HELLO
Stipe Vukšić

Imati ciljeve i raditi na njihovom ostvarenju ključan je dio ljudskog života. Iako put prema ciljevima nije uvijek jednostavan, njihovo postavljanje – bilo velikih ili malih – daje životu smisao i svrhu. Ciljevi nas usmjeravaju, motiviraju, angažiraju i pridonose našem općem zadovoljstvu.

Još prije više od 2000 godina, Aristotel je rekao: “Dobro započeti znači napola završiti.” To se pokazuje istinitim i kada je riječ o ciljevima. Pažljivo postavljanje ciljeva povećava šanse za njihovo ostvarenje, a njihovo ostvarenje poboljšava naše mišljenje o sebi i našem životu.

Postoji li bolje vrijeme za postavljanje ciljeva od kraja jedne i početka druge godine? Zbog toga vam donosimo sedam koraka koji će vam pomoći kako biste postavili svoje ciljeve u novoj godini – prema izboru globalne inicijative Action for Happiness.

1. Odlučite što želite postići.

Razmislite o nečemu što želite raditi ili postići – nešto što vas zanima i uzbuđuje. Cilj bi trebao biti nešto što želite za sebe, a ne za druge. Može biti veliki ili mali – ponekad je lakše započeti s manjim ciljem. Idealno je ako je cilj malo iznad vaših trenutnih mogućnosti, jer izazovni ciljevi mogu biti dodatno motivirajući.

2. Zapišite svoj cilj.

Zapisivanje ciljeva povećava šanse za uspjeh. Zapišite kako ćete znati da ste postigli svoj cilj i do kojeg datuma želite da se to dogodi.

ciljevi

Upitajte se: kako će izgledati postizanje cilja? Kako ćete se osjećati? Kako se cilj povezuje s vašim vrijednostima? Neka opis cilja bude specifičan i vremenski određen, primjerice: “Želim zasaditi salatu, mrkvu i grašak na praznom dijelu vrta do kraja svibnja” umjesto nejasnog “Želim se baviti vrtlarstvom.” Fokusirajte se na ono što želite, a ne na ono što ne želite.

3. Podijelite svoj cilj s nekim.

Reći nekome o svom cilju povećava vjerojatnost da ćete ustrajati u njegovom ostvarivanju.

4. Razdijelite cilj na manje korake.

Ovo je posebno važno za velike ciljeve. Razmislite o manjim ciljevima koji vode prema vašem glavnom cilju. Primjerice, ako je vaš cilj “biti zdraviji”, manji cilj može biti “redovito trčati” ili “moći pretrčati park za 20 minuta bez stajanja.” Zapišite manje ciljeve i postavite rokove za njihovo ostvarivanje. Manji ciljevi olakšavaju proces i pružaju osjećaj uspjeha na putu prema većem cilju.

5. Planirajte prvi korak.

Kao što drevna kineska poslovica kaže: “Putovanje od tisuću milja počinje prvim korakom.” Razmislite o prvom koraku prema svom cilju – čak i ako je to samo istraživanje na internetu, traženje savjeta ili posudba knjige na tu temu. Nakon prvog koraka, planirajte sljedeći i tako dalje.

6. Ustrajte.

Rad na ciljevima može biti izazovan i frustrirajući, ali ključ je ustrajnost. Ako jedan korak ne funkcionira, razmislite o alternativi.

ciljevi

Ako zapnete, zatražite savjet od drugih – možda vam pomognu pronaći drugačiji pristup. Ako je potrebno, prilagodite cilj, ali nastavite malim koracima naprijed.

7. Proslavite uspjeh.

Kada postignete cilj, odvojite vrijeme za slavlje i zahvalite svima koji su vam pomogli. Razmislite o tome što ste naučili i što ste uživali tijekom procesa. Zatim se zapitajte: koji je vaš sljedeći cilj?

Pročitajte: Savjeti Oprah Winfrey – Kako napraviti ploču za vizualizaciju?

Ciljevi su temeljni dio rasta i ispunjenja. Bez obzira na veličinu cilja, svaki korak prema njegovom ostvarenju donosi osjećaj zadovoljstva i smisla.

 

druge vijesti