Onečišćenje Jadranskog mora otpadom i mikroplastikom jedan je od najvećih ekoloških problema sadašnjice. Kako bi podigao svijest o ovom gorućem izazovu i potaknuo na pozitivne promjene, Telemach je, u suradnji s udrugom Digitalni inovacijski HUB (DIH) Innovamare i Institutom Ruđer Bošković, pokrenuo “Sretno more” – inovativni društveno odgovorni projekt koji se sastoji od edukacije mladih i čišćenja podmorja korištenjem najmodernije 5G tehnologije.
Što je inicijativa “Sretno more”?
Riječ je o dugoročnoj inicijativi kojom Telemach prvenstveno želi osvijestiti mlade o ozbiljnosti onečišćenja Jadrana, stvoriti osjećaj zajedničke odgovornosti za njegovo očuvanje te potaknuti ih da svojim ponašanjem budu primjer ostatku zajednice. U sklopu projekta učenici viših razreda osnovnih škola sudjelovat će u edukativnim radionicama i akcijama čišćenja lokalnih plaža, dok će istovremeno ronioci čistiti podmorje uz pomoć prvog hrvatskog autonomnog plovila Faust V, razvijenog od strane udruge DIH Innovamare, i podvodnih dronova. Riječ je o tehnološkom rješenju koje doseže dubine do 50 metara i precizno detektira onečišćenja pomoću naprednih senzora i sofisticiranog nadzornog sustava. Za komunikaciju s plovilom Telemach je, kao inicijator projekta i tehnološki partner, osigurao najmoderniju 5G mrežu, nedavno proglašenu najpouzdanijom i mrežom najbolje kvalitete u Hrvatskoj prema Opensignalu, koja brzim prijenosom podataka u stvarnom vremenu omogućava upravljanje plovilom i podvodnim dronom te video prijenos u realnom vremenu.
“Odgovornost prema zajednici i okolišu obveza je svih nas, a posebnu ulogu u očuvanju okoliša imaju mladi koje smatramo pokretačima bolje budućnosti. Onečišćenje mora jedan je od najozbiljnijih izazova današnjice i smatramo da je danas, više nego ikada, ključno ulagati u edukaciju i podizanje svijesti, ali i iskoristiti inovativnu tehnologiju za rješavanje ovog problema. Potvrdilo je to i istraživanje koje smo prošle godine proveli s agencijom Ipsos, i prema kojem polovica učenika sedmih i osmih razreda osnovne škole smatra kako nije dovoljno informirana o ekološkim temama te da su upravo edukacije, uz potrebne promjene navika, smanjenje otpada, organizirane akcije čišćenja te tehnološka dostignuća, ključne za očuvanje našeg planeta. Jadransko more naše je najveće prirodno bogatstvo, a želimo li ga očuvati za buduće naraštaje, moramo biti odlučni i djelovati odmah, bez odgode”, izjavio je Mislav Galler, član Uprave i glavni komercijalni direktor Telemacha.
Udruga DIH Innovamare predvodnik je digitalne i zelene transformacije plave ekonomije kroz inovativne pomorske tehnologije, održivi razvoj i očuvanje morske bioraznolikosti. Kao nositelj prestižnog priznanja Blue Champion Europske investicijske banke i Europske komisije, DIH Innovamare je prepoznat kao jedan od ključnih europskih projekata za obnovu oceana i voda. Osnovana u Šibeniku 2023., udruga povezuje znanstveni, gospodarski i javni sektor u razvoju naprednih rješenja za morske ekološke izazove i tehnološki napredak podvodnih operacija.
“Projekt “Sretno more” nije samo ekološka inicijativa – to je investicija u buduće naraštaje. Želimo li plavu ekonomiju koja nije samo profitabilna već i održiva, moramo mladima pružiti znanje, alate i prilike da budu nositelji promjena. Kroz edukaciju, praktično djelovanje i primjenu inovativnih tehnologija, aktivno uključujemo zajednicu u očuvanje našeg mora i stvaramo čvrste temelje za održivu budućnost. Jer ono što činimo sada, određuje kakav će svijet biti sutra“, rekao je Mateo Ivanac, predsjednik Upravnog odbora DIH Innovamare.
Institut Ruđer Bošković ima važnu ulogu u projektu “Sretno more”
Značajnu ulogu u projektu “Sretno more” ima Institut Ruđer Bošković, jedan od osnivača DIH Innovamare. Kao vodeći hrvatski znanstveno-istraživački institut u prirodnim i biomedicinskim znanostima, IRB kroz DIH Innovamare aktivno povezuje svoju znanstvenu zajednicu s poslovnim sektorom, omogućujući učinkovitu razmjenu znanja i tehnologije, što je ključno za razvoj inovativnih rješenja u plavoj ekonomiji.
