Siva mrena, poznata i kao katarakta, jedan je od vodećih uzroka sljepoće u svijetu. Riječ je o postupnom zamućenju očne leće, koje može varirati od blagih promjena u vidu do potpune nemogućnosti prepoznavanja oblika i svjetlosti.
Ako primjećujete zamagljen vid, otežano čitanje, probleme pri vožnji ili povećanu osjetljivost na svjetlost – moguće je da se radi o katarakti. Ove promjene su bezbolne, ali značajno utječu na kvalitetu života.
S vremenom, naočale više neće moći ispraviti vid, a refleksije svjetala u vožnji mogu postati opasne. Statistike pokazuju da osobe s kataraktom češće doživljavaju probleme tijekom vožnje, a mnogi je izbjegavaju zbog nesigurnosti.
Dobra vijest? Rješenje postoji – brzo, sigurno i povoljnije nego što mislite! Uz naprednu medicinsku tehnologiju i stručni tim, operacija sive mrene traje svega nekoliko minuta, a vaš vid može biti jasan i oštar već sljedeći dan.
Iskoristite priliku i riješite se problema na vrijeme – bez dugih čekanja i po pristupačnijim cijenama!
Što je siva mrena?
Siva mrena ili katarakta je zamućenje očne leće.
Na njen razvoj utječu starija životna dob, genetika, izloženost sunčevim zrakama, dijabetes, pušenje i drugi čimbenici. Ako se ne liječi, uzrokuje postupan gubitak vida te je prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) najčešći uzrok sljepoće u svijetu (oko 50 %).
Dosad još nije pronađen način kako je spriječiti, odnosno, ne postoji lijek za njezinu prevenciju. Ipak, s današnjom tehnologijom i napretkom u medicini, problem sive mrene se rješava u svega par koraka i minuta – doslovno.
Kod katarakte prirodna leća postaje sve mutnija i uzrokuje postupni gubitak vidne oštrine pa uobičajene aktivnosti kao vožnja automobila, čitanje ili prepoznavanje lica postaju sve teže. Kroz zamućenu leću se smanjuje osjetljivost na kontrast (gubitak boja, svjetlo-sjena), konture gledanog predmeta, mogućnost pojave dvoslika, a bliještanje oko izvora svjetla postaje neugodno. Najčešće se javlja oko 60. godine života ( uz današnji način život javlja se sve ranije) i ometa svakodnevne aktivnosti. Važno je na vrijeme postaviti preciznu dijagnozu pomoću suvremenih oftalmoloških uređaja te odrediti najbolji trenutak za operativno liječenje. Usprkos brojnim istraživanjima, do sada nije pronađen nijedan pouzdan način prevencije katarakte ili liječenja lijekovima. Jedini način liječenja je kirurški, tako da se zamućena očna leća zamijeni umjetnom intraokularnom lećom (IOL).
Pregled se sastoji od:
detaljnog pregleda oba oka (mjerenje vidne oštrine, mjerenje očnog tlaka, pregled prednjeg i stražnjeg segmenta oka na biomikroskopu)
snimanja topografije rožnice
optičke i ultrazvučne biometrije
OCT vidnog živca i makule
Nakon pregleda se pacijentu kaže dali je li kandidat za operaciju katarakte i kakav se učinak operacije može očekivati.
Kada operirati sivu mrenu?
Kad slabljenje vida uzrokovano sivom mrenom, što je i utvrđeno oftalmološkim pregledom, ometa vaše dnevne aktivnosti, najčešće to pacijenti primijete kada vid padne na 70 % i niže.
Podvrgavanje zahvatu u ranoj fazi bolesti olakšava samu operaciju, smanjuje učestalost komplikacija i ubrzava oporavak. Ranije se savjetovalo da mrena treba “sazrijeti”, što se više ne preferira. Ultrazvučnom operacijom katarakte (fakoemulzifikacijom) mrena se elegantno uklanja već kod početnih smetnji vida
Kako izgleda operacija?
Fakoemulzifikacija je jedan od najčešćih i najuspješnijih zahvata u medicini općenito. Tom se metodom specijalna, vrlo tanka ultrazvučna sonda uvodi u oko kroz mikroskopski rez od 2-3 mm. Zbog upotrebe preciznih instrumenata kirurški rez na oku je hermetički zatvoren i ne zahtijeva šivanje. Ultrazvučnim valovima omekša se i razgrađuje prirodna zamućena leća te se potom usisava kroz sondu. Na njeno mjesto se postavlja posebna umjetna intraokularna leća (IOL) pažljivo određene dioptrije koja pacijentu omogućuje trenutno jasan vid. Za svakog se pacijenta i za svako oko posebno određuje dioptrijska vrijednost i tip IOL.
Koje leće se koriste i koja je razlika između tih leća?
Ovisno o pacijentovim potrebama, moguće su ugradnje raznih vrsta intraokularnih leća. Najčešće se primjenjuju:
• monofokalne (omogućuju jasan vid na daljinu ili blizinu ovisno o pacijentovim željama i potrebama). Monofokalnim lećama je moguće postići i „monovision“ tako da se na dominantnom oku ugradi IOL s korekcijom za daljinu, a na nedominantno IOL s korekcijom za blizinu čime se pacijentu omogućuje dobar vid bez pomagala.
