Pronalaženje prave metode za sušenje suđa nije jednostavno. Ono se može svesti na niz čimbenika, od kojih većina ovisi o vremenu i prostoru, a to dvoje mnogima od nas nedostaje.
“Većina nas vjerojatno dopušta da udobnost vodi naše navike sušenja posuđa, ali postoji još jedan čimbenik koji treba uzeti u obzir: čistoća odabrane tehnike” kaže Myhanh Truong, specijalistica u tvrtki 3M Home Care, Auto, and Workspace.
Perilica posuđa može biti siguran i učinkovit način za izbjegavanje prijenosa bakterija prilikom sušenja posuđa, osobito ako se koristi ciklus dezinfekcije. Bree Lemmen, voditeljica brenda kuhinja Whirlpool, objašnjava zašto je tako: “Ciklus dezinfekcije obično će povećati toplinu tijekom glavnog pranja i završiti još toplijim završnim ispiranjem“. Ali ako ima vode koja se zadržava na vrhovima naopako okrenutih šalica, pukotinama u posuđu i drugim mjestima, pronalaženje alternativne metode sušenja moglo bi biti ključno.
Najbolji načini za sušenje suđa
Svi znamo da je cilj sušenja posuđa ukloniti vodu, no pravo je pitanje kako postići optimalne rezultate. Prema Truongu, najbolji način za to, i sa stajališta higijene i praktičnosti, je sušenje na zraku. “Nakon što se posuđe opere i stavi na stalak za sušenje, puštate prirodu i gravitaciju da idu svojim tokom”, objašnjava ona. “To se obično radi pomoću rešetke za sušenje“.
Postoje trenuci kada sušenje na zraku jednostavno neće pomoći – ili zato što nemate vremena ili zato što nemate prostora. Iz tog razloga ona i Lemmen predlažu dvije zamjenske mogućnosti.
Sušenje suđa pomoću krpe
Iako može biti sigurno koristiti ručnik za sušenje posuđa, postoje određeni čimbenici koje treba imati na umu, posebno kada je u pitanju odabir materijala i čistoća ručnika. “Tkanina od mikrovlakana smatra se najboljim materijalom za krpe za posuđe” kaže Truong. “Ako je posuđe mokro i nemate vremena ostaviti da se osuši na zraku, obrišite ga novom krpom od mikrovlakana prije nego što ga odložite”.
Izbjegavajte slaganje tanjura ili posuđa kada su mokri, jer Truong kaže da je to siguran način za razmnožavanje bakterija. “Ako morate koristiti krpu za posuđe za predmete koji se ne mogu sušiti na zraku, pokušajte prati ručnike što je češće moguće, idealno koristeći čisti ručnik svaki dan“, kaže Truong. “Također, ostavite ga da se osuši između dva korištenja“.
Korištenje krpe za suđe koja je mokra ili zaprljana može ponovno unijeti bakterije i druge nečistoće, dok čak i čiste krpe koje nisu od mikrovlakana mogu ostaviti za sobom vlakna i potencijalno druge elemente koje vjerojatno ne želite na svome suđu.
Najbolji način za sušenje posuđa u perilici posuđa
Stvari se mogu malo zakomplicirati kada je u pitanju određivanje najboljeg načina sušenja posuđa u perilici posuđa. “Iako je Heat Dry ciklus obično preferirana metoda, isti ciklus ne bi se trebao koristiti za svaku količinu suđa“, objašnjava Lemmen.
“Na primjer, ciklus dezinfekcije izvrstan je za velike količine suđa i povremeno dubinsko čišćenje, ali nije dobar za svakodnevno korištenje zbog dodatnog vremena, energije i vode koju troši“.
Metode za sušenje suđa koje treba izbjegavati
Ako vam vrijeme ili prostor ne dopuštaju, možda ćete morati ručno sušiti posuđe ili ga u kratkom roku staviti u perilicu posuđa. U tom slučaju postoje određene stvari koje treba izbjegavati, a to su prije svega papirnati ručnici.
Kao što Truong objašnjava, korištenje papirnatih ručnika bila bi rasipna opcija, osobito ako imate cijeli ormar suđa za obrisati.
Također, korištenje perilice može dovesti do manje nego idealnih rezultata – na primjer, unatoč velikoj potrošnji energije vaše suđe ipak može ostati mokro.
U svijetu u kojem ti prijatelji više ne mogu poslati poruku da očekuju dijete, nego to moraš doznati preko konfeta i ružičastog dima od treće osobe s Instagrama – jasno je da je granica između života i performansa postala prilično mutna.
Nakon što smo raščlanili baby showere, gender reveal partyje i engagement photoshoote, vrijeme je da zavirimo u mračnu budućnost. U nju nas, polako ali sigurno, vode društvene mreže, reality kultura i vječna potreba da budemo „u trendu“. Jer ako nešto postoji na TikToku, uskoro će postojati i u dnevnoj sobi tvoje prijateljice iz Rijeke, Pariza ili Osijeka.
Nekad smo s pomalo superiornim osmijehom gledali američke filmove i mislili: „Aww, kako slatko, ali to kod nas nikad ne bi prošlo.“ Danas? Danas Europom paradiraju kolone automobila okićenih ružičastim i plavim balonima, dok mladi par u Zagrebu, Pragu ili Milanu pritišće tipku koja će – uz dim, konfete i svjetlosne efekte vrijedne polufinala Eurosonga – otkriti je li njihova beba on ili ona.
Sigurno ste se barem jednom zatekli na plaži ili pored bazena dok pada kiša — kapljice lagano klize niz kožu, zrak miriše svježe, sve djeluje pomalo filmski… sve dok u daljini ne zagrmi. Tada nastupa pitanje: trebam li ostati u vodi ili potražiti zaklon?
U svijetu u kojem se sve više gledamo kroz ekrane, gdje se osjećaji prenose kroz znakove, a stvarnost postaje niz vizualnih šifri, zagrebačka Lauba ovog srpnja pruža priliku da sve to – doslovno – stavimo pod noge. I pritom razmislimo kamo to sve vodi. U središtu tog neobičnog spoja svakodnevice, umjetnosti i simbolike nalazi se Marina Mesar OKO, jedna od najzanimljivijih hrvatskih umjetnica današnjice, poznata po svom snažnom, prepoznatljivom rukopisu i radu koji gotovo uvijek izlazi iz okvira galerijskih zidova.
Ako želite kožu koja blista, više energije i zdravlje koje prkosi godinama, ne tražite dalje — ovi prirodni sokovi s razlogom su na tronu anti-age napitaka!
U svijetu u kojem ti prijatelji više ne mogu poslati poruku da očekuju dijete, nego to moraš doznati preko konfeta i ružičastog dima od treće osobe s Instagrama – jasno je da je granica između života i performansa postala prilično mutna.
Postoji neka posebna vrsta slobode kad ljeti ostavite laptop kod kuće, utišate notifikacije i umjesto radnog maila otvorite playlistu, e-knjigu ili seriju pod suncobranom. Upravo za takva opuštena, topla, spora i neopterećena ljeta Xiaomi je lansirao tablet koji kao da je dizajniran s mislima na sve one koji vole spoj estetike, funkcionalnosti i dobre cijene – Redmi Pad 2.
Zdravlje srca, bolja koža, više energije i otpornost na bolesti — sve to stane u jednu šaku borovnica. Otkrivamo zašto ovo maleno voće zaslužuje titulu najmoćnije ljetne superhrane!