Zadarska plaža Kolovare bila je odredište prve inovativne akcije čišćenja podmorja u kojoj je za detekciju otpada premijerno korišteno hrvatsko autonomno plovilo Faust V i najnaprednija 5G tehnologija. Članovi ronilačkog kluba Sv. Roko Bibinje s morskog su dna izvukli oko tone otpada, dok su plažu pomagali čistiti učenici zadarske Osnovne škole Šime Budinića. Podršku akciji dali su i Grad Zadar te Sveučilište u Zadru. Ovo je prva u nizu edukativno-ekoloških akcija u sklopu društveno odgovornog projekta “Sretno more” kojeg je, u cilju očuvanja Jadrana, pokrenuo Telemach u suradnji s udrugom Digitalni inovacijski HUB (DIH) Innovamare i Institutom Ruđer Bošković.
“Odgovornost prema okolišu nije samo naša obveza, već i prilika da iskoristimo resurse koje imamo kako bismo odgovorili na izazove današnjice i zajedno stvarali bolju budućnost. Naša misija je jasna – želimo sačuvati Jadransko more, naše najveće prirodno bogatstvo. Projekt ‘Sretno more’, koji tehnologiju stavlja u službu očuvanja okoliša te edukacijom podiže ekološku svijest među mladima, svjedoči o važnosti i snazi zajedničkog djelovanja u postizanju dugoročnih promjena”, izjavio je Igor Duić, direktor Korporativnih komunikacija Telemacha.
Za upravljanje plovilom korištena je Telemachova 5G mreža koja brzim prijenosom podataka omogućava i video te VR prijenos u stvarnom vremenu. Autonomno plovilo Faust V, inovacija je udruge DIH Innovamare i ovo je prvi put da je korišteno u svrhu čišćenja podmorja. Riječ je o plovilu opremljenom dronom koji doseže dubine do 50 metara i precizno detektira objekte pomoću naprednih senzora i sofisticiranog nadzornog sustava.
“Danas ne pričamo o moru kakvo je bilo jučer, nego o moru kakvo želimo sutra. Projektom ‘Sretno more’ preuzimamo inicijativu i ne čekamo da netko drugi riješi problem onečišćenja – mi ga rješavamo sada, s učenicima, znanstvenicima i poduzetnicima koji razumiju da inovacije nisu luksuz, već nužnost. Kroz edukaciju, konkretne akcije i najnovije tehnologije pokazujemo kako spojiti znanost i praksu, poduzetništvo i odgovornost, lokalno djelovanje i globalni utjecaj te stvaramo temelje za održivu budućnost”, rekao je Mateo Ivanac, predsjednik Upravnog odbora udruge DIH Innovamare.
Doprinos čišćem moru i obali dali su i učenici zadarske Osnovne škole Šime Budinića koji su sudjelovali u edukativnoj radionici na temu očuvanja mora i morske bioraznolikosti, nakon čega su se okušali u upravljanju plovilom Faust V te se pridružili čišćenju plaže.
“Edukacija mladih neophodna je za dugoročnu zaštitu mora i prirode općenito jer upravo oni oblikuju buduće društvene vrijednosti i navike. Kad mladima damo znanje, odgovornost i priliku za djelovanje, stvaramo generaciju koja ne samo da razumije problem, nego i aktivno doprinosi rješenju. Zato je važno podržati ovakve projekte – jer ulažemo u svijest, znanje i ponašanje koje će dugoročno očuvati naš morski okoliš”, izjavila je doc.dr.sc. Ivana Zubak Čižmek profesorica s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru koja je održala edukaciju za osnovnoškolce.
