Fanovi se nadaju, ali ima li u tome istine? Čeka li nas stvarno povratak Harryja Pottera na velike ekrane?
Otkako je slavna saga završila 2011., fanovi žele još. Hoće li to i dobiti?
19 studenoga 2024
Od Kuma, preko Matrixa do Spidermana. Donosimo vam filmske zanimljivosti koje (možda) još niste čuli.
Postoji li išta bolje nego saznati zanimljivu činjenicu o omiljenom filmu koju do sada nismo znali? Znate li koja je scena Spider-mana pokušana čak 156 puta prije nego što je uspješno snimljena? Ili kako se mačka našla u krilu Marlona Branda u prvoj sceni kultnoga Kuma? The Independent je donio svoj popis deset filmskih zanimljivosti koje (možda) do sada niste čuli.
U Spider-manu iz 2002., Peter Parker (Tobey Maguire) pomaže svojoj ljubavi Mary Jane nakon što se ona posklizne u kantini. Njezin ručak odleti s tacne u zrak, ali Peter uspije zaustaviti njezin pad te uhvatiti svu hranu bez da padne na pod.
Ova scena nije napravljena uz pomoć CGI-ja. Na DVD-u filma specijalist vizualnih efekata John Dykstra objašnjava: “Ova scena ovdje, gdje on hvata sve te stvari, Tobey je to stvarno napravio. Prilično dobro. Trebalo mu je 156 pokušaja.”
Sva tri filma originalne trilogije Matrix otvaraju se istom “digitalnom kišom“: okomite linije koda koje teku niz ekran kako bi predstavile virtualno okruženje u kojem su ljudi nesvjesno zarobljeni.
Čovjek koji stoji iza kultnog koda je Simon Whiteley, dizajner produkcije i koncepta koji je otkrio podrijetlo dizajna u intervjuu za Cnet 2017. godine.
“Volim svima reći da je šifra The Matrixa sastavljena od japanskih recepata za sushi”, rekao je Whiteley objašnjavajući da je skenirao znakove iz japanskih kuharica koje posjeduje njegova supruga. “Bez tog koda, nema Matrixa.”
Don Corleone po scenariju nije trebao maziti mačku tijekom uvodne scene Kuma. Umjesto toga, redatelj Francis Ford Coppola uočio je životinju na setu i odlučio ju je uključiti u scenu.
“Mačka u rukama Marlona Branda nije bila planirana“, rekao je Coppola prema Timeu. “Vidio sam mačku kako trči po studiju, uzeo sam je i dao mu je u ruke bez riječi.”
Rani dizajni za lik Buzza Lightyeara iz Priče o igračkama otkrili su da se akcijska figurica izvorno trebala zvati Lunar Larry – a i dizajn je bio malo drugačiji.
Buzzovo ime promijenjeno je u znak poštovanja prema stvarnom astronautu Buzzu Aldrinu. Aldrin i Neil Armstrong postali su 20. srpnja 1969. prva dva čovjeka koji su hodali Mjesecom.
Robert Redford i Dustin Hoffman glume novinare Washington Posta Boba Woodwarda i Carla Bernsteina u filmu Svi predsjednikovi ljudi, priči o tome kako su te novine otkrile skandal Watergate.
“Deseci tisuća dolara” potrošeni su kako bi se rekreirala redakcija Washington Posta. Ta je misija, prema samim novinama, uključivala slanje “pravog smeća Washington Posta u Hollywood” kako bi se osiguralo da nered u redakciji izgleda autentično.
David Fincher jednom je rekao za magazin Empire da je sakrio šalice Starbucksa “posvuda, u svakom kadru” svoga hita iz 1999.
“Kada sam se prvi put preselio u LA 1984., u Los Angelesu nisi mogao dobiti šalicu dobre kave. Mislim, bilo je stvarno jadno”, rekao je.
