategoriji sporednog glumca, ali ne i nominaciju za Gerwig (unatoč šest nominiranih redatelja) te također ne i nominaciju za najbolji film. Britanci su scenarij kategorizirali kao originalni, ali ni to mu nije pomoglo da osvoji nagradu.
Uz poraz od Poor Things u kategorijama šminke i scenografije, Barbie je ostala bez ijedne nagrade. Valja napomenuti da BAFTA-e nemaju kategoriju najbolje pjesme, gdje je Billie Eilish glavna favoritkinja za svoju pjesmu iz filma.
Sve u svemu, dodjela nagrada BAFTA je potvrdila ono što se očekuje i od Oscara. Oppenheimer je očekivano osvojio (skoro) sve što je mogao, a snažni favoriti (Stone, Randolph, Anatomy of a Fall u scenariju te The Zone of Interest u filmu na stranome jeziku) potvrdili su da su kladionice u pravu kada im svima predviđaju pobjedu.
Prije nego što se 11. ožujka dodijele Oscari, od važnijih ceremonija čeka nas još samo ona sindikata glumaca SAG, koja je na rasporedu 24. veljače. Na njoj će se, logično, nagrađivati samo glumačka postignuća.
U paketima koje si poklanjaju članovi britanske kraljevske obitelji zamišljate dosadne i starinske poklone? Insajderi kažu da su darovi na dvoru prava suprotnost tome!
21 studenoga 2024
Zsa Zsa razveselila pratitelje kolažem hrane i pitanjem!
21 studenoga 2024
Lana Klingor Mihić predstavila štene koje smatra najljepšim u svojem uzgoju.
21 studenoga 2024
Doživite umjetnost na Adventu u Zagrebu – galerije, izložbe i mladih umjetnika s naglaskom na žensku perspektivu i inovativni pristup!
21 studenoga 2024
Doris Pinčić otkrila recept za svoj savršen obrok za svako doba godine.
21 studenoga 2024