Imate problema s ustajanjem ujutro? Naučite kako postati jutarnji tip u samo nekoliko koraka
Postati jutarnji tip može biti izazovno, ali uz nekoliko lako primjenjivih koraka, možete postupno promijeniti svoje navike i postati osoba koja s lakoćom uživa u jutarnjim satima.
Iako se osam sati sna obično prihvaća kao univerzalna norma, potrebe svake osobe za snom su različite, kako objašnjava dr. Chester Wu za Shape.com. Broj sati sna nije jedini faktor koji treba uzeti u obzir. Važna je i kvaliteta sna. Zapravo, čak i ako spavate osam sati, važno je da je svih osam sati vaš san kvalitetan. Ako nije, mogli biste se probuditi omamljeni i mrzovoljni.
Na kvalitetu sna mogu utjecati alkohol, određeni lijekovi, apneja, stres i loša higijena spavanja. Ipak, postoje stvari koje možete učiniti kako biste promijeniti svoju rutinu i postali jutarnji tip osobe.
Kao i u mnogim aspektima života, razvijanje rutine spavanja zahtijeva isprobavanje različitih pristupa i učenje iz vlastitih iskustava. Istražite različite strategije za uspostavljanje noćne rutine, eksperimentirajte s trajanjem sna i isprobajte različite metode buđenja. Slijedeći ova tri koraka, s vremenom ćete primijetiti kako se lakše i lakše budite te prilagođavate rutinu vlastitim potrebama.
Kako najlakše postati jutarnji tip?
Uspostavite rutinu spavanja i držite je se
Ispravan cirkadijalni ritam najvažnija je stvar koju možete učiniti za kvalitetu sna. Osim toga, pomoći će vam da se s vremenom lakše probudite. Za početak, pobrinite se da imate određenu rutinu spavanja, prema kojoj idete spavati i budite se u isto vrijeme svaki dan. Održavanje konzistentnog ritma spavanja pomaže vašem tijelu da se prilagodi određenom obrascu, što olakšava buđenje u isto vrijeme svaki dan.
Jutarnje rutine mogu vam pomoći u započinjanju dana pozitivnom notom. Razmislite o aktivnostima koje biste željeli uključiti u svoju jutarnju rutinu. To može uključivati vježbanje, čitanje, meditaciju ili doručak. Kada stvorite ugodnu rutinu koja vas motivira, lakše ćete se probuditi s entuzijazmom.
Isto tako, dignite rolete i zavjese da biste pustili sunce u prostor jer prirodno svjetlo pokreće vaš mozak i sugerira mu da je dan. Puno bolje od toga nego da vas budi budilica, zar ne? Ako nemate odgovarajuće prozore ili osvjetljenje u spavaćoj sobi, čim se probudite izađite u brzu šetnju ili na jutarnju kavu, i to će imati isti učinak. To pokreće vaš cirkadijalni ritam na to da prepozna da je vrijeme za početak dana i to će imati utjecaja kasnije kad budete pokušavali zaspati.
Razmotrite svoje navike prije spavanja te identificirajte faktore koji bi mogli ometati kvalitetan san. Izbjegavajte kofein i teške obroke nekoliko sati prije spavanja, ograničite uporabu ekrana te osigurajte da vaša spavaća soba bude mirna i tamna. Smanjenje izloženosti svjetlu i stimulansima prije spavanja pomaže tijelu u pripremi za odmor.
Iako ne postoji čarobni lijek koji će izbrisati vaše strije, ovo su neki od esencijalni savjeta kojih biste se trebali pridržavati želite li, s vremenom, poboljšali izgled strija i prevenirati nastanak novih.
Zdravlje je usko povezano s pravilnom prehranom koja uključuje ključne vitamine poput vitamina A, B i C, koji podržavaju funkcije imunološkog sustava, zdravlje kože i oči te energiju.
More nije samo destinacija za odmor — ono je pravi melem za dušu i tijelo. Plava boja, svjež zrak, miris soli i ritam valova djeluju poput prirodne terapije, resetiraju nas i pripremaju za sve nove izazove.
Kada govorimo o zaštiti kože od štetnih UV zraka, SPF kreme su neizostavan saveznik u svakodnevnoj njezi. No, osim samog faktora zaštite (SPF), jedna od važnih odluka koje moramo donijeti jest koju formulu kreme odabrati – gel, losion, sprej ili možda neki drugi oblik? Svaka od tih formula nosi svoje prednosti, mane i specifičnosti koje utječu ne samo na način nanošenja, nego i na učinkovitost zaštite, osjećaj na koži te dugoročnu njegu. Ako ste se ikada pitali koja je formula najbolja za vas, donosimo detaljan vodič koji će razjasniti sve nedoumice i pomoći vam da pametno izaberete.
Ljeto je savršeno vrijeme da se oslobodimo, usporimo i povežemo s prirodom — a nema boljeg načina od toga da hodamo bosi. Skidanje cipela nije samo ugoda; znanstveno je dokazano da hodanje bosih nogu ima brojne prednosti za naše tijelo, um i duh.
Sunce je neiscrpni izvor života i energije koji je ljudima kroz povijest donio mnogo koristi – od podizanja raspoloženja do ključne uloge u proizvodnji vitamina D, vitalnog nutrijenta za zdravlje kostiju, imunološkog sustava i opću dobrobit. No, istovremeno, prevelika izloženost sunčevim UV zrakama može štetiti našoj koži i uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme. Kako pronaći zlatnu sredinu između zaštite i dovoljnog unosa vitamina D? To je pitanje koje sve više ljudi zanima, a odgovor nije jednostavan.
Sunce nas mami, dani su sve duži, temperature sve više, a godišnji odmor sve bliži. No, dok se radujemo ljetnim avanturama, trebamo znati da sunce ponekad zna pokazati svoje „drugo lice“. Alergija na sunce sve je češća pojava, posebno u ljetnim mjesecima, kada je UV indeks visok, a naša koža još nije pripremljena na takvu vrstu stresa.
Na svečanoj proslavi stotog rođendana Hotela Esplanade, jednog od najelegantnijih i najznačajnijih hotela u Hrvatskoj, pažnju okupljenih ponovno je plijenila Ivana Mišković – influencerica čije se ime sve češće veže uz najekskluzivnije domaće evente. Među brojnim uzvanicima iz svijeta politike, biznisa i kulture, Ivana je bila jedna od rijetkih osoba iz digitalnog svijeta koja je dobila pozivnicu za ovu gala večer – i svojim modnim izdanjem opravdala je baš svaku riječ prestiža koja prati ovakav događaj.