HELLO
Domagoj Kukec

Stanovnici unutrašnjosti Hrvatske, posebno Zagore, Međimurja i Podravine, zajedno s nekoliko drugih okolnih regija, doživjeli su neobičan prizor na nebu – polarnu svjetlost. Ova nesvakidašnja pojava također je primijećena u Sloveniji, Bosni i Hercegovini, te Italiji.

Polarna svjetlost, ili aurora borealis na sjevernoj polutci (aurora australis na južnoj polutci), predstavlja raznobojne i “nestašne” svjetleće koprene na noćnom nebu. Ova pojava nastaje kao posljedica interakcije elektromagnetskih silnica Zemlje s onima koje dolaze od Sunca.

Pojava polarne svjetlosti ovisi o Sunčevoj aktivnosti i godišnjim dobima na Zemlji. Periodi s većim izgledima za njezino pojavljivanje na umjerenim geografskim širinama obično se događaju krajem zime i početkom proljeća.

PROČITAJTE: Evo gdje probati najfiniji Pumkin Spice Latte – Najpopularnije jesensko piće na svijetu stiglo u Zagreb

Ovaj put, stanovnici unutrašnjosti Hrvatske, kao i susjednih regija, bili su svjedoci ovog neobičnog prizora na nebu. Pojava polarnog svjetla činila se kao da prati tok rijeke Drave, a trajala je oko 15 minuta.

Ova pojava nije česta u našim krajevima, jer Hrvatska leži izvan područja u kojem se polarna svjetlost redovito pojavljuje. Međutim, kad se dogodi, pruža fascinantan prizor raznobojnih svjetlosnih oblika na noćnom nebu.

Interesantno je napomenuti da je hrvatski znanstvenik Ruđer Bošković jedan od prvih koji je pisao i definirao polarnu svjetlost još 1738. godine nakon što se mogla vidjeti iz Rima. Njegovo razumijevanje ove pojave bilo je značajno za znanstveno istraživanje aurore borealis.

druge vijesti