Mnogi su važni događaji u Hollywoodu, ali nijedan nije toliko važan kao dodjela nagrada Oscar. Tko je tko u filmskoj industriji najbolje se vidi na toj ceremoniji – osim nominiranih, u publici sjede samo najvažnije osobe. Zvijezde s A-liste, ugledni glumci, moćni producenti i redatelji.
No, nekim je osobama zabranjeno doći. Ovo su najkontroverzniji ljudi u Hollywoodu, koji ne smiju ni primirisati crvenom tepihu najuglednije dodjele nagrada.
Will Smith posljednji je kontroverzni celebrity izbačen s Oscara
Ožujak 2022. trebao je biti najslavniji mjesec karijere za Willa Smitha. Nakon nekoliko nominacija, glumac je za ulogu u filmu King Richard bio najveći favorit za osvajanje Oscara za najboljeg glumca. To se i dogodilo. Ali ostalo je u sjeni onoga što se dogodilo malo prije nego što je pročitan kao pobjednik.
Priču vjerojatno svi znaju. Voditelj Chris Rock ispričao je nepristojnu šalu o Willovoj supruzi Jadi Pinkett-Smith u kojoj se ismijavao s njezinom ćelavošću (posljedica alopecije). U šokantnome trenutku Smith je ustao iz publike, zavikao na Chrisa, došetao do pozornice i ošamario ga u live prijenosu.
Iako je dobio Oscara, Will je nakon ovog incidenta kažnjen s 10 godina zabrane dolaska na ceremoniju. Vidjet ćemo kakav će doček dobiti 2033.
Harvey Weinstein najkontroverznija je osoba u Hollywoodu
Zloglasni producent još je 2017. potjeran s Oscara nakon što su u javnost izašle brojne optužbe protiv njega, što je pokrenulo lavinu poznatu kao #MeToo.
Harvey, osvajač Oscara kao producent Zaljubljenog Shakespearea, trenutno služi 23-godišnju kaznu zatvora za svoje zločine, tako da mu je ova zabrana zadnja stvar na pameti.
Bill Cosby oslobođen je zakonski, ali Akademija ne oprašta
Bill Cosby također je optužen kao silovatelj u pokretu #MeToo. Komičar i glumac trajno je potjeran s Oscara 2018. zbog toga što je osuđen za drogiranje i silovanje jedne žene. Unatoč tome što je zbog proceduralne pogreške njegova presuda poništena, za Akademiju nema sumnje da je silovatelj.
Roman Polanski osuđen je još 70-ih, ali potjeran s Oscara tek 2018.
I Oscarom nagrađeni poljsko-francuski redatelj Roman Polanski izbačen je iz Akademije 2018. zajedno s Cosbyjem. Ipak, Polanski i ne može doći na dodjelu Oscara, jer bi ga, da sleti u Ameriku – uhitili.
Polanski je još 1970-ih osuđen za silovanje maloljetnice, ali je dok je bio pod jamčevinom pobjegao u Francusku, čije državljanstvo ima. Od tada u Ameriku ne smije ući jer bi ga odmah uhitili, ali mu to nije smetalo da i dalje snima hvaljene filmove u Francuskoj, uključujući Pijanista za koji čakdobio Oscara za najboljeg redatelja 2002. Tada mu je većina dvorane pljeskala, što mnogi još uvijek spominju kao primjer licemjerja Hollywooda jer i u tom trenutku bilo je poznato da je osuđen za silovanje, ali bio je potreban pokret #MeToo da mu zvijezde prestanu pljeskati.
Nisu samo svima poznati kontroverzni celebrity muškarci zabranjeni na Oscarima, nego i neki za koje nikada niste čuli
Silovanje nažalost nije „specijalnost“ samo moćnih i slavnih. Silovatelji postoje u svim branšama, pa tako i onima „iza kamere“ koje rijetko vidimo.
Tako je Adam Kimmel, snimatelj najpoznatiji po tome što je bio iza kamere za filmove kao što je Capote, potjeran s Oscara jer je silovao 15-godišnjakinju. Ono što je u ovoj priči problematično je što je Kimmel to napravio još prije nego što je 2004. prvi put radio u Hollywoodu te je cijelo vrijeme dok je bio aktivan i snimao filmove bio u registru seksualnih prijestupnika. Za njegovo izbacivanje također je bilo potrebno da dođe do šire društvene promjene.
Glumac Carmine Caridi prilično je nepoznat, ali je ušao u povijest 2004. kao prva osoba kojoj je trajno zabranjen dolazak na Oscare. Caridijev zločin komparativno je manji od onih već spomenutih – Akademija mu je slala video kasete filmova nominiranih za nagrade koje je on poslije preprodavao. Ovo „dilanje“ kaseta čini se kao ništa u usporedbi sa zločinima brojnih seksualnih manijaka.
Richard Gere nije smio 10 godina na dodjelu Oscara zbog Tibeta
Richard Gere poznat je kao veliki borac za neovisnost Tibeta. Slavni je glumac tako 1993. kada je prezentirao na Oscarima umjesto da pročita pripremljeni tekst iskoristio priliku za govor protiv kineske vlasti i pozvao na podršku Tibetancima.
Zbog toga ga je Akademija izbacila na čak 20 godina. Ipak, 10 godina kasnije, 2003. Richardov Chicago bio je nominiran za najbolji film (što je i osvojio) i Akademija je odlučila da ipak želi Gerea na crvenome tepihu. Poništili su mu zabranu, tako da je na kraju prošao sa „samo“ 10 godina kazne.
Poznati glumac Dušan Bućan u 48. godini postao je otac, a radosnu vijest s ponosom je podijelio. Njegova supruga, bivša manekenka Sara Hdagha, u srijedu je u zagrebačkoj bolnici na svijet donijela zdravu djevojčicu kojoj su dali ime Zoa.
Slavna pjevačica Nataša Bekvalac ostavila je bez daha sve prisutne na zabavi Gala Celebrities Night powerd by Hello x Story x Gloria kad se pojavila u haljini koja prekriva malo no otkriva puno stila.
U predblagdanskom ozračju restorana Zinfandel’s organizatori Fooling Around by Fuliranje:
Esplanade Zagreb hotel, kreativna agencija Kokoš ili jaje i MPG agencija pretpremijerno su
predstavili gastronomsku ponudu ovogodišnjeg izdanja najsofisticiranijeg adventskog događanja u
Zagrebu.
Na tereasi kultnog zagrebačkog kafića Kinoteka osvanula je kupola u kojoj možete popiti toplu čokoladu ili vino dok uživate u retro pjesmama s gramofona, lampicama i cozy atmosferi.
Poznati glumac Dušan Bućan u 48. godini postao je otac, a radosnu vijest s ponosom je podijelio. Njegova supruga, bivša manekenka Sara Hdagha, u srijedu je u zagrebačkoj bolnici na svijet donijela zdravu djevojčicu kojoj su dali ime Zoa.