“Sudjelovanje u inicijativi “Sretno more” od iznimne je važnosti za Institut Ruđer Bošković jer je upravo istraživanje i zaštita Jadranskog mora jedan od naših prioritetnih strateških istraživačkih pravaca. Smatramo da je edukacija mladih, suradnja s lokalnim zajednicama, ali i s kompanijama koje su usmjerene na inovacije i digitalna rješenja, poput Telemacha i DIH Innovamare, ključni. Samo sinergijskim djelovanjem možemo zaštiti Jadransko more na korist nama i generacijama koje dolaze – nitko drugi to neće učiniti umjesto nas”, rekao je dr.sc.Tvrtko Smital, predstojnik Zavoda za istraživanje mora i okoliša Instituta Ruđer Bošković.
Nakon dugogodišnjeg projekta donacije dronova vatrogasnim društvima za nadzor šuma diljem Hrvatske, kao i akcija pošumljavanja opožarenih područja pomoću dronova, nova inicijativa nastavak je Telemachovih nastojanja da modernu tehnologiju stavi u službu očuvanja okoliša. Dodatno, nakon uspješnog projekta “Tko to tamo prlja”, koji je kroz putujuću predstavu educirao više od 10.000 djece o važnosti osobne odgovornosti i zaštite okoliša, Telemach novim projektom “Sretno more” želi proširiti utjecaj i na starije osnovnoškolce te ih potaknuti da budu inicijatori bolje i održivije budućnosti.
Na mjestu gdje se kamen stoljećima opirao vremenu i gdje tišina tvrđave Bokar čuva šapat prošlosti, ponovno se može razgledati izložba jedne od najautentičnijih hrvatskih umjetnica – Dubravke Lošić. Nakon nekoliko dana privremene stanke, izložba Libertas Bells vraća se u prostor koji joj i doslovno i metaforički savršeno pristaje – staru dubrovačku tvrđavu koja nikada nije dočekala bitku, ali sada otvara vrata jednom posve drugačijem nadmetanju: onom između slobode i zaborava, između krhkosti i postojanosti, između zvona i tišine.
Ako postoji jedno mjesto na Jadranu koje nikada ne razočara, koje pulsira emocijama, ritmom i ljetnom euforijom – onda je to Hacienda Vodice. S prvim pravim vrućinama i mirisom mora u zraku, vraća se i ona posebna energija zbog koje tisuće mladih (i onih koji se tako osjećaju) svake godine hodočaste prema Dalmaciji – u potragu za glazbom, plesom i nezaboravnim trenucima.
U srcu Zagreba, pod svodovima povijesnog Oktogona, 20. svibnja dogodio se susret umjetnosti, misli i vizije – predstavljena je monografija “Od koncepta do slike” akademske slikarice Jadranke Fatur. U ozračju koje savršeno spaja eleganciju arhitekture i tišinu suvremene refleksije, ova knjiga nije samo hommage opusu jedne od najvažnijih predstavnica hiperrealizma u Hrvatskoj – ona je i ogledalo jedne duge, autentične i neumorno znatiželjne umjetničke karijere.
Pula ljeti uvijek nosi onu prepoznatljivu vibraciju – kamen, sunce, more i film. Ali ove godine, 72. Pulski filmski festival nadmašio je vlastitu reputaciju glamurozne pozornice i postao pozornica za nešto daleko dublje – za poruku koju su prepoznale i žene iz Hollywooda i žene iz naše svakodnevice. Poruka je jednostavna, ali snažna: WE'RE WORTH IT.
Kada se spoj istarskog šarma, futurističke tehnologije i kreativne energije najinspirativnijih regionalnih imena dogodi na jednom mjestu – ne nastaje tek još jedan ljetni event, već iskustvo koje se pamti duže od ljeta. Upravo tako izgledala su tri dana čiste lakoće postojanja na Galaxy Unpacked getawayju u San Canzian Village & Hotelu, gdje se luksuz i inovacije susreću s elegancijom prirode – i gdje su svi željeli ostati barem još jedan dan.
Ako ste ovog ljeta tražili savršen spoj sporta, inspiracije i dobre energije — teško da ste mogli bolje odabrati od Osijeka. Zahvaljujući Donni Vekić, Osijek je postao prvi grad na svijetu koji svojim građanima nudi javne, besplatne terene na sve četiri Grand Slam podloge: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open. Da, dobro ste pročitali — besplatno i otvoreno svima.
Ljeto u Zagrebu ove godine dobiva još jedan poseban štih — jer Scena Amadeo, legendarna platforma za umjetničke i glazbene događaje, otvara vrata svoje 26. sezone uz spektakl koji povezuje likovnu umjetnost, glazbu i emotivne uspomene. Sve kreće u četvrtak, 17. srpnja, u atriju Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja, na mjestu gdje povijest i suvremenost skladno razgovaraju.
Plavi je (opet) in! A kad se tom plavom pridruži i Maja Šuput – kraljica pozitivne energije, sjajnih nastupa i zaraznog osmijeha – jasno je da nas očekuje događaj koji se ne propušta. Ovog četvrtka, 18. srpnja, Kaptol Boutique Cinema pretvara se u pravu štrumpfastičnu oazu, a Zagreb postaje kulisa najveselijeg i najplavijeg eventa ljeta.