HELLO
HELLO! #HelloItsMe

Smanjivanje količine šećera u prehrani može djelovati kao veliki izazov jer se šećer nalazi u mnogim namirnicama, a njegov okus mnogima pruža zadovoljstvo. Međutim, stručnjaci kažu da je moguće smanjiti unos šećera bez odricanja od omiljenih jela.

Dr. Jessica Jones, suosnivačica platforme Diabetes Digital, ističe kako je cilj stvoriti uravnotežen odnos s hranom. “Mnogi uspješno smanje unos šećera poduzimajući male korake, fokusirajući se na to kako se osjećaju i birajući hranu koja ih nahrani, a da se pritom ne osjećaju uskraćeno,” objašnjava.

Prekomjeran unos šećera može uzrokovati nagle promjene energije, što često dovodi do iscrpljenosti. Dugoročno, visoke razine šećera povezane su s dijabetesom, srčanim bolestima, povišenim tlakom i kolesterolom, upalama, pa čak i kognitivnim problemima poput Alzheimerove bolesti. Prema Američkom udruženju za srce (AHA), ženama se preporučuje maksimalan unos od 25 grama dodanog šećera dnevno.

Pročitajte: Tvrdokorni celulit – Kako ga se riješiti i treba li izbaciti šećer?

Ako želite smanjiti unos šećera, donosimo šest jednostavnih koraka koje predlažu stručnjaci:

1. Provjeravajte oznake o prehrambenom sastavu

Pri kupovini proizvoda provjerite etiketu, posebno dio “dodani šećeri.” Birajte proizvode s manje ili bez dodanih šećera. Na etiketama obratite pažnju i na sastojke poput visoko fruktoznog kukuruznog sirupa, dekstroze, agave, meda i kokosovog šećera, koji također spadaju u dodane šećere.

unos šećera

Napomena: “Bez dodanog šećera” ne znači da proizvod nema prirodnih šećera (nego samo umjetnih), dok oznaka “bez šećera” ukazuje na potpuni izostanak šećera u proizvodu.

2. Zamijenite namirnice s puno šećera zdravijim opcijama

Zamjene ne moraju značiti odricanje. Na primjer, zamijenite slatke žitarice za doručak zobenom kašom zaslađenom cimetom i voćem. Slatki napitci, umaci i preljevi poput kečapa često sadrže velike količine šećera. Umjesto njih, birajte opcije “i” ili pripremajte vlastite verzije kod kuće.

3. Smanjite količinu šećera u receptima

Ako recept zahtijeva šećer, pokušajte ga smanjiti za četvrtinu ili polovinu. Možete ga zamijeniti prirodnim zaslađivačima poput pirea od jabuke. Promjena može djelovati riskantno, ali često nećete primijetiti razliku u okusu. Također, obratite pažnju na veličinu porcije.

4. Kombinirajte ugljikohidrate s drugim makronutrijentima

Spajanje ugljikohidrata s proteinima, biljnim mastima ili vlaknima može usporiti njihovu apsorpciju i stabilizirati razinu šećera u krvi.

unos šećera

Na primjer, datulju prepolovite i pojedite s maslacem od kikirikija kako biste uravnotežili prirodne šećere s proteinima i mastima.

5. Ograničite unos šećera iz napitaka

Napici poput gaziranih sokova, voćnih sokova i alkoholnih pića brzo se metaboliziraju, što može izazvati nagli porast šećera u krvi. Pokušajte ih konzumirati uz obrok kako biste usporili apsorpciju. Umjesto njih, isprobajte gaziranu vodu s dodatkom malo 100 % voćnog soka.

6. Dajte prednost cjelovitim namirnicama

Voće, batat i druge cjelovite namirnice pružaju prirodnu slatkoću bez dodanih šećera. Osim toga, sadrže vlakna koja usporavaju oslobađanje šećera u krvotok. Zamjenom prerađenih proizvoda cjelovitima smanjujete unos dodanog šećera i unosite više hranjivih tvari.

Pročitajte: Ovo voće zamjena je za energetske napitke!

Važno je zapamtiti: Sve vrste hrane mogu se uklopiti u uravnoteženu prehranu. Malim koracima i svjesnim odabirom možete smanjiti unos šećera i poboljšati svoje zdravlje bez osjećaja uskraćenosti.

druge vijesti