Detective Jones otkriva emocije na EP-u „Mjesto radnje”
Retro nostalgija i introspektivne šansone kroz 5 pjesama: „Mjesto radnje” donosi jedinstveno glazbeno putovanje i umjetničku viziju.
17 siječnja 2025
Hrvatski glazbenici sudjeluju na izboru gotovo od samih početaka, prvo predstavljajući Jugoslaviju – zadarska grupa Riva čak je odnijela i pobjedu 1989. – a od 1993. predstavljajući samostalnu Hrvatsku
Nakon više godina loših plasmana i ispadanja u polufinalu, čini se da s Letom 3 Hrvatska napokon ima nadu da može postići dobar rezultat na izboru za pjesmu Eurovizije. Hrvatski glazbenici sudjeluju na izboru gotovo od samih početaka, prvo predstavljajući Jugoslaviju – zadarska grupa Riva čak je odnijela i pobjedu 1989. – a od 1993. predstavljajući samostalnu Hrvatsku. Ovo su najbolji nastupi Hrvatske na Eurosongu.
Maja Blagdan s moćnom je baladom Zrinka Tutića predstavljala Hrvatsku u Oslu, a postavila je i jedan dugovječni rekord Eurovizije – otpjevala je najviši ton u povijesti, što je srušila tek izraelska predstavnica 2021. Četvrto mjesto u tek četvrtome nastupu na natjecanju činilo se kao odličan zalog za hrvatsku eurovizijsku budućnost, međutim do danas ostaje nikada nadmašen uspjeh.
Na izboru u Izraelu legendarna Doris Dragović pjevala je pjesmu inspiriranu Biblijom. Moćni Dorisin glas i glazba i aranžman Tončija Huljića postigli su da je ova pjesma vjerojatno instantno najprepoznatljiviji naš nastup na Euroviziji.
Danijela, tada na početku svoje solo karijere nakon izlaska iz grupe Magazin, došla je s pjesmom Petra Graše Nek mi ne svane na izbor u Birminghamu (posljednji puta do ove godine da je Eurosong održan u Velikoj Britaniji) bez prevelikih očekivanja – kladionice su joj predviđale 12. mjesto. Hrvatska pjevačica nastupila je prva u finalu i na kraju ostvarila do tada drugi najbolji naš rezultat na natjecanju s petim mjestom.
Danijela Martinović vjerojatno nije imala pretjeranu tremu 1998. zato što je na Eurosongu nastupila i tri godine ranije, a i tada je postigla sjajan rezultat. Pjesmu Nostalgija grupa Magazin, tada predvođena Danijelom kao pjevačicom, otpjevala je s opernom divom sopranisticom Lidijom Horvat-Dunjko, a završili su na šestome mjestu.
Moćni splitski tenor Goran Karan zaslužan je za najbolji nastup nekog hrvatskog muškog izvođača. S pjesmom Zdenka Runjića Kad zaspu anđeli, poznatom i pod naslovom Ostani, Karan je u Švedskoj osvojio deveto mjesto, a pjesma je ostala pjevačeva možda najprepoznatljivija numera, i dalje omiljena njegovim fanovima.
Tijekom prvih nastupa, uz iznimku samostalnog debija, kada je grupa Putokazi 1993. pjesmu Don’t Ever Cry izvela na mješavini hrvatskoga i engleskoga, Hrvati su inzistirali na pjevanju na svome jeziku. To se promijenilo 2001. godine. Glazbena diva Vanna na Dori je, u visokom stupnju trudnoće, pobijedila s pjesmom Strune ljubavi bračnog para Huljić, međutim HRT je odlučio da se za nastup na europskoj pozornici pjesma prevede na engleski kao Strings of My Heart. Završila je na desetome mjestu, što je vjerovali ili ne još uvijek posljednji put da je Hrvatska završila u prvih 10.
Tih se godina činilo da svake godine završavamo na jednome mjestu manje nego prošle, ali smo i dalje postizali respektabilne rezultate. Omiljena zvijezda milenijalaca Vesna Pisarović slavila je na Dori s pjesmom Milane Vlaović Sasvim sigurna, ali ponovno je odlučeno da na samome izboru pjeva na engleskome. Iako su očekivanja bila velika, Vesna je završila na 11. mjestu, a mnogi su tvrdili da bi originalna verzija postigla bolji rezultat.
Godinu ranije Europu je zaludila Ruslana sa svojom pobjedničkom pjesmom Wild Dances, miješajući tradicionalne istočnoeuropske ritmove s modernom glazbom. Recept je to s kojim smo sljedeće godine pokušali i mi, a Boris Novković je u suradnji s djevojkama iz ansambla Lado osvojio 11. mjesto.
U još jednome slučaju mijenjanja jezika uoči nastupa, Mikulićeva pjesma Daješ mi krila postala je za istanbulski izbor You Are the Only One. Pjevač širokoga glasovnoga raspona nažalost na sam dan finala imao je probleme s glasom tako da nije mogao ostvariti svoj puni potencijal, ali je svejedno postigao rezultat koji se iz današnje perspektive čini fenomenalnim.
Severinu ne treba posebno predstavljati. Po mnogima jedina prava hrvatska zvijezda nastupila je na Eurosongu 2006. sa zaraznom Mojom štiklom, koja je pobijedila na Dori unatoč tome što su neki prigovarali tvrdeći da pjesma tobože koketira s narodnjačkim ritmovima. Dvanaesto mjesto za najveću hrvatsku glazbenu zvijezdu tada se promatralo kao razočaranje, ali nažalost sve do danas nismo ga uspjeli nadmašiti.
U posljednjih 15-ak godina Hrvatska je među najneuspješnijim državama na izboru, a 2014. i 2015. čak smo i odustali od samoga natjecanja razočarani lošim rezultatima. Nakon 2006. svega smo se četiri puta uspjeli probiti do velikoga finala, a jedini spomena vrijedan rezultat postigao je Jacques Houdek, kada je sa svojom neobičnom englesko-talijanskom pjesmom My Friend osvojio 13. mjesto na izboru 2017. (i time skoro upao na ovu našu listu).
Nadamo se da će dečki iz Leta 3 prekinuti crni niz u kojemu se naša glazba već predugo nalazi te nas večeras u Liverpoolu učiniti ponosnima. Sretno!
RedNote mnogi opisuju kao kinesku varijantu Instagrama.
18 siječnja 2025
Tijekom posla upoznao je i slavnog Roda Stewarta, ali ovome David baš i nije u lijepom sjećanju.
18 siječnja 2025
Ne, niste jedini. Ovo se događa gotovo svima, evo i zašto.
17 siječnja 2025
Neven Ciganović šokirao izjavama o liftovima i kolegama iz svijeta mode.
17 siječnja 2025
Emocionalno manipuliranje je problem koji se širi u radnim okruženju i u obiteljskim odnosima, a često ga provode i djeca nad svojim roditeljima.
17 siječnja 2025