Zgrozite li se i vi kad vidite da će nadolazeći petak biti – petak 13? Mnogi se boje ovog datuma i tvrde da im iz neobjašnjivih razloga tada cijeli dan sve ide loše, drugi tvrde da im je petak 13. uvijek sretan, a treći da su sve to gluposti koje nimalo ne utječu na njihov život. Zašto se petak 13. uopće veže uz lošu sreću?
Kako je krenulo to praznovjerje i zašto se mnogi boje “nesretnog petka”, pročitajte u nastavku.
Zašto se petak 13. iz generacije u generaciju smatra nesretnim?
Ima više teorija. Poput mnogih praznovjerja koja su se razvila tijekom vremena u različitim kulturama, teško je odrediti točno podrijetlo petka 13.
Loki, bog nestašluka možda je glavni krivac
Međutim, ono što znamo jest da su se i petak i broj 13 u određenim kulturama kroz povijest smatrali nesretnima. U svojoj knjizi “Extraordinary Origins of Everyday Things”Charles Panati prati koncept “prokletih dana” sve do nordijske mitologije, kada je Loki, bog nestašluka, upao na banket u Valhali, čime je broj prisutnih bogova porastao na nesretnih 13. Po utjecajem Lokija, slijepi bog Hodr je strijelom s vrhom imele ustrijelio svog brata Baldera, boga svjetla, radosti i dobrote, ubivši ga istog trenutka.
Posljednja večera često se spominje u teorijama
Uznemirujuća moć brojeva spominje se i uz priču o Posljednjoj večeri, kojoj su prisustvovali Isus Krist i njegovi učenici na Veliki četvrtak. Trinaesti i najzloglasniji gost koji je stigao, Juda Iškariotski, bio je učenik koji je izdao Isusa, što je dovelo do njegovog raspeća na Veliki petak.
U Bibliji se na petak događaju nevolje
U biblijskoj tradiciji, koncept nesretnog petka seže čak i dalje od Posljednje večeri. Navodno je dan na koji su Adam i Eva pojeli zabranjeno voće s Drveta spoznaje bio baš petak, kao i dan kad je Kain ubio svog brata Abela, dan kad je srušen Solomonov hram i dan kad je Noina arka isplovila u Velikom potopu.
Međutim, tek je u 19. stoljeću petak 13. postao sinonim za nesreću: kao što Steve Roud objašnjava u “Pingvinskom vodiču kroz praznovjerja Britanije i Irske”, kombinacija petka i broja 13 viktorijanska je izmišljotina. Godine 1907. objavljivanje popularnog romana Thomasa W. Lawsona “Petak, trinaesti” zaokupilo je maštu svojom pričom o beskrupuloznom brokeru koji je iskoristio praznovjerja oko datuma kako bi namjerno srušio burzu.
Američka kultura pomogla je popularizaciji
Brojni horor filmovi snimljeni na temu petka 13. u novije doba proširili su ideju o tom danu kao strašnom i nepoželjnom te pomogli održati legendu živom. Ipak, dok mnogi danas petak 13 smatraju samo dobrom šalom ima onih koji vjeruju da im upravo broj 13 donosi sreću.
Taylor Swift jedan je od najpoznatijih primjera slavnih osoba koje broj 13 smatraju sretnim, a koliko je u to uvjerena dokazuje činjenica da je na početku karijere često inzistirala da se njezini nastupi održavaju 13. dana u mjesecu.
Ruku na srce, hrvatski građani vole kukati, no rijetko poduzimaju konkretne korake u borbi protiv onoga što im smeta, odnosno narušava kvalitetu života. Međutim, 24. siječnja održan je prvi bojkot koji je urodio plodom jer su podaci Porezne uprave pokazali da je broj izdanih računa u trgovinama pao za 44 % te je ukupan iznos računa smanjen za 53 %.
Posjet restoranu trebao bi biti užitak, ali svađe oko čekanja u redu, depozita za rezervacije i kolača mogu pokvariti doživljaj. Insajderi iz industrije objašnjavaju što je prihvatljivo, a što nije.