Možete li pogoditi koji je službeno najskuplji grad na svijetu u 2024.? Troškovi života porasli su u cijelom svijetu no ipak postoje zemlje i gradovi u kojima su stanarine i odlazak u dućan i dalje razumno prihvatljivi, kao i oni u kojima su svote mnogima nezamislive. Naravno, sve ima veze i sa standardom stanovništva koje živi u određenim gradovima kao i promjenama koje se iz godine u godinu događaju u svijetu. Novi indeks troškova života otkrio je koja su najskuplja mjesta za život, a popisom dominiraju dvije države.
Najskuplji grad na svijetu u 2024. godini nalazi se u…
Internetska baza Numbeo svakih šest mjeseci objavljuje Indeks troškova života, a upravo je objavljen onaj za sredinu 2024. godine. Procjenjujući čimbenike kao što su cijena namirnica, prehrana u restoranima i lokalna kupovna moć (koja je zapravo koliko ide lokalna valuta) u nizu gradova, indeks prikuplja sve podatke kako bi došao do ukupne ocjene troškova života.
One koji su ondje nedavno bili ovo neće iznenaditi, a za druge bi ova vijest mogla biti iznenađenje. Najskuplji grad na svijetu u 2024. godini je Ženeva!
ŽenevaGETTY
Ovaj švicarski grad ima ukupnu ocjenu troškova života od 101,7, što ga čini najskupljim gradom na svijetu. Slijedi Zürich koji je osvojio drugo mjesto s ocjenom 100,4, a oba su posebno visoko ocijenjena za cijene namirnica i restorana.
New York je na trećem mjestu, San Francisco na četvrtom, a Boston na petom.
Zurich
Ženeva je ipak po nekim stvarima “povoljnija” od New Yorka
New York je grad koji se koristi kao kontrola u indeksu. Kad se uračuna stanarina, Ženeva je na trećem mjestu s ukupnom ocjenom 81,5. To znači da je općenito život tamo 18,5 posto jeftiniji od života u New Yorku, ali da su neki faktori skuplji.
New YorkGETTY
Namirnice su dobile nevjerojatnih 111,4, što znači da bi vas trgovina s hranom u Ženevi mogla stajati puno više nego u New Yorku, ali stanarina je postigla samo 59,6, što je u tom pogledu čini znatno jeftinijom.
Japan i Južna Koreja, dvije azijske zemlje bogate kulturom i tehnološkim inovacijama, dijele slične društvene vrijednosti, ali svaka nudi jedinstveno putničko iskustvo.
Putovati Europom nikada nije bilo lakše ni jeftinije nego upravo sad! S porastom takozvanih niskobudžetnih aviokompanija poput Ryanaira i EasyJeta, brzo se može doći do raznih prijestolnica starog kontinenta za stotinjak ili manje eura.
Glazbena scena ove godine svjedoči nečemu posebnom – nastupu koji će, prema riječima izvođača, biti prava oluja emocija, energije i vizualnog spektakla. S pjesmom "Južina", koja je već svojim spotom osvojila publiku, naš sugovornik sprema nastup na Dori koji neće ostaviti nikoga ravnodušnim.
Brady Corbet, redatelj filma Brutalist, otkrio je da unatoč velikom uspjehu filma i 10 nominacija za Oscara, živi na rubu siromaštva i nije zaradio ništa od svojih posljednjih filmova.