Za Božić ćete sigurno dobiti mnogo darova. Iako će vam se većina poklona svidjeti, postoje i oni koji vas neće previše, ili čak uopće oduševiti.
Što učiniti s takvim neželjenim poklonima?
Neželjeni pokloni često postanu nered, posebice ako ih imate puno
Može vam biti teško jer ne znate što učiniti s poklonom koji vam se ne sviđa. Vjerojatno ćete imati određenu dozu krivnje jer ste dobili dar koji vam se ne sviđa i koji vjerojatno nikada nećete koristiti.
Još je teže kada znate da je osoba koja vam ga je darovala uložila vrijeme, trud i emocije u kupovinu i darivanje.
Vjerojatno se pitate: “Je li u redu riješiti se poklona koji je pažljivo i s ljubavlju odabran?”, ili pak: “Je li nepristojno ne zadržati dar?”
S osjećajem krivnje zbog neželjenih poklona može pomoći knjiga briljantne Rachel Hoffman, “Unf*ck Your Habitat”.
“Prava vrijednost dara je u davanju i primanju. Sam dar je manje važan”, piše Rachel Hoffman.
Također je vrijedno priznati da neželjeni darovi kojih se ne riješite jednostavno stvaraju nered, stoga je dobro riješiti se takvog dara.
Neželjeni pokloni: Riješite ih se na ove načine
Ljubazno odbijte dar
Ovo je strategija koju možete koristiti samo s ljudima s kojima imate dobar odnos – obitelji ili prijateljima.
Primjerice, ako je dar odjeća, možete reći da vam se sviđa, ali boja ili veličina jednostavno ne odgovaraju, a usput provjerite ima li osoba koja vam je dala dar račun. Možete tražiti račun kako biste dogovorili zamjenu robe.
Vratite dar u dućan
Ponekad će promišljeni darivatelj uz dar priložiti i račun. Ovo je na neki način “besplatna propusnica” za vraćanje dara ako vam se ne sviđa. Vratite ga u dućan što prije i pazite na rok za povrat. Neke trgovine omogućit će vam da zamijenite neželjeni artikl čak i kada nemate račun.
Donirajte poklon dobrotvornim organizacijama
Možete odnijeti dar nekoj dobrotvornoj organizaciji, no osoba koja vam je dala dar ne smije znati da ste dar dali u dobrotvorne svrhe.
Dobiveni dar darujte nekome drugome
Postoje određena pravila kojih se trebate pridržavati kada darujete već dobiveni dar. Dar treba biti u originalnom pakiranju i neoštećen. Osoba koja vam je dala dar nikada ne smije saznati da ste dar proslijedili. Nemojte se zabuniti i ponovno pokloniti isti dar originalnom darivatelju. Također, novi primatelj nikada ne smije posumnjati da je dar koji mu dajete bio poklonjen vama.
Prodajte dar
Dar možete prodati, primjerice na eBay-u. Ovo je prilično siguran način za riješiti se dara, jer je malo vjerojatno da će osoba koja vam je poklonila dar, isti taj dar kupiti.
Prihvatite dar i ne žalite se
Ponekad morate prihvatiti da vam se dar neće svidjeti. S obzirom na to da se većina darova daje s ljubavlju i dobrom voljom, zadržati dar je uistinu pošteno i pristojno.
U svijetu u kojem ti prijatelji više ne mogu poslati poruku da očekuju dijete, nego to moraš doznati preko konfeta i ružičastog dima od treće osobe s Instagrama – jasno je da je granica između života i performansa postala prilično mutna.
Nakon što smo raščlanili baby showere, gender reveal partyje i engagement photoshoote, vrijeme je da zavirimo u mračnu budućnost. U nju nas, polako ali sigurno, vode društvene mreže, reality kultura i vječna potreba da budemo „u trendu“. Jer ako nešto postoji na TikToku, uskoro će postojati i u dnevnoj sobi tvoje prijateljice iz Rijeke, Pariza ili Osijeka.
Nekad smo s pomalo superiornim osmijehom gledali američke filmove i mislili: „Aww, kako slatko, ali to kod nas nikad ne bi prošlo.“ Danas? Danas Europom paradiraju kolone automobila okićenih ružičastim i plavim balonima, dok mladi par u Zagrebu, Pragu ili Milanu pritišće tipku koja će – uz dim, konfete i svjetlosne efekte vrijedne polufinala Eurosonga – otkriti je li njihova beba on ili ona.
Sigurno ste se barem jednom zatekli na plaži ili pored bazena dok pada kiša — kapljice lagano klize niz kožu, zrak miriše svježe, sve djeluje pomalo filmski… sve dok u daljini ne zagrmi. Tada nastupa pitanje: trebam li ostati u vodi ili potražiti zaklon?
Kad pomislite na idealan spoj obiteljske kemije, modnog senzibiliteta i iskrene ljetne radosti — na pamet vam zasigurno padnu oni. Najpoznatiji brat i sestra u Hrvatskoj ponovno su dokazali da stil teče njihovim venama. Ovoga ljeta zablistali su u ležernom, ali savršeno koordiniranom izdanju koje spaja udobnost, retro vibru i eleganciju bez truda.
Ako postoji par koji iznova potvrđuje da stil i ljubav idu ruku pod ruku, onda su to zasigurno Nataša Janjić Medančić i njezin suprug Nenad. Na nedavnom pojavljivanju, Nataša i Nenad pokazali su kako izgleda kada dvoje ljudi modno dišu kao jedno — i to bez greške.
Daniel Kušan ne režira samo filmove – on režira avanture, izazove i neizvjesnosti koje se događaju iza i ispred kamere. Njegova je kreativnost jazz improvizacija, a filmski set otok na kojem ništa nije predvidivo, ali sve može biti čarolija. Od prvog filma o Kokovu, do najnovijeg „Bumbarova ljeta“, Kušan kao da se igra s filmskim jezikom, ali nikad bez ozbiljnosti pripovjedača.