Primijetili ste već da je i ovaj listopad obojen u ružičasto. I ne, to ne znači da je ružičasta odjevna boja sezone jesen-zima 2023., već je kao i svake godine sve u znaku podrške ženama koje vode borbu protiv karcinoma dojke. Ovo je mjesec u kojem barem jednom u godini ne žmirimo na potresna, ali iznimno bitna svjedočanstva žena koje skreću pozornost na važnost samopregleda i ranog otkrivanja karcinoma, kao i na važnost psihološke podrške oboljelima i njihovim bližnjima.
Marina Hasija(33) kaže kako su joj ružičasti listopad i brojne kampanje o borbi protiv raka dojke spasile život, jer su ju nagnale da učini samopregled i otkrije malu, neobičnu i bolnu kvržicu na dojci u svojoj 23. godini. Upravo zato danas otvoreno progovara o borbi za život i o potpori bližnjih koja joj je bila toliko važna na putu ozdravljenja.
Iako nije imala genetske predispozicije za maligne bolesti, jasno se sjeća jednog predavanja na fakultetu kad su pričali o karcinomu, a nju je prožeo neki čudan osjećaj:
„Nisam taj osjećaj povezala ni sa čim, mislila sam da je samo zagušljivo u predavaonici, ali ga se točno sjećam. Nakon toga je došao listopad, mjesec borbe protiv raka dojke, i znam da su me poruke iz tih kampanja odjednom pronalazile na svakom kutu“,priča nam ova stručnjakinja za odnose s javnošću.
Dva mjeseca kasnije odlučila je obaviti samopregled dojke i tad je napipala kvržicu: „Ponovno sam osjetila onaj čudni unutarnji osjećaj s predavanja i bilo mi je jasno da je rak vjerojatno tada krenuo“, ispričala nam je dalje. Prvi nalaz bio je uredan i svi oko nje su odahnuli, no duboko u sebi znala je da nešto nije u redu pa se vratila na dodatne pretrage s kojima je dobila potpuno drugačiji nalaz, a nakon samo nekoliko dana podvrgnuta je operaciji.
Podrška bližnjih i optimizam da će sve biti dobro
Iako je tumor izvađen, Marina se morala suočiti sdodatnim terapijama, od kojih je svaka imala neke svoje posljedice i s kojima se također trebalo uhvatiti u koštac.
Danas, deset godina kasnije, Marina je podijelila svoju priču u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE.koja uz Cedevita okus Pink Grejp donacijom podržava udruge za borbu protiv raka dojke, a oboljelima i njihovim bližnjima pomaže kroz savjete psihologa i svjedočanstva žena koje su preboljele ovu zloćudnu bolest.
Marina i psiholozi slažu se oko toga kako Biti TU za svoje bližnje koji se bore s ovom teškom bolešću:
Zadržite optimizam da će sve biti dobro, ali zapamtite da ne morate uvijek biti jaki.
Kad je najteže i kad vam se plače najbolje je pustiti da to izađe iz vas, a onda obrisati suze i diviti se malim sitnicama poput sunčevih zraka i pustiti bližnje da budu tu uz vas.
Budite iskreni i vrlo jasno recite onima koji vas okružuju kad želite razgovarati o bolesti, a kad biste radije razgovarali o drugim temama. Jednako tako, ako ste podrška, pitajte svoje oboljele o čemu danas žele razgovarati i kako provesti dan.
Recite bližnjima da vas i dalje pozivaju na druženja, a vi dođite ako ste dobro. Ako niste, lezite i gledajte serije ili što vas već veseli dok ne budete bolje.
Otvoreno tražite pomoć oko stvari koje niste u stanju sami napraviti. Vaši bližnji će biti sretni ako mogu biti korisni i pomoći, a vi ćete odahnuti.
Čitajte što o svemu kažu psiholozi i oni koji su ovu borbu već prošli.
„10 godina kasnije, mogu reći da sam puno toga naučila. Koliko god snage da ti uzme ta podmukla bolest, ipak ti da neki inat koji ti pokaže da zapravo možeš sve, čak i ono što u najluđim projekcijama nisi mogao niti zamisliti. Često te slomi, ali i izvuče iz tebe najjači štit i oklop, a najslađe je kad kasnije shvatiš da si ih uspio držati i u svojoj najslabijoj fazi. To stanje nosiš cijeli život i nije uvijek lako, ali ti u mnogim stvarima preusmjeri fokus na ono bitno, a ujedno je i dobar podsjetnik da o svom zdravlju treba brinuti. Zato su tu kampanje i ljudi koji dijele svoju priču što mislim da je zaista važno, jer ako samo jedna osoba zbog toga ipak obavi preventivni pregled, već smo učinili puno.“
Cijelu Marininu priču pogledajte u videu na stranici kampanje Budi TU. gdje možete pronaći i članke sa savjetima psihologa te video svjedočanstva žena koje su uspješno prebrodile karcinom.
Popularni bend Gazde prisjetio se svojih skromnih početaka i najavio novi album, a kroz razgovor su otkrili brojne anegdote iz svoje tri desetljeća duge karijere.
Tražite savršeno mjesto za obiteljski vikend u Zagrebu? Ne tražite dalje! Z Centar, smješten u srcu zapadnog dijela grada, postao je omiljena destinacija za obitelji i posjetitelje svih generacija.
Tradicionalna godišnja gala večera hrvatskih građevinara i ove je godine nadmašila sva očekivanja odazivom sudionika i prikupljenim sredstvima za humanitarni cilj.
Usne i koža obožavaju Melem, a još kad njegova poznata, hranjiva tekstura “probudi” jedinstveni ružičasti ton – nastaje ljepota inspirirana iluzijom! Novi Melem Illusionist ima prepoznatljivu teksturu i u trenu zaglađuje, oporavlja i štiti usne od isušivanja. No, to nije sve! Ovaj naoko neutralni balzam „budi“ nježan do jarko ružičasti ton, ovisno o pH-u kože. Ljepota koja se razvija na usnama i obrazima osvježava te svakom licu daje poseban, unikatan izgled – jer svaka koža ima sebi svojstven pH. Prepustite se iluziji koja će otkriti ljepotu, doslovno – s vašim potpisom.
Druga sezona ove hit serije donosi 10 novih epizoda u trajanju od 26 minuta,a snimanje serije trajat će gotovo dva mjeseca na brojnim zagrebačkim lokacijama.
Vokalni virtuoz koji je oduševio gledatelje predsjedničke inauguracije. Ljubomir Hlobik po drugi put bio je u ulozi voditelja inauguracije Predsjednika Republike Hrvatske.
Glazba koja dolazi iz srca ima moć prodrijeti u najskrivenije kutke duše, a upravo takva je i pjesma The Soul of My Soul. Nastala iz dubokih emocija, ona nosi priču o gubitku, boli i unutarnjoj snazi, ali istovremeno pruža nadu i povezuje ljude kroz univerzalni jezik melodije. Autori Filip Lacković i Tomislav Roso nisu stvarali običnu skladbu – njihova misija bila je stvoriti umjetničko djelo koje može zasjati na velikoj pozornici poput Eurosonga. Svaka nota pažljivo je osmišljena, svaka riječ brižljivo birana kako bi prenijela emocije koje nadilaze granice jezika i kultura.