Da je uloga mlađih naraštaja ključna u dugoročno održivom pristupu okolišu smatra i Đani Iglić, predsjednik ronilačkog kluba Sv. Roko Bibinje: “U našem svakodnevnom druženju s morem, što profesionalno što volonterski i rekreacijski, shvaćamo da je krajnje vrijeme da učinimo nešto vlastitim primjerom. Raduje nas što smo mogli dati doprinos i kroz ovu hvale vrijednu akciju u kojoj smo, uz logističku podršku nesvakidašnje pratnje – Fausta V i njegovog drona – s morskog dna izvadili oko tone otpada.”
Nakon dugogodišnjeg projekta donacije dronova vatrogasnim društvima za nadzor šuma diljem Hrvatske, kao i akcija pošumljavanja opožarenih područja pomoću dronova, nova inicijativa nastavak je Telemachovih nastojanja da modernu tehnologiju stavi u službu očuvanja okoliša. Dodatno, nakon uspješnog projekta “Tko to tamo prlja”, koji je kroz putujuću predstavu educirao više od 10.000 djece o važnosti zaštite okoliša, Telemach projektom “Sretno more” želi proširiti utjecaj i na starije osnovnoškolce te ih potaknuti da budu inicijatori bolje i održivije budućnosti.
Na ovogodišnjem Greencajt festivalu, jedan od najzvučnijih gostiju dolazi iz srca Kopenhagena – Nick Curtin, chef i suvlasnik restorana Alouette, nositelja Michelinove zvjezdice i prestižne Michelinove zelene zvjezdice za održivost. Curtin je ime koje se sve češće spominje kada se govori o budućnosti fine dininga – onoj koja ne odustaje od vrhunske gastronomije, ali je duboko ukorijenjena u etici, transparentnosti i poštovanju prema prirodi.
Razgovor o životu, glazbi i riječima koje ostavljaju trag više nije rezerviran samo za kulturne priloge. U najnovijoj epizodi Špice s Macanom, kantautor Zlatan Stipišić Gibonni i novinar Ivo Šćepanović pričali su o tome kako pjesma može nadahnuti zbirku priča, pokrenuti razmišljanja i otvoriti pitanja identiteta i autentičnosti. Naizgled jednostavna tema, pretvara se u iskrenu, duboku i duhovitu priču o tome što nam je u životu važno, koliko slušamo jedni druge i što znači ostati vjeran sebi u svijetu prepunom buke.
Greencajt Film Festival održat će se 21. i 22. svibnja na Zagrebačkom velesajmu, u vanjskom prostoru Paviljona 13. u sklopu Greencajt festivala. Zahvaljujući partnerstvu s Raiffeisen Hrvatska, publiku očekuju dva dana ispunjena nagrađivanim dokumentarnim i autorskim filmovima – njih čak 80! Od očaravajućih prirodnih krajolika, drevnih plemena i njihovih kultura do priča o inovatorima koji pomiču granice – svaki film donosi novu perspektivu i nadahnuće, a ulaz je besplatan.
U srijedu je u Zagrebu otvoren prvi hrvatski Centar za zdravlje metabolizma, a tim povodom održan je i okrugli stol posvećen inzulinskoj rezistenciji - poremećaju koji pogađa gotovo 40 posto populacije te je povezan s razvojem više od 26 različitih bolesti, uključujući određene vrste karcinoma i povećan rizik od preuranjene smrti, osobito kod žena.
U bečkoj koncertnoj i kazališnoj dvorani Das MuTh, ovog je vikenda održana 21. dodjela nagrada SozialMarie. Riječ je o prestižnoj nagradi za društvene inovacije koja se svake godine dodjeljuje projektima koji se ističu svojom originalnošću i učinkovitošću. Nagrađuju se inicijative koje na inovativan i održiv način odgovaraju na suvremene društvene izazove, nudeći pritom rješenja koja su nova, rijetka i primjenjiva kao inspiracija drugima. Projekti se koji se provode u Austriji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji i Hrvatskoj. Od čak 401 prijave, projekt Centra mladih Ribnjak „Alternativna nastava“ osvojio je nagradu za društveno inovativan projekt.