HELLO
HELLO! #HelloItsMe

San Marino je treća najmanja država na svijetu, s površinom od otprilike 61 kilometra kvadratna – što je dosta veće i od Vatikana i od Monaka, ali i dalje mnogo manje čak i od Lihtenštajna.

Državica je to koja se nalazi unutar Italije, stiješnjena između Emilije Romagne i Marche. Zapadna granica zemlje udaljena je samo 20 minuta vožnje od obalnog talijanskog grada Riminija, na obali Jadranskog mora. Na jednodnevni izlet u San Marino možete krenuti i iz Bologne, koja je udaljena nešto manje od dva sata vožnje cestom.

San Marino najpoznatiji je po tri tornja

U središtu San Marina, impozantni Monte Titano nadvisuje krajolik s tri srednjovjekovna tornja: Cesta, na najvišoj točki planine; Montale, najmanji; i Guaita, najstarija od tri utvrde i možda najpoznatija i najviše fotografirana atrakcija u državi. Na zapadnim padinama Monte Titana nalazi se zidinama ograđeni grad San Marino, glavni grad države. Povijesna jezgra grada, kao i sam Monte Titano, pod zaštitom su UNESCO-a od 2008. godine.

Država San Marino dobila je ime po svetome Marinu, svecu s otoka Raba. On je zajedno sa skupinom drugih kršćana 301. godine osnovao ovu državu, što San Marino čini najstarijom još uvijek postojećom državom na svijetu.

Tijekom godina San Marino je zadržao suverenitet zahvaljujući svojoj izoliranosti i dobro utvrđenom planinskom krajoliku. Političko manevriranje također je pomoglo u održavanju njegove neovisnosti – uspjeli su ispregovarati čak i s Napoleonom da ih ne osvoji, a kada se sredinom 19. stoljeća Italija ujedinjavala, stanovnici San Marina pružili su utočište talijanskim revolucionarima. Nakon pobjede revolucionara, oni su ponudili San Marinu da ostane neovisan i zaštićen, a tako je i danas.

San Marino nije u Uniji, ali koristi euro

Iako San Marino nije dio ni Europske unije ni eurozone, koristi euro kao svoju valutu. Kovanice s motivima San Marina na nacionalnoj strani vrlo su tražene među kolekcionarima; možete ih pronaći u suvenirnicama. Još jedna stvar koju možete prikupiti kada posjetite zemlju su pečati u putovnici. Budući da San Marino bez izlaza na more nema zračnu luku ili željezničku stanicu (najbliže su u Riminiju), jedini načini ulaska u zemlju su kopnene rute iz Italije automobilom ili autobusom. A budući da Italija ima otvorene granice sa San Marinom, pečati u putovnici nemaju službenu upotrebu. Međutim, zabavni su i mogu se kupiti u lokalnim turističkim uredima.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Sebastian (@sebastianx069)

Razgledavanje San Marina može se obaviti u jednom dugom danu. Turizam u zemlji vrti se oko grada San Marina, gdje možete pronaći većinu restorana, kafića, hotela i trgovina namijenjenih turistima. Za prostran pogled na zemlju i Jadransko more, idite žičarom koja se penje na Monte Titano i povezuje komunu Borgo Maggiore s povijesnim središtem grada. Tamo pogledajte Palazzo Pubblico na Piazzi della Liberta – doslovno “javnu palaču” na “mjestu slobode“, prikladno nazvanom mjestu u ovoj najmirnijoj Republici. Pogledi s trga doista su zadivljujući: zelena brda se kotrljaju na horizontu i dok se zastave San Marina vijore na povjetarcu, njihove dvije trake, bijela i svijetloplava, predstavljaju mir i slobodu. Palazzo je također prekrasan, ali ono što je posebno cool je gledati svečanu smjenu straže, Guardie di Rocca, koji nose prepoznatljive zeleno-crvene uniforme dok patroliraju državnim granicama.

Lako možete posjetiti sva tri tornja San Marina iz središta grada, koji su povezani pješačkom stazom s panoramskim pogledom na zemlju. Interijeri samo Guaide i Ceste otvoreni su za javnost, ali svejedno možete fotografirati eksterijer Montalea. Što se tiče muzeja, u San Marinu ih ne manjka, što dolikuje zemlji koja živi gotovo dvije tisuće godina: posjetite Nacionalnu galeriju San Marina (izlaže suvremenu umjetnost od 1950-ih nadalje), Muzej antičkog oružja (oružje i oklopi kroz stoljeća) i Muzej pečata i kovanog novca.

druge vijesti