HELLO
HELLO! #HelloItsMe

Priliku koju ove srijede poklonicima dokumentarnog filma pruža netipični termin parlamentarnih izbora u Hrvatskoj jubilarni ZagrebDox odlučio je snažno prigrliti i već od 13 sati ponuditi niz besplatnih projekcija najboljih novih filmova i jednog neprolaznog klasika.

U Međunarodnoj konkurenciji u dvorani 4 u 13 sati može se vidjeti Radove u tijeku, dugometražni debi finskog redatelja Markusa Toiva koji se u nikada dovršeni dom svoga djetinjstva zaputio u pokušaju izgradnje odnosa s ocem koji ga je prije mnogo godina napustio. Istovremeno se u dvorani 5 repriziraju Sirena Ova žena, portreti dviju žena koje dijele tisuće kilometara između Norveške i Kine, ali koje posjeduju i neke zajedničke karakterne crte.

U 13:30 u dvorani 1 također se nudi nova, posljednja i besplatna prilika za Presretnute pozive ruskih vojnika s ukrajinske bojišnice, dok se u dvorani 3 program Green Dox usmjeren k ekološkoj problematici nastavlja Nuklearnim komadima (r. Kilian Armando Friedrich, Tizian Stromp Zargari) o ljudima koji u Francuskoj za visoke nadnice i nešto manje iznose zračenja rade na održavanju nuklearnih elektrana.

U 14 sati u dvorani 2 u programu Moj naj Dox na red dolazi film po izboru Nenada Puhovskog. Naravno, riječ je o Bijelom dijamantu Wernera Herzoga, modernom klasiku o srazu ljudskih snova i snage prirode s kojim je prije dva desetljeća ZagrebDox i otpočeo. Uzme li se u obzir kako se ni za ovu projekciju ne plaća ulaznica, ne postoji spomena vrijedan razlog za propuštanje Herzogove gvajanske storije o jednom iz palete njegovih tragičnih entuzijasta. Fenomenalnom filmskom fotografijom, popraćenom sjajnom muzikom Ernsta Reijsegera i Erica Spitzera, Bijeli dijamant u mnogim je aspektima odredio pravac u kojem se ZagrebDox kretao i razvijao.

Vrhuncima autorske dokumentaristike tu, međutim, nije kraj jer se već od 15 sati (dv. 5), također u programu Moj naj Dox, nudi Srce jednog psa Laurie Anderson. Cijenjena multidisciplinarna umjetnica osvrće se na gubitak majke, supruga i voljenog terijera u ovom osobnom, emotivnom, komičnom i eteričnom film-eseju ostvarenom upotrebom kućnih snimaka, animacije i fotografija. U dvorani 4 istovremeno se, po drugi i posljednji put, daje simpatični rad Zmajevi(ma) protiv demona, Teen Dox o cosplayju i RPG-u kao školskim strategijama obračuna s adolescentskim problemima.

U 15:30 (dv. 1) Međunarodna konkurencija nastavlja se skandinavskim blokom koji čine Daleko od kuće (r. Simon Lereng Wilmont, Alisa Kovalenko) i Drugačija divljina (r. Silje Evensmo Jacobsen). Daleko od kuće pripovijeda o trinaestogodišnjoj kapetanici elitnog kijevskog gimnastičkog tima koja uslijed ruske invazije novi život mora potražiti u Njemačkoj, dok Drugačija divljina, dobitnica Velike nagrade žirija na Sundanceu, prati život šesteročlane obitelji čiju idilu s prirodom prekida tragedija.

U Regionalnoj konkurenciji (15:30, dv. 3) posebnu poslasticu predstavlja posljednji film velikog eksperimentalista, multimedijalnog umjetnika Ivana Faktora (1953–2023) Trokut pravac točka koji, polazeći od 30 godina stare snimke performansa Vladimira Dodiga Trokuta, Tomislava Gotovca i samog Faktora, prikazuje njihovu reakciju na rat i političke događaje, sažimajući erupciju njihovih nesuspregnutih izjava, govora, činova i dojmova. U istome bloku prikazuje se potom, uz razgovor s autoricom, Grand Prize Anje Koprivšek o mladome trans muškarcu koji podršku i inspiraciju pronalazi u veteranki ballroom scene s kojom najprije ostvaruje mentorski i prijateljski, a potom i intimni odnos.

Srednjometražni mozaik Teen Doxa potom od 16 sati (dv. 2) nudi redom filmove: Moja sestra (r. Mariusz Rusiński), najbolji omladinski film IDFA-e 2023 koji govori o borbi s ovisnošću, Raquelin ne tako tajni dnevnik (r. Raquel Agea Ramos), necenzurirani uvid u djevojački um opterećen suprotnim spolom, te Line Rider (r. Simon Intihar), intrigantan portret nevoljne kulturne ikone – mladića kojega u ponor slave, alkohola i neprihvatljiva ponašanja gura viralna videoigra. Simon Intihar odgovarat će na pitanja publike nakon projekcije.

