Kada naučimo “pravilo” vježbati na početku našeg fitness putovanja, to nam se može urezati u pamćenje godinama. “Činjenica je da ne postoji jednostavno pravilo koje vrijedi za sve”, kaže sportski znanstvenik Chad Kerksick, doktor znanosti, docent znanosti o vježbanju na Sveučilištu Lindenwood u Missouriju.
Zašto ljudi govore da su proteini nakon treninga bitni?
Ideja iza konzumiranja proteina nakon treninga uglavnom je iskoristiti “anabolički prozor”, odnosno period od 30 do 60 minuta nakon vježbanja kada su naša tijela posebno osjetljiva na sintezu mišićnih proteina, odnosno proces izgradnje mišićne mase.
“Naša tijela kontinuirano grade proteine i razgrađuju ih. Kada vježbamo, taj ciklus se ubrzava”, objašnjava dr. Kerksick. “Proteini su sastavljeni od aminokiselina. Naše tijelo ne skladišti aminokiseline (kao što to radimo s ugljikohidratima i mastima). Dakle, unos aminokiselina putem prehrane pomaže zamijeniti ono što se gubi.”
Konzumiranje proteina (i ugljikohidrata) nakon vježbanja također utječe na naš imunološki sustav. “Kada treniramo, naš imunološki sustav je potisnut”, objašnjava Michelle Arent, R.D., M.P.H., direktorica prehrane za olimpijsku sportsku izvedbu na Sveučilištu Južna Karolina. Kad konzumiramo hranjive tvari nakon vježbanja, imunološki sustav dobiva signal da je u redu početi ponovo normalno funkcionirati.
Argument protiv konzumacije proteina odmah nakon vježbanja
Godine 2013., Dr. Schoenfeld je predvodio važnu meta-analizu koja je pokazala da trenutak konzumiranja proteina oko treninga ne čini značajnu razliku kada je u pitanju mišićni rast. To je stav koji i danas zastupa. “Prema mojem shvaćanju dostupne literature, mislim da s priličnom sigurnošću možemo reći da su bilo kakve koristi od anaboličkog prozora male”, kaže on. “Ne postoji nikakav dokaz koji sugerira da ako ne konzumirate protein odmah nakon treninga, da ćete propustiti ogromne dobitke.”
On tvrdi da naši mišići ostaju osjetljivi na unos proteina tijekom 24 sata nakon vježbanja, i jednostavno konzumiranje proteina tijekom svih vaših redovitih obroka (kako stručnjaci preporučuju) će obaviti posao.
Glavobolja je osjećaj nelagode ili boli u području glave i vrata, a može imati različite uzroke, uključujući napetost, sinusitis ili upotrebu određenih lijekova.
Instagram feed vam je pun fotografija poznanika iz teretane uz koje stavljaju statuse "lito ide, mala", a vas i dalje zanima kako jesti zdravo, obilno i ukusno i pritom smršavjeti bez pretjeranih odricanja? Ovo je plan uspjeha.
Sezonski afektivni poremećaj (SAD) pogađa do 10 milijuna osoba tijekom mračnih zimskih mjeseci, ostavljajući ih depresivnima sve dok dani ne postanu dulji i sunčaniji.