Grčevi u nogama mogu se dogoditi bilo kada, uključujući one iznenadne i jako bolne koji vas trgnu iz dubokog sna ili one neugodne koji se javljaju tijekom vježbanja.
Ovo iznenadno stezanje mišića na potkoljenici ili bedrima traje od nekoliko sekundi do nekoliko minuta i može biti prilično bolno. Grčevi u nogama su uobičajeni i obično bezopasni, nestaju brzo nakon što ometu vaš mir tijekom odmora, spavanja ili tijekom i nakon vježbanja.
Vjerojatno ste ih često doživjeli i pitate se koji su uzroci grčeva u nogama.
Uobičajeni uzroci grčeva u nogama
“Uzrok prekomjerne upotrebe i grčenja mišića od umora još uvijek je nedovoljno poznat“, kaže dr. George E. Eldayrie za portal Shape.com. “Postoji nekoliko teorija o statusu hidratacije, prekomjernoj upotrebi mišićnih vlakana ili čak neravnoteži elektrolita koji mogu biti temeljni uzrok pojavljivanja grčeva“, dodaje.
Umor i prekomjerna upotreba
Fizioterapeut Dr. John Gallucci Jr. kaže da umor mišića i prekomjerna upotreba mogu uzrokovati grčeve u nogama zbog pritiska na zglobove i mišiće. “Dodatni pritisak na mišić uzrokuje slabljenje okolnih mišića, a to zauzvrat uzrokuje da drugi mišići rade jače, što rezultira kontrakcijom koja može trajati nekoliko sekundi do minuta“, objašnjava.
Neravnoteža elektrolita
Sportaši također mogu osjetiti grčeve u mišićima tijekom visoke temperature i vlage, prema Eldayrieu, za što se smatra da je posljedica promjena u ravnoteži elektrolita ili da je povezano s izdržljivošću mišića.
“Kad imamo neravnotežu elektrolita, osobito neravnotežu određenih elektrolita poput magnezija, može doći do grčeva u mišićima“, objašnjava doktorica Lauren Manaker. Budući da magnezij igra ulogu u kontrakciji mišića, neki vjeruju da nedostatak magnezija može biti posebno povezan s grčevima mišića, prema Manaker.
Određena medicinska stanja i lijekovi
Određena medicinska stanja i lijekovi mogu uzrokovati grčeve u nogama, uključujući dijabetes, duboku vensku trombozu, zatajenje bubrega, bolest perifernih arterija, kompresiju živaca ili bolesti koje uključuju jetru ili štitnjaču.
“Ovi uvjeti mogu uzrokovati bol kao “grč”, ali može biti nešto drugo što uzrokuje bol poput krvnog ugruška, na primjer,” kaže Gallucci Jr. Ako imate ova medicinska stanja i imate grčeve u nogama, trebali biste otići na pregled jer može biti ozbiljnije od običnog grča mišića.
“Osjećaj grčeva koji se osjeća kod osoba s bolešću perifernih arterija obično je povezan s problemima protoka krvi, a to je stanje koje se naziva klaudikacija“, kaže Eldayrie. Druga stanja kompresije živaca, poput spinalne stenoze, mogu izazvati slične učinke. Kompresija živca je drugačiji proces mišićne nelagode povezan s ograničenom aktivacijom živaca na razini mišića.
Neadekvatno istezanje
Neadekvatno istezanje i dugotrajno sjedenje i stajanje mogu povećati vjerojatnost pojave grčeva. Kada se neispravno istežete, možete povećati bol i bolove, što može rezultirati većim grčevima mišića, prema Gallucciju. “Važno je istegnuti se, ali budite svjesni onoga što vam se čini ispravnim – istezanje do neugodne točke također može dovesti do problema s mišićima“, kaže on.
Dugotrajno sjedenje ili stajanje
Dugotrajno sjedenje i stajanje može uzrokovati niz zdravstvenih problema, uključujući debljanje i pretilost, povišen krvni tlak, visoku razinu šećera u krvi, višak tjelesne masnoće oko struka i druge zdravstvene probleme koji mogu dovesti do veće vjerojatnosti grčeva u nogama.
“Ako sjedite dulje vrijeme, svakako odvojite vrijeme od dana za lagana istezanja i uključite više kretanja kako biste povećali protok krvi“, kaže Gallucchi. On također preporučuje da pripazite na svoje držanje jer loše držanje može uzrokovati probleme s mišićima i zglobovima koji se s vremenom pogoršavaju, što može pogoršati grčeve.
Sjećate li se onih dječjih pregovora koji su se vrtjeli oko rečenica poput: “Ako pojedeš brokulu, dobit ćeš sladoled”, “Ako napišeš zadaću, možeš gledati crtiće”? Tada su naši roditelji, vjerojatno nesvjesno, primjenjivali ono što danas psiholozi i stručnjaci za osobni razvoj nazivaju dopamin anchoring — jednostavan, znanstveno potkrijepljen način motivacije kroz male, ali ciljane nagrade.
Iako ne postoji čarobni lijek koji će izbrisati vaše strije, ovo su neki od esencijalni savjeta kojih biste se trebali pridržavati želite li, s vremenom, poboljšali izgled strija i prevenirati nastanak novih.
Zdravlje je usko povezano s pravilnom prehranom koja uključuje ključne vitamine poput vitamina A, B i C, koji podržavaju funkcije imunološkog sustava, zdravlje kože i oči te energiju.
More nije samo destinacija za odmor — ono je pravi melem za dušu i tijelo. Plava boja, svjež zrak, miris soli i ritam valova djeluju poput prirodne terapije, resetiraju nas i pripremaju za sve nove izazove.
Kada govorimo o zaštiti kože od štetnih UV zraka, SPF kreme su neizostavan saveznik u svakodnevnoj njezi. No, osim samog faktora zaštite (SPF), jedna od važnih odluka koje moramo donijeti jest koju formulu kreme odabrati – gel, losion, sprej ili možda neki drugi oblik? Svaka od tih formula nosi svoje prednosti, mane i specifičnosti koje utječu ne samo na način nanošenja, nego i na učinkovitost zaštite, osjećaj na koži te dugoročnu njegu. Ako ste se ikada pitali koja je formula najbolja za vas, donosimo detaljan vodič koji će razjasniti sve nedoumice i pomoći vam da pametno izaberete.
Ljeto je savršeno vrijeme da se oslobodimo, usporimo i povežemo s prirodom — a nema boljeg načina od toga da hodamo bosi. Skidanje cipela nije samo ugoda; znanstveno je dokazano da hodanje bosih nogu ima brojne prednosti za naše tijelo, um i duh.