Fanovi se nadaju, ali ima li u tome istine? Čeka li nas stvarno povratak Harryja Pottera na velike ekrane?
Otkako je slavna saga završila 2011., fanovi žele još. Hoće li to i dobiti?
19 studenoga 2024
Od napetih trilera do srcedrapajućih romantičnih komedija, ovi filmovi imaju temelj u stvarnome životu.
Filmovi nas na različite načine prenose u različite svjetove, od duboko emotivnih drama do maštovitih fantazija u dalekim galaksijama.
Iako su mnogi filmovi rođeni iz mašte scenarista, neki od najzadivljujućih filmova u povijesti kinematografije zapravo su utemeljeni na događajima iz stvarnog života.
Ovi filmovi obuhvaćaju različite žanrove, od napetih trilera do urnebesnih komedija. Donosimo vam fascinantne stvarne priče iza nekih od vaših omiljenih filmova, što bi moglo dovesti do toga da ih počnete gledati iz potpuno nove perspektive.
Ovaj romantični film s Adamom Sandlerom i Drew Barrymore zapravo se temelji na istinitoj priči.
Michelle Philpots iz Spaldinga u Lincolnshireu, pretrpjela je dvije prometne nesreće i živi sa stanjem trajnoga gubitka pamćenja. Njezino se sjećanje briše svakoga dana u posljednje 23 godine, baš kao kod Lucy u filmu iz 2004. Dr. Peter Nestor, specijalist neuroznanosti na Sveučilištu Cambridge, tvrdi da je ta vrsta amnezije “rijetka, ali ipak postoji“.
“To je jako frustrirajuće za mene, ali moram biti strpljiv i razumjeti. Moram ostati miran jer je volim”, rekao je njezin suprug u intervjuu 2010. godine.
“Poznajem je 25 godina pa sam sretan što smo se upoznali prije nego što je doživjela nesreće jer me se sjeća. Srećom, imamo puno fotografija za podsjećanje, inače bi sve zaboravila.”
Film je snimljen prema romanu Nicholasa Sparksa, ali jeste li znali da priča ima korijen u stvarnome životu? Film prati ljubavni par iz različitih društvenih slojeva. U staračkom domu starac Duke (James Garner) čita starici (Gena Rowlands) koja pati od demencije i gubitka pamćenja. Priča ljubavnu priču o mladiću iz niže klase (Ryan Gosling) koji se zaljubljuje u bogatu djevojku (Rachel McAdams).
U intervjuu za The Mirror, autor je otkrio da je svoju priču zapravo temeljio na priči bake i djeda svoje žene koji su bili zajedno više od 60 godina.
“Bilježnica je izvorno inspirirana pričom bake i djeda moje žene. Imali su rijetku i lijepu vezu, vezu koja je izdržala test vremena i okolnosti.”
Nažalost, baka i djed su bili previše bolesni da dođu na vjenčanje Nicholasa i njegove supruge Cathy, pa su njih dvoje dan nakon vjenčanja obukli smoking i vjenčanicu i posjetili ih u staračkom domu.
Cathyni baka i djed tada su im ispričali priču o tome kako su se i sami zaljubili, što je inspiriralo The Notebook. “Iako je njihova priča bila divna, ono čega se najviše sjećam od tog dana je način na koji su se ponašali jedno prema drugom. Način na koji su mu oči blistale kad ju je pogledao, način na koji ju je držao za ruku, način na koji joj je donosio čaj i brinuo se o njoj”, objasnio je.
Pisac Peter Benchley napisao je roman koji je inspirirao film Stevena Spielberga, ali priča se zapravo djelomično temeljila na morskom psu koji je ubio četvero ljudi duž obale New Jerseyja 1916. godine.
Serija napada dogodila se u gradu Matawan u srpnju 1916. To je jedan od samo dva zabilježena slučaja u povijesti da je jedan morski pas izvršio više napada na ljude. Događaji se također spominju u filmu i romanu Ralje. Godinama kasnije, međutim, Peter Benchley je zanijekao te tvrdnje i rekao da je ideja za roman došla iz “članka u novinama o ribaru koji je harpunom ulovio veliku bijelu psinu tešku 2000 kilograma u blizini Long Islanda.”
Mjuzikl iz 2002. prati dvije žene koje su uhićene zbog ubojstva, a odvjetnik Billy Flynn preuzima njihove slučajeve dok čekaju suđenje.
Godine 1924. dvije su stvarne žene optužene za ubojstva svojih ljubavnika, o čemu je izvještavala Maurine Watkins, kriminalistička reporterka Chicago Tribunea.
Kasnije je 1926. napisala dramu koja je bila inspirirana dvjema ženama, a filmska verzija izašla je sljedeće godine pod imenom Chicago.
Priča je također inspirirala još jedan film, Roxie Hart, s Ginger Rogers u naslovnoj ulozi. Mjuzikl verzija Chicaga premijerno je izvedena 1975. na Broadwayu, u režiji i koreografiji Boba Fossea. Iako isprva nije bio veliki hit, nakon oživljavanja 1996. to je postao, što je dovelo do snimanja filma iz 2002. s Catherine Zetom Jones, Renée Zellweger i Richardom Gereom.
Ovaj film se vrti oko 18-godišnje Susanne, koja završi u mentalnoj ustanovi nakon pokušaja samoubojstva. Upoznaje skupinu drugih mladih žena u ustanovi te njihove međusobne odnose i sukobe.
Film je temeljen na istinitoj priči, inspiriran istoimenim memoarima Susanne Kaysen.
Knjiga je prati tijekom boravka u psihijatrijskoj bolnici u Bostonu nakon pokušaja samoubojstva. Neki detalji su promijenjeni za film, no okvirna priča je ista.
Tijekom boravka liječena je antipsihoticima, klorpromazinom i psihoterapijom. U filmu je glumi Winona Ryder, a za ulogu jedne od drugih pacijentica Angelina Jolie je dobila Oscar.
David Shiner, jedan od najvećih klaunova svijeta, donosi nezaboravnu predstavu Komik Motion u Zagrebu, Rijeci i Sisku!
21 studenoga 2024
Ana Gruica oduševila pratitelje plesom i vježbama uz Siu: "Brutalno vojnički, samo jako!"
21 studenoga 2024
Knjiga 'Hip-hop je povijest' vodi nas kroz 50 godina glazbenog pokreta, uz osobne anegdote i detaljnu analizu ključnih trenutaka žanra.
21 studenoga 2024
Anja Alavanja otkrila recept za shashuku, savršeno jelo za svaki obrok.
21 studenoga 2024
Slavko Sobin obilježio je rođendan na Tenerifima uz planinarenje i spektakularne prizore.
21 studenoga 2024