Sredstvo za zaštitu od sunca ne mora biti jedini alat koji koristite kako biste zaštitili svoju kožu od štetnih sunčevih zraka. Odjeća s ugrađenom zaštitom od sunca može pomoći da vaša koža ostane skrivena i blokira štetno UV zračenje koje može dovesti do preranog starenja ili raka kože.
Odjeća s ugrađenom zaštitom od sunca značajno je napredovala od svojih početaka, a sve više mainstream brendova nudi odjeću koja pruža ovakvu odjeću od kupaćih kostima i šešira do svakodnevne odjeće.
Prednosti odjeće s ugrađenom zaštitom od sunca
Očito je da uspješno izbjegnute opekline od sunca na dan proveden na plaži ili bazenu predstavljaju veliku pobjedu, ali odjeća s ugrađenom zaštitom od sunca nudi i druge koristi. Ona je učinkovitija od sredstava za zaštitu od sunca. “Odjeća je najučinkovitiji oblik zaštite od sunca – to je praktičan i konzistentan štit”, kaže Kim Nichols, MD, dermatologinja iz Greenwicha, CT, i glasnogovornica Zaklade za rak kože.
Odjeća s ugrađenom zaštitom od sunca pruža vam pokrivenost tijekom cijelog dana
Ako niste ljubitelj ponovnog nanošenja sredstava za zaštitu od sunca, odjeća s ugrađenom zaštitom od sunca je opcija “obuci i zaboravi“. “Razina zaštite ostaje ista tijekom cijelog dana i nema potrebe za ponovnim nanošenjem svaka dva sata kao što biste to trebali raditi sa sredstvima za zaštitu od sunca”, kaže Nichols.
Može biti ekonomičnija opcija
Ako nanosite sredstva za zaštitu od sunca onako kako treba, vjerojatno ćete brzo potrošiti bočicu, dok vam odjeća s ugrađenom zaštitom od sunca može trajati godinama, ovisno o njezinoj upotrebi. Dakle, možda će vas ‘sunčana majica’ na početku koštati malo više, ali ćete ostvariti stvarne uštede na duže staze.
I ako idete na koralne grebene i druge zaštićene plaže, nošenje odjeće s ugrađenom zaštitom od sunca, umjesto korištenja sredstava za zaštitu od sunca, može biti sigurnije za morski život koji promatrate.
Najbolja zaštita od sunca je s ovim materijalima
Od čega je napravljena – i kako je napravljena – može biti najvažniji čimbenik učinkovitosti. Sintetički materijali su bolji za UV zaštitu od prirodnih materijala, kaže Nichols. Na primjer, najlon ili poliester su zaštita od sunca, dok prirodna vlakna poput pamuka, lana ili konoplje trebaju biti tretirana kemikalijama kako bi se postigla učinkovita razina zaštite od sunca.
Kako je tkanina tkana i koliko je gusta također utječe na njezinu UPF ocjenu. “Tkanina s čvrstim tkanjem i manjim rupama između niti, poput trapera, pružit će više zaštite od one s otvorenim tkanjem, poput heklanog šala”, kaže Nichols.
Boja
Deblje i tamnije tkanine pružaju više zaštite od tankih, svijetlih tkanina. “Bijeli pamuk pruža malu zaštitu, dok crni blokira više UV zračenja”, objašnjava dermatologinja. Rastezljiva tkanina može ostaviti praznine u tkanju kroz koje sunčeva svjetlost može prodrijeti. Odaberite labaviju odjeću s ugrađenom zaštitom od sunca kako biste osigurali pravilnu zaštitu.
Certifikati
Provjerite certifikate. ASTM International je uspostavio kriterije za procjenu UPF-a – stoga potražite odjeću koja tvrdi da zadovoljava njihove standarde.
Osim toga, Zaklada za rak kože je stvorila Pečat preporuke, objašnjava dermatologinja. “Potražite pečat kako biste bili sigurni da odjeća zadovoljava navedenu razinu zaštite UPF-a”.
Iako ne postoji čarobni lijek koji će izbrisati vaše strije, ovo su neki od esencijalni savjeta kojih biste se trebali pridržavati želite li, s vremenom, poboljšali izgled strija i prevenirati nastanak novih.
Zdravlje je usko povezano s pravilnom prehranom koja uključuje ključne vitamine poput vitamina A, B i C, koji podržavaju funkcije imunološkog sustava, zdravlje kože i oči te energiju.
More nije samo destinacija za odmor — ono je pravi melem za dušu i tijelo. Plava boja, svjež zrak, miris soli i ritam valova djeluju poput prirodne terapije, resetiraju nas i pripremaju za sve nove izazove.
Kada govorimo o zaštiti kože od štetnih UV zraka, SPF kreme su neizostavan saveznik u svakodnevnoj njezi. No, osim samog faktora zaštite (SPF), jedna od važnih odluka koje moramo donijeti jest koju formulu kreme odabrati – gel, losion, sprej ili možda neki drugi oblik? Svaka od tih formula nosi svoje prednosti, mane i specifičnosti koje utječu ne samo na način nanošenja, nego i na učinkovitost zaštite, osjećaj na koži te dugoročnu njegu. Ako ste se ikada pitali koja je formula najbolja za vas, donosimo detaljan vodič koji će razjasniti sve nedoumice i pomoći vam da pametno izaberete.
Ljeto je savršeno vrijeme da se oslobodimo, usporimo i povežemo s prirodom — a nema boljeg načina od toga da hodamo bosi. Skidanje cipela nije samo ugoda; znanstveno je dokazano da hodanje bosih nogu ima brojne prednosti za naše tijelo, um i duh.
Sunce je neiscrpni izvor života i energije koji je ljudima kroz povijest donio mnogo koristi – od podizanja raspoloženja do ključne uloge u proizvodnji vitamina D, vitalnog nutrijenta za zdravlje kostiju, imunološkog sustava i opću dobrobit. No, istovremeno, prevelika izloženost sunčevim UV zrakama može štetiti našoj koži i uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme. Kako pronaći zlatnu sredinu između zaštite i dovoljnog unosa vitamina D? To je pitanje koje sve više ljudi zanima, a odgovor nije jednostavan.
Sunce nas mami, dani su sve duži, temperature sve više, a godišnji odmor sve bliži. No, dok se radujemo ljetnim avanturama, trebamo znati da sunce ponekad zna pokazati svoje „drugo lice“. Alergija na sunce sve je češća pojava, posebno u ljetnim mjesecima, kada je UV indeks visok, a naša koža još nije pripremljena na takvu vrstu stresa.
Na svečanoj proslavi stotog rođendana Hotela Esplanade, jednog od najelegantnijih i najznačajnijih hotela u Hrvatskoj, pažnju okupljenih ponovno je plijenila Ivana Mišković – influencerica čije se ime sve češće veže uz najekskluzivnije domaće evente. Među brojnim uzvanicima iz svijeta politike, biznisa i kulture, Ivana je bila jedna od rijetkih osoba iz digitalnog svijeta koja je dobila pozivnicu za ovu gala večer – i svojim modnim izdanjem opravdala je baš svaku riječ prestiža koja prati ovakav događaj.