U 17 sati (dv. 4) Međunarodna konkurencija donosi film moldavske autorice s belgijskom adresom Olge Lucovnicove Predmet 817 povezan s vanzemaljcem iz Kištima, čudnim događajima koji su se u dubokom Uralu odvili prije nekoliko desetljeća, ali prije svega sa zajednicom koju su ovi događaji obilježili. U istome slotu slijedi veličanstveni slavodobitnik Tribece Od kiše do kiše (r. Andrew H. Brown, Moses Thuranira) – prekrasno snimljeno istraživanje djetinjstva unutar tradicionalne kenijske kulture Turkana ugrožene klimatskim promjenama i nasiljem. U dvorani 5 paralelno se, pak, daje Čarobna planina (r. Mariam Chachia, Nik Voigt), također okićena naramkom festivalskih nagrada. Riječ je o filmu jedinstvene, tjeskobne atmosfere, smještenom u gruzijsko lječilište Abastumani gdje se autoričini strahovi križaju s onima zajednice koja tamo obitava, ali i cijele nacije.

U 17:30 (dv. 1) za Oscara nominirane Četiri kćeri predstavljaju hrabar umjetničko-terapeutski, psihodramski postupak redateljice Kaouther Ben Hanije koja uz pomoć glumaca i filmskih postupaka skida veo sa životnih priča majke i kćeri, podjednako živih i tragično preminulih. Film koji se natjecao i u službenom programu Cannesa plijeni ponajprije iskrenim emocijama koje prevladavaju generacijske razlike, duhom sestrinstva i funkcionalnom kamerom s iznimnim osjećajem za kolorit. Predah od teških tema nudi u isto vrijeme, ali u dvorani 3 Happy Dox April u Francuskoj Davida Boaretta o petogodišnjoj Engleskinji kojoj neželjeno preseljenje u Francusku omogući da se poveže s prijateljima pokojnog pradjeda i uz njihovu pomoć sazna ponešto o sebi. Redatelj će nakon projekcije razgovarati s publikom.

U 18 sati u dvorani 2 u Regionalnoj konkurenciji premijerno se prikazuje novi film fotografkinje i redateljice Vladimire Spindler Geni moje djece. Autorica koja je na sebe pozornost skrenula autobiografskim djelima iz čije se razoružavajuće otvorenosti lako izvlače i univerzalniji, psihološki i socijalni zaključci, ovoga puta govori o karakterima i interesima četiriju generacija žena svoje obitelji, povlačeći ponovno luk prema općoj temi emancipacije.

Nakon prikazivanja posljednjeg filma Pere Kvesića Kuća na Kraljevcu (19 sati, dv. 4) o tome djelu koje tematizira autorov dom bogate stanarske i posjetiteljske povijesti govorit će njegov producent Nenad Puhovski, koji ga je, zbog autorove bolesti i smrti, s koscenaristicom i montažerkom Vesnom Biljan Pušić i dovršio. Također u 19 sati, u dvorani 5 ponovit će se projekcija dvaju radova iz programa Green Dox – I sretna vam Nova i Prije oluje.

U 19:30 u dvorani 1 u programu Majstori Doxa gostuje još jedan suvremeni klasik – Marc Isaacs s filmom Naše blaženo mjesto o kineskoj redateljici koja u malom engleskom selu upoznaje srednjovjekovnu sinkroniju živih i mrtvih, prošlosti i sadašnjosti, svjetla i tame. Film je ostvaren hibridnim i eksperimentalnim tehnikama, arhivskim materijalom i drugim postupcima na granici zbilje i fikcije, ali nije lišen ni humora ni ljubavi. Isaacs će nakon projekcije odgovarati na pitanja publike.

U 19:30 u dvorani 3 još jedan DoXXL panel, koji u suradnji s Elle Hrvatska slijedi za projekcijom Uspona i pada Johna Galliana oskarovca Kevina Macdonalda, bit će, logično, posvećen modi. U raspravi „Druga strana mode“ sudjeluju Ivan Ilić, Alemka Lisinski i Donovan Pavleković, ponovno pod sigurnom moderatorskom palicom Dine Pokrajac. Neke od tema bit će Gallianova karijera prije i nakon neslavnog rasističkog ispada, naličje modne industrije, prakse otkazivanja i whitewashinga itd.

Program Majstori Doxa nastavlja u 20 sati (dv. 2) još jedan velikan – Nikolaus Geyrhalter, čiji nas Zastoj vodi u pandemijski Beč među napuštene lokacije i isprva odgovorne, a potom frustrirane građane.

U 21 sat u kontroverznom doxu Destinacija – rat! (dv. 4) Vita Maria Drygas i Kamil Niewiński predstavljaju nam nevjerojatni i zazorni svijet ratnog turizma, a Igor Mirković vodi nas u Lijepim i dragim ljudima (dv. 5) iza objektiva Šime Strikomana.

Od 21:30, odnosno od 22 sata raskošnu ZagrebDoxovu srijedu, u kojoj pogrešnog izbora nema, kraju privode ratne teme Dječaka Fotofobije (dv. 1, Međunarodna konkurencija), odnosno Šutnje razuma (dv. 3, Regionalna konkurencija).

druge vijesti

lexus

Damir Kedžo, Natalie Balmix, Edina Pršić Babić i Dubravka Švegar prvi su otkrili čari trenutno najtraženijeg automobila u Hrvatskoj

U Martićevoj ulici u Zagrebu predstavljen je novi LBX, kompaktni crossover poznatog japanskog proizvođača luksuznih automobila Lexus. Od privlačnih, suvremenih linija "Resolute Look" eksterijera automobila do dizajna, udobnosti i uređenja interijera, LBX prenosi kvalitetu "klasa iznad" - onu kakvu biste očekivali od većeg, skupljeg modela višeg segmenta.

Tech

14 svibnja 2024