Ulaz u ovu slavnu europsku atrakciju više nije besplatan za turiste, sad košta – 25 eura!
Ako namjeravate posjetiti slavnu Aja Sofija a idete u društvu i pritom niste te vjere, mogli biste platiti i do 100 eura.
19 siječnja 202419:00
Dina PlevnikZamjenica glavnog urednika / Deputy editor
Velika sveta džamija Aja Sofija mjesto je koje turisti obavezno posjećuju kad stignu u Istanbul. Izvorno je izgrađena po naredbi bizantskog cara Justinijana I. Velikog od 532. do 537. godine. Bila je najveća crkva na svijetu više od tisuću godina, do izgradnje katedrale u Sevilli. Ulaz u Aja Sofiju od sada će se naplaćivati pozamašnom svotom, no samo ako niste te vjere.
Aja Sofija je 1600 godina stara bizantska katedrala pretvorena u džamiju i jedna je od najpopularnijih istanbulskih atrakcija – ali sada će svatko tko nije islamski vjernik morati platiti pristojbu.
Zašto se ulaz u Aja Sofiju od sada naplaćuje za turiste?
Aja Sofija nalazi se na UNESCO-vom popisu svjetske baštine i svake godine primi oko 3,5 milijuna posjetitelja. Kako bi se osiguralo očuvanje povijesne atrakcije, UNESCO je preporučio da se mora učiniti više za kontrolu broja posjetitelja – i tako su, kao dio šireg plana upravljanja posjetiteljima, postavljene sigurnosne kamere, sustavi za otkrivanje požara i komunikaciju u hitnim slučajevima, a novi uvedena je naknada za strane posjetitelje.
Ministar kulture i turizma Mehmer Nuri Ersoy rekao je da bi plan upravljanja posjetiteljima trebao ‘usmjeriti protok posjetitelja, smanjiti prenapučenost i zaštititi povijesni i kulturni značaj Aja Sofije’, prenosi Greek Reporter.
Putovanje zgrade od ‘Crkve božanske mudrosti’ 537. godine nove ere do džamije 1453., do muzeja 1935. i zatim ponovno do džamije, odražava raznoliku povijest Istanbula. Postoji od kada je grad poznat kao Konstantinopol, sve u cijelom Osmanskom carstvu do danas.
Skupa karta za ulaz u Aja Sofiju po nekima nije dovoljna
Stručnjak Ilber Ortayli smatra da je Aja Sofija u velikoj opasnosti i da već 20-30.000 posjetitelja godišnje može riskirati oštećenje džamije. On vjeruje da bi je trebalo zatvoriti radi obnove, te je sugerirao da čak i njezina funkcija mjesta bogoslužja naglašava njezino stanje, budući da nema načina da se u zgradu postave toaleti ili fontane.
Ako tražite mjesto gdje se mediteranska profinjenost susreće s vrhunskom uslugom i ritmom ljeta, ovog ljeta postoji samo jedan odgovor – Mistral Beach Club. Kultno splitsko utočište za ljubitelje sunca, mora i elegancije vraća se u velikom stilu. No ovog puta, ne samo kao plažni klub, već kao kompletan doživljaj koji pomiče granice ljetnog luksuza na hrvatskoj obali.
Zamislite ovakvu scenu: sjedite na dekici ispod stoljetne masline, u ruci držite čašu svježe ohlađene Malvazije, a pred vama raskošna košara prepuna domaćih delicija – mirisni pršut, fini sirevi, sezonsko voće i svježe pečeni kruh. U pozadini – šapat vinove loze, cvrkut ptica i zvuk tišine koju nudi samo netaknuta priroda. Dobrodošli na Pic-nice, jedinstveni gurmanski doživljaj pod vedrim nebom Furlanije-Julijske krajine.
Kad se s prvim beatovima na Petrovaradinskoj tvrđavi zatrese horizont, a svjetla festivala pretvore Novi Sad u najvibrantniji grad regije – znate da ste stigli na pravo mjesto, u pravo vrijeme. Exit je više od festivala. On je poziv na istraživanje. Jer dok noći pripadaju glazbi, dani u Novom Sadu pripadaju – vama.
Ako vam je u posljednje vrijeme na društvenim mrežama počela iskakati reklama za Locanda alle Vigne, vinariju u talijanskoj regiji Friuli Venezia Giulia, niste jedini. Ova šarmantna enogastronomska oaza, smještena na svega tri sata vožnje od Zagreba, u posljednjih je nekoliko mjeseci postala jedno od najtraženijih izletišta za istinske hedoniste iz Hrvatske.
Hvar – otočni biser Jadrana koji svake godine oduševljava tisuće posjetitelja svojom bogatom poviješću, netaknutom prirodom i živopisnim noćnim životom.
Vukovar nije samo simbol hrvatske povijesti i otpora – on je i skriveni dragulj kontinentalne Hrvatske koji iznenađuje svojom ljepotom, emocijom i atmosferom koja se ne može prepričati, već mora doživjeti.
Smješten na obali Jadrana, između Zadra i Splita, Šibenik već godinama prkosi turističkim klišejima i postaje jedno od najuzbudljivijih odredišta Dalmacije.