• multifokalne/ trifokalne (omogućuju jasan vid za daljinu i blizinu te eliminiraju potrebu za naočalama za daljinu i blizinu)
• torične (eliminiraju astigmatizam te postoje u monofokalnoj i multifokalnoj varijanti)
Koliko traje operacija i oporavak?
Danas se operacije mrene u suvremenim klinikama izvode ambulantno pri čemu pacijent dolazi na zahvat i nakon njega odlazi na kućno liječenje. Time se minimalizira potreba ostanka u bolnici. Operacija je bezbolna, obavlja se u lokalnoj anesteziji samo kapima (bez injekcije). Zahvat obično traje 15-tak minuta, nakon toga pacijent ostaje u klinici još pola sata te se otpušta kući.
Postoperativna terapija se primjenjuje kroz sljedeća 4 tjedna, uz redovite oftalmološke kontrole.
Za sva dodatna pitanja možete se obratiti stručnom timu Optical Expressa – tel. 01 5625 460, mail: info@opticalexpress.hr ili putem web stranice: www.opticalexpress.hr.
Sunce, more, ritam koji ne prestaje – i Krk koji pleše u svom najsjajnijem izdanju. Ako ste ovog ljeta tražili destinaciju koja spaja glamur, zabavu i onu ljetnu lakoću postojanja – Klub Diamond je točka na karti koju ne smijete zaobići.
Na mjestu gdje se sunce najnježnije spušta u more, gdje se šapat valova miješa s glazbom i modom, ponovno se dogodila čarolija – Mitan Fashion Show u Novom Vinodolskom još jednom je opravdao svoj status najromantičnijeg modnog događanja na Jadranu.
Kaptol Boutique Cinema sinoć je postao epicentar dobrog raspoloženja, dječjeg smijeha i obiteljske radosti. Premijera dugo iščekivanog animiranog hita Štrumpfovi film okupila je brojne poznate goste, influencere i najvažnije – djecu, koja su s oduševljenjem dočekala povratak svojih omiljenih plavih junaka.
Dok se Sarajevo ponovno pretvara u epicentar sedme umjetnosti, crveni tepih ne nosi samo glamur već i težinu odluka koje oblikuju povijest regionalne i europske kinematografije. Ovogodišnji žiri Natjecateljskog programa – igrani film 31. Sarajevo Film Festivala okuplja pet izuzetnih osobnosti koje spajaju kontinente, generacije i vizije, donoseći u srce Balkana moćne priče, osebujne estetike i ljubav prema filmu koja nadilazi granice.
U Puli se dogodila čarolija – i to ne ona koju nose blještavi reflektori i crveni tepih, već ona koja se dogodi kad film pogodi ravno u srce. Na 72. Pula Film Festivalu, publika je odlučila: „Bumbarovo ljeto“ Daniela Kušana najbolji je film festivala – i to ne prema ocjeni žirija, već one najvažnije – gledateljske. Zlatna vrata Pule otišla su u ruke filma koji spaja ljeto, djetinjstvo, humor, otok i ono što nas sve podsjeća kako izgleda pravo prijateljstvo.
Dok se svjetla Arene gase i posljednje festivalske projekcije zatvaraju poglavlje još jedne Pulske filmske priče, jedno je sigurno – ovogodišnje izdanje festivala ostat će upamćeno ne samo po snažnim filmskim naslovima, već i po crvenom tepihu koji je, više nego ikada, postao arena osobnog stila, hrabrih modnih odluka i besprijekorne elegancije.
Dok se grad polako prazni i svi maštamo o bijegu na jug, Themelia je u svom zagrebačkom showroomu učinila upravo suprotno – Jadran je dovela u grad. U atmosferi ispunjenoj morskom lakoćom i dizajnerskom elegancijom, predstavili su Gervasoni Ghost sofu, komad namještaja koji više nalikuje pozivu na opuštanje nego komadu interijera. I upravo zato je postala glavna zvijezda večeri koja je spojila arhitekturu, emociju, ljeto i umjetnost – sve ono što volimo.
Na mjestu gdje se kamen stoljećima opirao vremenu i gdje tišina tvrđave Bokar čuva šapat prošlosti, ponovno se može razgledati izložba jedne od najautentičnijih hrvatskih umjetnica – Dubravke Lošić. Nakon nekoliko dana privremene stanke, izložba Libertas Bells vraća se u prostor koji joj i doslovno i metaforički savršeno pristaje – staru dubrovačku tvrđavu koja nikada nije dočekala bitku, ali sada otvara vrata jednom posve drugačijem nadmetanju: onom između slobode i zaborava, između krhkosti i postojanosti, između zvona i tišine.
Godišnji odmor trebao bi biti vrijeme bezbrižnog uživanja i punjenja baterija, ali za sve koji su svoj dom ili balkon pretvorili u malu džunglu, odlazak i nekoliko dana bez nje može značiti pravu dramu. Hoće li biljke preživjeti? Hoće li ih sunce ispeći, zemlja presušiti ili će lišće već nakon nekoliko sati početi venuti? To su pitanja koja nas prate dok se pakiramo ili se pokušavamo odmoriti, jer se ipak ne možemo u potpunosti isključiti.
Šuškanja su se pretvorila u uzbuđenje – od 31. srpnja u prodaji je novi parfem koji će promijeniti vašu predodžbu o slavnim mirisima. Najnježniji i najromantičniji do sada, Plush Vanilla donosi aromu koja mami osjećaje i budi najskrivenije uspomene.