“Onda se pojavio Starbucks, i to je bila tako sjajna ideja: dobra kava. A kad je postalo uspješno, bilo ih je, otprilike, dva ili tri u svakom bloku. Oni su pročitali scenarij, znali su što radimo i bili su spremni malo se našaliti.”
Dodao je: “Nemam ništa osobno protiv Starbucksa. Mislim da pokušavaju učiniti dobru stvar. Jednostavno su previše uspješni.”
U Gospodaru prstenova: Dvije kule, vidi se kako Aragorn udara nogom u kacigu kao izraz frustracije dok misli da su Merry i Pippin umrli.
Ta je scena, prema redatelju Peteru Jacksonu, zahtijevala četiri pokušaja, nakon čega je redatelj odlučio dati Mortensenu još jednu priliku. Tijekom tog posljednjeg pokušaja – koji je uključen u završni dio filma – Mortensen ispušta dugi, iskonski vrisak nakon što udari kacigu i padne na koljena.
Ispostavilo se da je razlog za ovaj dodatni intenzitet činjenica da je Mortensen slomio dva nožna prsta kad je nogom udario kacigu!
Je li trebao pjevati na kiši? Prema Patriciji Ward Kelly, s kojom je Gene Kelly bio u braku od 1990. do njegove smrti 1996., glumac i pjevač je bio bolestan dok je snimao slavnu scenu svoga mjuzikla Singin’ in the Rain.
“Sve je bilo umotano u crnu ceradu, tako da bi on izašao izvan cerade na dnevno svjetlo i samo ležao na suncu i jednostavno izbacio tu groznicu iz sebe, vratio se unutra i počeo iznova“, rekla je. “Snimili su pjesmu za dan i pol.”
To je jedna od najslikovitijih rečenica u povijesti kinematografije, a nije oduvijek tako trebala biti. “Trebat će vam veći čamac” (You’re gonna need a bigger boat), kaže načelnik Brody (Roy Scheider) nakon što je prvi put uočen prijeteći bijeli morski pas.
Scenarist Carl Gottlieb otkrio je za The Hollywood Reporter, “Trebat ćete veći čamac” postala je šala na setu filma, s namjerom da signalizira male nezgode. “Postala je krilatica za svaki put kada nešto pođe po zlu – ako je ručak kasnio ili su valovi potresali kameru, netko bi rekao: ‘Trebat će ti veći čamac‘”, prisjetio se Gottlieb.
Scheider je u raznim trenucima filma improvizirao ovu rečenicu, a jednom je ušla u završnu verziju filma.
S trajanjem od 76 minuta, mračni fantastični glazbeni film Henryja Selicka i Tima Burtona iz 1993. prilično je kratak, ali to ne znači da ga je bilo jednostavno snimiti.
Kako je Selick rekao za The Daily Beast 2017., film je zahtijevao tri i pol godine produkcije, velikim dijelom zbog pedantnog procesa stop-motion animacije.
“Stop-motion animacija trajala je oko 18 mjeseci, ali u spoju s predprodukcijom, ispalo je dosta dugo“, rekao je Selick. “Na vrhuncu je na njemu radilo oko 120 ljudi, a imali smo između 12-17 animatora. To je sulud način za snimanje filma, ali jako zabavan. To je radost, uz puno boli.”
Zsa Zsa razveselila pratitelje kolažem hrane i pitanjem!
21 studenoga 2024
Lana Klingor Mihić predstavila štene koje smatra najljepšim u svojem uzgoju.
21 studenoga 2024
Doživite umjetnost na Adventu u Zagrebu – galerije, izložbe i mladih umjetnika s naglaskom na žensku perspektivu i inovativni pristup!
21 studenoga 2024
Doris Pinčić otkrila recept za svoj savršen obrok za svako doba godine.
21 studenoga 2024
Fani Stipković odmara u jednoj od najpoznatijih oaza na svijetu.
21 studenoga 2024