Rad hrvatskog multimedijalnog umjetnika Siniše Koprivnjaka, odabran je zajedno s 89 radova drugih umjetnika, kako bi promovirao novu kriptovalutu Turbo Toad. Svi oni predstavljaju svoje radove, digitalizirane i pretvorene u NFT. Riječ je o obliku digitalne imovine koji se ne može zamijeniti za drugi NFT, a podaci o njegovoj kupnji ili vlasništvu su transparentni budući da su pohranjeni na blockchain mreži.
Par
Nova kripto valuta Turbo Toad na veliki balon za mjerenje klime instalira LCD ekran na kojem se u različitim formama predstavljaju radovi 89 umjetnika. Balon doseže 35 tisuća metara i ujedno postaje najviše lansirana umjetnost nezavisnih umjetnika i prva hrvatska umjetnost koja je “izložena” visoko u svemiru. Rad Siniše Koprivnjaka zove se “Watchers” i napravljen je u 3D programu Blender, a i prikazuje “naš duh koji nas prati i podiže prema većem cilju”.
Watchers
Za razliku od ostalih, “opipljivih” vidova umjetnosti koji imaju svoj vlastiti copyright ili potvrdu autentičnost, digitalni umjetnici svoje radove nisu bili u mogućnosti zaštititi, sve do pojave kriptovaluta koje koriste takozvanu blockchain tehnologiju. Jedna je od tih kriptovaluta je i Turbo kriptovaluta, a prije ovog lansiranja, isti je princip iskoristio Nike, koji je na balonu u svemir poslao tenisicu.
One Day We’ll Find Out
Zagrebački multimedijalni umjetnik Siniša Koprivnjak koji je Hrvatsku predstavljao diljem svijeta na najvećim NFT izložbama, osim glazbenom produkcijom, grafičkim dizajnom digitalnim crtanjem, videom, fotografijom bavi se i animacijom u vidu dizajniranja, snimanja, montiranja i kolažiranja materijala. Njegov je rad zamijećen od jedne od najvećih digitalnih galerija MakersPlace, u San Franciscu, gdje je izabran u program Launchpad s vodećim multimedijalnim umjetnicima u Americi. Jedan mu je rad izabran na tjednu mode u New Yorku i prikazan sa ostalima na velikom ekranu na Times Square-u te postaje član posebne umjetničke skupine Strange History u okviru koje u kojima stvara radove zapažene na X platformi. Izlaže i u Australiji uz poznatu multimedijalnu umjetnicu Snehu Chakraborty, kao i na najvećem umjetničkom događaju u Miamiju u Art Basel galeriji pod sponzorom layerr tima vođenog od popularnog umjetnika Sabeta. Zadnje veliko izlaganje ima u New Yorku na najvećoj multimedijskoj izložbi, NFT NYC u svijetu, gdje je izabran među tisućama prijava, a recentni mu je rad odabran za sudjelovanju u promociji nove kripto valute Turbo Toad.
U sezoni kada Dubrovnik diše punim plućima i svaka kaldrma priča svoju priču, na samim zidinama grada rađa se još jedna – tiha, snažna i neodoljivo lijepa. Tvrđava Bokar, savršeno sačuvana čuvarica povijesti iz 15. stoljeća, od 9. srpnja do 1. rujna postaje pozornica za izložbu "Libertas Bells" renomirane hrvatske umjetnice Dubravke Lošić.
Dubrovačka palača Sponza, nekadašnji dragulj renesansne arhitekture i čuvar bogate povijesti, ponovno je zasjala punim sjajem. Ne samo kao povijesni spomenik, već kao živa umjetnička platforma koja spaja prošlost i sadašnjost. Nakon iscrpne obnove, ovaj prepoznatljivi simbol grada otvorio je svoja vrata izložbi “Iza zidina” akademskog slikara Pietra Bobana – događaju koji je odmah postao kulturni hit Dubrovnika.
Što se dogodi kad pogled na Grad nije samo vizualan doživljaj, nego unutarnji pejzaž emocija, memorije i svjetla? Mladi dubrovački umjetnik Pietro Boban u svojoj novoj izložbi "Iza zidina" nudi upravo takvu – duboko osobnu, gotovo intimnu – viziju Dubrovnika. Kroz jedinstvenu tehniku dvostranog slikanja na prozirnom pleksiglasu, gradske znamenitosti poput Minčete, Lovrijenca i crkve sv. Vlaha pretvara u slojevite slike koje u isti mah pripadaju stvarnosti i snu.
Dubrovnik poznajemo kroz razglednice, fotke s putovanja i vrveće ulice pune turista. Ali što se događa kada netko ovaj grad, njegovu povijest i duh, ne gleda izvana — nego iznutra? Pietro Boban, akademski slikar i sin dubrovačkih ulica, u svojoj novoj izložbi “iza zidina” upravo to donosi: intimnu i osobnu viziju grada koji živi u njegovom srcu.
U Laubi ništa nije slučajno. Ni datumi, ni selekcija, ni energija. Od 27. do 29. lipnja, ova omiljena zagrebačka destinacija za kulturu, estetiku i dobar ritam ponovno otvara vrata NESVRSTANIMA — sajmu suvremene umjetnosti koji je u osmom izdanju prerastao u više od izložbe, više od sajma. To je događaj sezone.
U ambijentu koji odiše rafiniranim luksuzom i nenametljivom profinjenošću, u samom srcu prestižnog monobrand storea Eichholtz by Mashroom, 8. svibnja 2025. svečano je otvorena izložba suvremene umjetnice Dorin Zelenika pod nazivom „Uvertira u svjetlo“. Riječ je o izložbi koja transcendira klasične granice likovne forme, dizajna interijera i emocionalnog doživljaja, te nudi posjetiteljima iskustvo koje se pamti – onkraj vizualnog.
U vremenu kada sve više težimo autentičnim doživljajima i mjestima koja brišu granice između svakodnevice i inspiracije, izložba „Šutej – Počeci“ nameće se kao pravo kulturno otkriće – i to ne u klasičnoj galeriji, nego u prostorima nove poliklinike Bilić Vision. Smještena na Ksaverskoj 10, ova suvremena zdravstvena ustanova pretvara se 13. svibnja u prostor susreta umjetnosti i života, medicine i memorije, baštine i budućnosti.
U vrijeme kada Zagreb, posebno njegov centar, trpi posljedice obnove nakon potresa, a galerijskih je prostora sve manje, otvorenje Art Square Gallery na adresi Trg bana Jelačića 11, predstavlja sjajnu vijest za umjetničku zajednicu i zaljubljenike u kulturu.
Ako je itko sumnjao da je lansiranje hrvatskog izdanja jednog od najutjecajnijih ženskih brendova na svijetu, Marie Claire, veliki društveni trenutak – sada više ne sumnja. Jer, večer u Klovićevim dvorima bila je sve samo ne obična. Bila je to ona vrsta događaja na kojoj nema tko nije bio.
U impresivnom ambijentu Klovićevih dvora, sinoć je održano svečano lansiranje hrvatskog izdanja prestižnog modnog časopisa Marie Claire, a među brojnim uzvanicima istaknula se influencerica i modna entuzijastica Isabella Rakonić.