HELLO
Stipe Vukšić

Serija “Bridgerton“, koja je nedavno dobila prednastavak “Queen Charlotte“, već nekoliko godina veliki je hit među ljubiteljima povijesnih drama.

Netflixova adaptacija serijala romana Julie Quinn, u produkciji Shonde Rimes (“Grey’s Anatomy“, “How to Get Away with a Murder“), sama naglašava da „nije lekcija iz povijesti“, već da je na njoj samo temeljena. Mnogi se fanovi vjerojatno pitaju – što je točno povijesno, a što je izmišljeno za potrebe serije? Donosimo vam stvarnost iza priče o kraljici Charlotte, drugoj najdugovječnijoj supruzi nekog britanskog vladara.

Koliko je Bridgerton zaista “točan”?

Dosta kontroverzi izaziva činjenica što u seriji ulogu britanske kraljice igraju tamnopute glumice, Golde Rosheuvel u Bridgertonu odnosno Indije Amarteifio u prednastavku. Teorije o afričkome podrijetlu povijesne kraljice Charlotte predlagane su od strane nekih povjesničara, međutim nemoguće je sa sigurnošću utvrditi koliko u njima ima istine.

Bridgerton

Kraljica Charlotte, Benjamin West (1738–1820)PROFIMEDIA

Charlotte je rođena kao osmo dijete i najmlađa kći njemačkoga vojvode Charlesa Louisa Fredericka od Mecklenburg-Sterlitza. Međutim portugalski povjesničar Mario de Valdes y Cocom utvrdio je da njezina obiteljska linija potječe od portugalskoga kralja Alfonsa III. iz 13. stoljeća i njegove ljubavnice Madragane, za koju se smatra da je bila afričkoga podrijetla. Valdes je tvrdio da je slikarima koji su portretirali kraljicu bilo naređeno da smanje njezine „afričke osobine“ i da je to dokaz da je zapravo bila crnkinja. Očito je da su se producenti koji rade “Bridgerton” odlučili za Valdesovu interpretaciju.

S druge strane, neki se znanstvenici oštro protive takvom viđenju. Hakim Adi, profesor afričke povijesti na Sveučilištu u Chesteru u intervjuu za magazin Insider utvrdio je da ne postoji mnogo dokaza da je Madragana uopće bila crnkinja. „Najblažim riječima, dokazi su vrlo tanki“, rekao je u intervjuu. Valja napomenuti da je između rođenja Charlotte i života njezine navodne afričke pretkinje prošlo nešto više od pet stoljeća.

Kraljica koja je uvela božićno drvce u Britaniju

Ono što je vjerojatno istina je da je Charlotte zaslužna za popularizaciju svima drage tradicije kićenja božićnih drvaca. Za božić 1800. godine kraljica je u Windsoru okitila cijelo drvce u svojim odajama, inspirirana mecklenbruškim običajima iz svoje mladosti, što je Netflix i prikazao.

Odnos sa suprugom Georgeom III.

Ono u čemu Netflixova serija ne odudara od povijesti jest brzina kojom su se Charlotte i njezin suprug kralj George III. vjenčali. George je odmah nakon svoje krunidbe 1760. odlučio da mu je prvi prioritet pronaći suprugu (imao je 22 godine). Već sljedeće godine u tada 17-godišnjoj Charlotte pronašao je savršenu partiju – ona je bila protestantkinja te nije pripadala nekoj velikoj vladarskoj kući, što bi zakompliciralo političke odnose u Europi. U srpnju je kralj formalno objavio želju da je oženi, sljedeći mjesec veleposlanici Britanije i Mecklenburga potpisali su bračni ugovor, a Charlotte je 8. rujna došla u Englesku te iste večeri bila udana za Georgea. Da, to je bilo prvi puta da se uopće vide.

Još jedan element u kojemu Netflix je odudara od povijesti jest mentalno stanje kralja. George III. u povijesti je ostao upamćen kao „ludi kralj“ zbog toga što je bolovao od mentalnih bolesti. Današnji povjesničari raspravljaju o točnoj prirodi njegova stanja, a vodeća hipoteza je da je patio od bipolarnoga poremećaja. S vremenom je njegovo zdravlje bilo sve lošije, što je kulminiralo time da je njegov i Charlottein najstariji sin – a imali su petnaestero djece (Netflix je taj broj smanjio na trinaest) – budući kralj George IV. proglašen regentom 1810. George III. umro je deset godina kasnije.

Kao što je prikazano u seriji, George je od mentalne bolesti liječen uobičajenim devetnaestostoljetnim metodama, poput puštanja krvi i „medicinskih kupki“, a kako mu je stanje postajalo gore to je i tretman bio gori, te je na kraju života kralju bilo zabranjeno samostalno napuštati kuću, a često i koristiti nož i vilicu za vrijeme jela.

Možda nije lekcija iz povijesti, ali je na njoj utemeljena

Iz svega dosad rečenoga jasno je da Netflixova serija – niti “Bridgerton“ niti “Queen Charlotte“ – nije, kao što i obećava, lekcija iz povijest, ali se povijesnih činjenica drži u osnovnim detaljima. Ipak, ako vas zanima stvarna povijest kraljice Charlotte i kralja Georgea, bolje je da potražite neki udžbenik.

druge vijesti