Tako je ove godine znatno veća šansa da je neka poznata osoba popunila usnice dermalnim filerima nego da nije. Klan Kardashian, Hailey Bieber, Bella Hadid i mnoge druge zvijezde povećale su usnice upravo tom metodom.
Ženama je oduvijek važno imati poželjne i putene usne i zato stoljećima nanose ruž ili sjajilo i olovkom ocrtavaju rub kako bi usnice izgledale veće i oblikovane po želji.
Sve što želite znati o filerima za usne, u što trebate biti upućeni prije tretmana povećanja usnica, koliko traju fileri za usne i kakve rezultate možete očekivati, saznajemo od dermatologinje dr. Maje Kolić iz zagrebačke dermatološke poliklinike Estera.
Što je filer za usne?
„Punila za usne su supstance poput hijaluronske kiseline kojom se postižu punije usnice. Na prvu se stječe dojam da injektiranje dermalnih filera u usnice služi samo za povećanje volumena, ali treba naglasiti da se koriste i za korekciju neravnih usana, podizanje kutova i punjenje bora koje s godinama postaju sve izraženije”, odgovara dr. Kolić i nastavlja:
„Osobno dermalne filere u praksi vrlo rijetko koristim za davanje volumena usana, nego najviše za nadoknadu volumena koji gubimo sa starenjem, a kod mlađih osoba za nježno ispravljanje nepravilnosti koje smetaju osobi. Kada pacijentice prvi puta dođu sa željom da im injektiram filer u usnice, zamolit ću ih da mi pokažu svoju sliku kada su bile mlađe i zapravo ćemo pokušati samo nadomjestiti izgubljeni volumen, a ne dodavati. Nikada ne radim predimenzionirane usne jer smatram da će osoba u konačnici izgledati umornije ako su usta prevelika.”
Koje su vrste filera za usne?
„Najvažnije je obratiti se odgovornom i iskusnom liječniku koji radi s provjerenim preparatima i koji će znati odabrati vrstu filera primjerenu za vas. Vrhunski filer nije sam po sebi garancija da će rezultat biti dobar, ako nismo u rukama vrsnog doktora koji ima znanje i iskustvo.
Budući da tržište nudi niz mogućnosti, odlučiti koje filere i koju tehniku odabrati za različite dijelove lica, može biti zahtjevno, osobito imajući u vidu da je korištenje pravog, poznatog i provjerenog proizvoda ključno za postizanje najboljih rezultata“, kaže dr. Kolić.
„Hijaluronska kiselina je tvar koja već postoji u našem tijelu i zato je najčešći tip punila za usne. Moderni fileri na bazi hijaluronske kiseline pokazali su se odličnima u smislu biokompatibilnosti i sigurnosti za pacijenta. Pri odabiru preparata najvažnije je da je dermalni filer pouzdan, sa što manje eventualnih nuspojava i da ostaje na mjestu na kojem je ubrizgan. Prednost dajem filerima bez lidokaina. Lidokain je sredstvo protiv boli i uglavnom je u sastavu filera. Volim koristiti filere bez lidokaina jer je formula čišća, dakle samo hijaluronska kiselina, čime smo značajno smanjili mogućnost alergijskih reakcija. Također, lidokain će zamaskirati osjet, a nama je važno da osjet kod pacijenta ne blokiramo u potpunosti, kako bismo smanjili rizik mogućih komplikacija. Volim čiste, glatke formule kao što je Belotero Intense od Merz Aesthetica“, kaže dr. Maja Kolić i nastavlja:
„No, za koju ću se vrstu odlučiti na kraju ovisi o pojedinačnoj osobi, njezinim željama i načinu života, kao i o stanju kože, dobi te samoj strukturi lica, proporcijama, položaju kosti. Odabrana vrsta filera posve ovisi o tome što želimo postići tretmanom, bez obzira je li riječ o uravnoteživanju oblika usana ili dodavanju punoće i strukture.“
Koje su prednosti filera za usne?
„Fileri za usne su postali sinonim za povećanje volumena, ali imaju i druge pogodnosti kao što su: ujednačavanje asimetričnog oblika usana, dodavanje prirodne punoće na željenim područjima, ublažavanje finih bora na usnama i okolnom području, mogućnost prilagođavanja prema potrebama i željama.
Prednost je i ta što dermalni fileri nisu trajni, rezultati su reverzibilni, u slučaju da nisu poželjni“, odgovara dr. Kolić.
Kako se pripremiti za filere u usne?
„Najvažnije su konzultacije kod dermatologa. Kad pacijentica dođe i traži punije usne, volim započeti raspravom o tome kako bi željela da njene usne izgledaju. To je iznimno važno jer želim biti sigurna da je ono što traži ostvarivo i da će odgovarati cjelokupnom obliku i strukturi lica. Očekivanja trebaju biti realna. Na primjer, ako netko ima sitnije crte lica može izgledati čudno s prepunim usnama. Struktura lica određuje koji će oblik i volumen usana biti odgovarajući. Oblik usana zapravo je važniji od volumena.
Konzultacije su važne da bi osoba dobila upute za vrijeme prije termina. Primjerice, neki lijekovi i dodaci prehrani, poput aspirina i omege 3, imaju učinak razrjeđivanja krvi, što može pogoršati oporavak. Preporučuje se ne konzumirati alkohol 24 – 48 sati nakon aplikacije“, ističe dr. Kolić.
Što možete očekivati tijekom tretmana?
“Nakon konzultacija, usne se anesteziraju topijski i čiste alkoholom. Filer se ubrizgava tankom iglom ili kanilom ili pak kombinacijom. Materijal se nježno umasira da bi se spriječilo stvaranje grudica. Količina filera je individualna, ovisi o anatomiji i poželjnom izgledu.
Postupak injektiranja obično traje oko 30 minuta, s konzultacijama i pripremom oko 90 minuta. Dva tjedna nakon injektiranja obavezan je kontrolni pregled, pa ako je potrebno, dodajemo još filera.
Običavam staviti manje filera i potom, po potrebi, nakon nekoliko tjedana, nadodati. Iz iskustva znam da su pacijentice uglavnom zadovoljnije s manje volumena nego što su planirale. Hijaluronska kiselina se nalazi u tijelu i otapa se prirodno i postupno, najčešće između 6 i 12 mjeseci, ovisno o osobi i upotrijebljenom materijalu.”
Dr. Kolić iz Poliklinike Estera ima savjet i za one koji nisu skloni filerima: „PRP tretman za područje oko usana ili pak terapija Botulinum toksinom u donju trećinu lica, kod određenih osoba također može postići puniji izgled usana, bez dodavanja volumena.”
Mogućnosti su brojne, a rezultati odlični, ako ste u rukama osobe koja ima znanje i iskustvo.