Fanovi se nadaju, ali ima li u tome istine? Čeka li nas stvarno povratak Harryja Pottera na velike ekrane?
Otkako je slavna saga završila 2011., fanovi žele još. Hoće li to i dobiti?
19 studenoga 2024
Netflix sâm priznaje da njihova serija nije lekcija iz povijesti, ali koliko je u njoj utemeljena?
Serija “Bridgerton“, koja je nedavno dobila prednastavak “Queen Charlotte“, već nekoliko godina veliki je hit među ljubiteljima povijesnih drama.
Netflixova adaptacija serijala romana Julie Quinn, u produkciji Shonde Rimes (“Grey’s Anatomy“, “How to Get Away with a Murder“), sama naglašava da „nije lekcija iz povijesti“, već da je na njoj samo temeljena. Mnogi se fanovi vjerojatno pitaju – što je točno povijesno, a što je izmišljeno za potrebe serije? Donosimo vam stvarnost iza priče o kraljici Charlotte, drugoj najdugovječnijoj supruzi nekog britanskog vladara.
Dosta kontroverzi izaziva činjenica što u seriji ulogu britanske kraljice igraju tamnopute glumice, Golde Rosheuvel u “Bridgertonu“ odnosno Indije Amarteifio u prednastavku. Teorije o afričkome podrijetlu povijesne kraljice Charlotte predlagane su od strane nekih povjesničara, međutim nemoguće je sa sigurnošću utvrditi koliko u njima ima istine.
Charlotte je rođena kao osmo dijete i najmlađa kći njemačkoga vojvode Charlesa Louisa Fredericka od Mecklenburg-Sterlitza. Međutim portugalski povjesničar Mario de Valdes y Cocom utvrdio je da njezina obiteljska linija potječe od portugalskoga kralja Alfonsa III. iz 13. stoljeća i njegove ljubavnice Madragane, za koju se smatra da je bila afričkoga podrijetla. Valdes je tvrdio da je slikarima koji su portretirali kraljicu bilo naređeno da smanje njezine „afričke osobine“ i da je to dokaz da je zapravo bila crnkinja. Očito je da su se producenti koji rade “Bridgerton” odlučili za Valdesovu interpretaciju.
S druge strane, neki se znanstvenici oštro protive takvom viđenju. Hakim Adi, profesor afričke povijesti na Sveučilištu u Chesteru u intervjuu za magazin Insider utvrdio je da ne postoji mnogo dokaza da je Madragana uopće bila crnkinja. „Najblažim riječima, dokazi su vrlo tanki“, rekao je u intervjuu. Valja napomenuti da je između rođenja Charlotte i života njezine navodne afričke pretkinje prošlo nešto više od pet stoljeća.
Ono što je vjerojatno istina je da je Charlotte zaslužna za popularizaciju svima drage tradicije kićenja božićnih drvaca. Za božić 1800. godine kraljica je u Windsoru okitila cijelo drvce u svojim odajama, inspirirana mecklenbruškim običajima iz svoje mladosti, što je Netflix i prikazao.
Ono u čemu Netflixova serija ne odudara od povijesti jest brzina kojom su se Charlotte i njezin suprug kralj George III. vjenčali. George je odmah nakon svoje krunidbe 1760. odlučio da mu je prvi prioritet pronaći suprugu (imao je 22 godine). Već sljedeće godine u tada 17-godišnjoj Charlotte pronašao je savršenu partiju – ona je bila protestantkinja te nije pripadala nekoj velikoj vladarskoj kući, što bi zakompliciralo političke odnose u Europi. U srpnju je kralj formalno objavio želju da je oženi, sljedeći mjesec veleposlanici Britanije i Mecklenburga potpisali su bračni ugovor, a Charlotte je 8. rujna došla u Englesku te iste večeri bila udana za Georgea. Da, to je bilo prvi puta da se uopće vide.
Još jedan element u kojemu Netflix je odudara od povijesti jest mentalno stanje kralja. George III. u povijesti je ostao upamćen kao „ludi kralj“ zbog toga što je bolovao od mentalnih bolesti. Današnji povjesničari raspravljaju o točnoj prirodi njegova stanja, a vodeća hipoteza je da je patio od bipolarnoga poremećaja. S vremenom je njegovo zdravlje bilo sve lošije, što je kulminiralo time da je njegov i Charlottein najstariji sin – a imali su petnaestero djece (Netflix je taj broj smanjio na trinaest) – budući kralj George IV. proglašen regentom 1810. George III. umro je deset godina kasnije.
Kao što je prikazano u seriji, George je od mentalne bolesti liječen uobičajenim devetnaestostoljetnim metodama, poput puštanja krvi i „medicinskih kupki“, a kako mu je stanje postajalo gore to je i tretman bio gori, te je na kraju života kralju bilo zabranjeno samostalno napuštati kuću, a često i koristiti nož i vilicu za vrijeme jela.
Iz svega dosad rečenoga jasno je da Netflixova serija – niti “Bridgerton“ niti “Queen Charlotte“ – nije, kao što i obećava, lekcija iz povijest, ali se povijesnih činjenica drži u osnovnim detaljima. Ipak, ako vas zanima stvarna povijest kraljice Charlotte i kralja Georgea, bolje je da potražite neki udžbenik.
Lana Klingor Mihić predstavila štene koje smatra najljepšim u svojem uzgoju.
21 studenoga 2024
Doživite umjetnost na Adventu u Zagrebu – galerije, izložbe i mladih umjetnika s naglaskom na žensku perspektivu i inovativni pristup!
21 studenoga 2024
Doris Pinčić otkrila recept za svoj savršen obrok za svako doba godine.
21 studenoga 2024
Fani Stipković odmara u jednoj od najpoznatijih oaza na svijetu.
21 studenoga 2024
David Shiner, jedan od najvećih klaunova svijeta, donosi nezaboravnu predstavu Komik Motion u Zagrebu, Rijeci i Sisku!
21 studenoga 2024